Petek, 24. 5. 2013, 10.19
9 let
Bratuškova: Pokojnine in plače ne bodo šle 30 odstotkov navzdol (VIDEO)

Potem ko so poslanci z 78 glasovi za in 8 proti potrdili vnos fiskalnega pravila v ustavo, je pred novinarje stopila predsednica vlade Alenka Bratušek in povedala: "Sprejem fiskalnega pravila ne določa, da mora biti proračun uravnotežen v letu 2015, takrat se začne uporabljati formula, ki bo zapisana v izvedbenem zakonu. V tem zakonu bo natančno določeno, kaj pomeni srednjeročno obdobje in tudi, kakšno pot bo Slovenija ubrala do konsolidacije financ. In ne, ne bo 30-odstotnih posegov v pokojnine, plače in socialne transferje. Še enkrat poudarjam, Slovenija bo ostala solidarna in socialna država. To piše tudi v ustavi in te določbe se ne da kar tako kršiti."
"Vlada se zaveda, da bi izravnan proračun leta 2015 pomenil radikalne reze v socialne pravice in točno na to smo zadnje čase opozarjali jaz in drugi koalicijski partnerji. Dejstvo pa je, da danes sprejeto fiskalno pravilo določa, da mora Slovenija srednjeročno uravnotežiti svoje javne finance. Šele z izvedbenim zakonom, ki ga pripravlja vlada, bomo naredili piko na i. V tem zakonu bo določen način in časovni okvir konsolidacije javnih financ, definirali bomo naloge in pristojnosti fiskalnega sveta, določili bomo, kaj so primeri, v katerih se od fiskalnega pravila odstopa, in seveda tudi to, kaj pomeni srednjeročno obdobje. Prav to, da bomo pogoje in način konsolidacije naših javnih financ definirali v izvedbenem zakonu, je prepričalo poslance PS, da so glasovali za. Seveda je pa treba vedeti, da je tudi za izvedbeni zakon potrebujemo dvotretjinsko podporo. Verjamem, da bomo enako politično soglasje tudi dosegli." Dodala je, da "če v izvedbenem zakonu ne bomo našli dogovora, nismo naredili ničesar. Brez izvedbenega zakona nam ta ustavna določba ne pomeni nič." Bratuškova je zavrnila navedbe, da je njena podpora fiskalnemu pravilu z letnico 2015 posledica pritiskov Bruslja. "Kar delamo, moramo delati zaradi sebe, in ne zaradi zahtev Bruslja," je pojasnila.
Premierka Alenka Bratušek je na začetku seje dejala, da v Sloveniji ni več časa za politična preigravanja in blokade, saj je teh bilo v zadnjih letih bistveno preveč. Odločitev, da predlaga poslancem, naj podprejo predlog, ki je pred njimi, po njenih besedah ni bila lahka.
Kot je poudarila, je dejstvo, da je tudi PS podprla začetek spremembe ustave, vendar jih je vedno motila prevelika hitrost konsolidacije javnih financ. "Ko sem prevzemala funkcijo premierke, sem obljubila, da bom delovala v dobro ljudi in države. Ta poteza danes gre točno v tej smeri. Gre za od dejanje, ki presega logiko strankarskih interesov," je zatrdila. Pojasnila je še, da to delamo zaradi nas samih, ne pa zaradi zahtev kogarkoli iz tujine. "Slovenija bo ostala solidarna in socialna država, kot piše v ustavi," je sklenila.
"Za začetek te poti bi bilo dobro, da si nalijemo čistega vina, da priznamo, kje smo, in se vprašamo, kakšno podobo Slovenije si želimo, ali želimo ohraniti obstoječe monopole in družbena razmerja, ali pa želimo drugačno družbo, ki bo temeljila na zdravih temeljih, ki bo sodobna in ki bo sledila duhu časa," je povedala in izpostavila še, da je skrajni čas, da nehamo iskati zunanje sovražnike in obtoževati Bruselj ter bonitetne agencije za naše težave.
Ljudmila Novak (NSi) je dejala, da pozdravljajo dogovor o zlatem pravilu, katerega uresničevanje v praksi sicer ne bo lahka naloga, "vendar je to edina smiselna rešitev, ki zagotavlja preživetje države". Z vrtoglavim zadolževanjem smo po njenih besedah bili namreč vsako leto bližje bankrotu države.
Franc Jurša (DeSUS) je povedal, da je s četrtkovega parlamentarnega vrha šel z velikim optimizmom, zato upa, da ni imel predstavnik katere stranke fige v žepu. Ob tem je izpostavil, da moramo v tej državi stremeti k temu, da v prihodnje ne bomo porabili več kot ustvarimo. Po njegovih besedah je bilo v preteklosti sprejetih nekaj "gasilnih" ukrepov, dolgoročno pa bodo, kot pravi, potrebne sistemske rešitve, ki bodo zagotovile, da bo slovensko gospodarstvo lahko delovalo v normalnih razmerah.
Bratuškova je že v sredo po koncu vrha EU razkrila vsebino političnega dogovora, da se fiskalno pravilo potrdi v predlagani obliki, nato pa se v izvedbenem zakonu, ki ga bo DZ prav tako sprejemal z dvotretjinsko večino, razreši vse preostale dileme glede uveljavljanja pravila.
V trenutnih slovenskih kriznih razmerah bo vpis fiskalnega pravila v ustavo po mnenju GZS izboljšal zaupanje mednarodne finančne in splošne skupnosti, da bo Slovenija res krenila po drugačni poti kot v zadnjih letih, kar bo pripomoglo k večjemu zanimanju tudi tujih vlagateljev za Slovenijo.
Ponovno so opozorili, da se s tem nikakor ne bo zmanjšala možnost zlorab, korupcije, odlivanje sredstev v davčne oaze itd., ker ni konkretne odgovornosti. Prav to je osnovni razlog, da je Slovenija v taki krizi in da je njen javno finančni položaj takšen, kakršen je, in pod "zunanjim diktatom EU", so zapisali.