Gašper Lubej

Četrtek,
14. 11. 2013,
21.42

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 14. 11. 2013, 21.42

9 let

Bratuškova dobila zaupnico, popravki proračuna pod streho

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Poslanci so po 20-urnem maratonskem zasedanju s 50 glasovi potrdili rebalans proračuna za leto 2014, s tem pa so tudi izglasovali zaupnico predsednici vlade Alenki Bratušek.

Od 81 navzočih poslancev je proti glasovalo 31 poslancev. Bratuškova se je po izglasovani zaupnici zahvalila za podporo poslancem in ministrom, ki so opravili "dobro in težko delo", ter predsednikom koalicijskih strank in koaliciji. Poudarila je, da jim je uspelo najti kompromise kljub različnim programskim izhodiščem.

Izpolnjene obljube in rožice iz Bruslja Dejala je še, da je izpolnila obljubo, da bo šla v parlament po zaupnico, da se ne bo ukvarjala s preteklostjo in da bo Slovenija svoje težave reševala sama. Spomnila je na pozitivne ocene Sloveniji, ki so v sredo prišle iz Bruslja, "zelo optimistična" pa je tudi pred današnjo oceno, ki jo bo Evropska komisija dala glede proračuna in ukrepanja za odpravo presežnih primanjkljajev.

Vsi napovedujejo minus, Bratuškova plus Bratuškova še meni, da bi lahko v drugi polovici leta 2014 dosegli pozitivno gospodarsko rast in zmanjšali število brezposelnih, "državljanke in državljani pa bodo čutili pozitivne učinke" dela vlade.

Evropska komisija je sicer pred dnevi Sloveniji napovedala enoodstotni padec BDP leta 2014. Tudi druge domače in mednarodne institucije napovedujejo padec BDP.

Kmalu rebalans rebalansa proračuna? Andrej Šircelj (SDS) je pred glasovanjem povedal, da proračun ni realen, saj ne vključuje odhodkov zaradi povišanja plač javnih uslužbencev (odprava plačnih nesorazmerij), odškodnin za izbrisane in zadolžitve zaradi sanacijo bank. Prepričan je, da bo morala vlada kmalu znova spreminjati proračun.

Krvavo delo Matjaž Han (SD) je ocenil, da je vlada šest mesecev krvavo delala, sprejela pomembne in težke odločitve. Verjame, da bo Slovenija prihodnje leto na poti, ki si jo zasluži. Marko Pavlišič je opozoril, da s podporo proračunu leto 2014 ne dajejo zgolj zaupnice, ampak ji tudi podaljšujejo odgovornost. Franc Jurša (DeSUS) je opozoril na trdo delo pri usklajevanju proračuna. Pred vlado je "novo naporno obdobje", ko se bodo posvečali sanaciji bank in urejanju gospodarstva.

SLS izkoriščena za dvotretjinsko večino Franc Bogovič (SLS) je dejal, da so v opoziciji poskušali konstruktivno sodelovati, recimo pri spremembi ustave na področju referenduma in fiskalnega pravila. "Od takrat naprej lahko rečem, da ko je bila ta potreba po dvotretjinski večini porabljena, smo bili večkrat razočarani." Tudi Jožef Horvat (NSi) je napovedal, da krščanski demokrati proračuna ne bodo podprli.

Zgodaj zjutraj ključni premik Okoli pol štirih zjutraj se je zgodil ključni premik maratonskega zasedanja, ki je potekalo od četrtkovega dopoldneva. Poslanci so se po polžje prebijali skozi številna, v veliki večini opozicijska dopolnila k nepremičninskemu zakonu in nato vendarle končali drugo obravnavo zakona.

Poslanci SDS protestno zapustili sejo Poslanci so sicer soglasno sprejeli le dopolnilo opozicijske SLS, po katerem humanitarnim organizacijam nepremičninskega davka ne bo treba plačati. Nepremičninski zakon so poslanci ob obstrukciji največje opozicijske stranke SDS sprejeli s 46 glasovi, proti je bilo šest poslancev. O zakonu bodo sicer poslanci razpravljali še enkrat, saj v državnem svetu napoveduje veto, kar pomeni, da bodo morali poslanci zakon potrditi z absolutno večino najmanj 46 poslancev.

Poslanci so sprejeli še proračun za leto 2015 in zakona o izvrševanju proračunov za prihodnji dve leti.