Četrtek,
23. 7. 2015,
13.49

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 23. 7. 2015, 13.49

8 let, 8 mesecev

Bi zaradi škandala moral odstopiti tudi Karl Erjavec?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
To je sramota za Slovenijo, ki je stopila na bananin olupek in pred mednarodno javnostjo čofnila na tla, o aferi, ki ji mnogi pripisujejo mednarodne razsežnosti, meni filozof Igor Pribac.

Komunikacija med slovenskim članom arbitražnega sodišča Jernejem Sekolcem in uslužbenko ministrstva za zunanje zadeve Simono Drenik ni majhna stvar, saj je državi Sloveniji nastala politična škoda, meni Igor Pribac. Po njegovem mnenju je zato upravičeno iskati odgovornost.

Kdo bi torej moral odstopiti s svojega položaja? Kot nam je potrdila Simona Drenik, je pisno že ponudila svoj odstop, neuradno naj bi to storil tudi član arbitražnega sodišča Jernej Sekolec. Je na tnalu zdaj tudi glava zunanjega ministra Karla Erjavca?

Naj spomnimo, da je Erjavec hrvaške državljane že spomladi zelo razburil z izjavo za slovensko lokalno televizijo, ko je dejal, da ima zelo neformalne informacije, da bo arbitražno sodišče določilo stik z odprtim morjem. Pozneje je te informacije zanikal, češ da so ga na Hrvaškem narobe interpretirali.

"Rekel pa sem, da lahko neformalno povem, da naši odvetniki, ki so vrhunski pravniki, menijo, da ima Slovenija veliko možnosti, da dobi stik z odprtim morjem."

Miro Kline: Erjavec je na potezi, da odstopi "Če sta odstopila dva ključna akterja te afere, ni več dvoma, da ne gre zgolj za spin. Potem je nedvomno na potezi, da odstopi minister za zunanje zadeve Karl Erjavec. Vse skupaj pa je le še en dokaz več, da doslej še vedno nismo uspeli sestaviti države, s katero bi lahko enakopravno tekmovali v mednarodni politiki. Na ključna mesta kar naprej nastavljamo bizarne ministre in tretjerazredne uradnike. Nato obupujemo ali zgražamo nad njihovimi osnovnošolskimi napakami," je prepričan psiholog Miro Kline.

Novak: Vrh glave imamo politikov, ki se prepirajo za slano vodo "Premalo poznam dejstva, da bi lahko sodil. A dejstvo je, da imamo tako hrvaški kot slovenski volivci vrh glave nesposobnih politikov, ki se prepirajo za slano vodo in s tem poskušajo sebi nabirati politične točke," je dogajanje na kratko strnil Božidar Novak, strokovnjak za lobiranje in krizno komuniciranje.

Tudi Hrvaška se ni pokazala v dobri luči Pribac se je dotaknil tudi spornega ravnanja sosednje Hrvaške. "Tudi Hrvaška se v tem primeru, ko je do informacij prišla na sporen način, ni pokazala v dobri luči," meni Pribac. Prepričan je, da bo slovenska opozicija opozorila nosilce odgovornosti, naj poskrbijo, da se kaj takega ne bo več zgodilo, pa naj gre za zunanjega ministra ali šefa Sove Zorana Klemenčiča. Naša obveščevalna služba očitno ni znala pravočasno zaznati aktivnosti tuje obveščevalne službe.

Pribac: Odstopiti bi moral tudi predsednik arbitražnega sodišča Odziv Sove na prisluškovalno afero sicer še čakamo. Poleg zamenjave našega člana arbitražnega sodišča Sekolca, ki je neuradno že ponudil svoj odstop, Pribac podobno pričakuje tudi od predsednika sodišča Gilberta Guillauma ter preostalih arbitrov, Nemca Bruna Simme, Britanca Vaughana Lowa in Hrvata Budislava Vakusa. Takšna komunikacija članov sodišča preprosto ni dopustna, meni sogovornik.

"To je sramota za Slovenijo," je prepričan Pribac. Po njegovih besedah je Slovenija "stopila na bananin olupek in pred mednarodno javnostjo čofnila na tla".

SDS ustrezno ukrepanje prepušča vladi Preverili smo tudi, kako na mednarodni škandal gledajo slovenski politiki. Miro Petek iz SDS nam je sporočil: "Komentiranje tega primera prepuščamo vladi Republike Slovenije, od katere pričakujemo tudi hitro in ustrezno ukrepanje."

A se je na aktualno dogajanje na Twiterju oglasil predsednik stranke Janez Janša, ki je zapisal: »Če se res nakazuje dobra rešitev za SLO, potem morajo v ospredje stopiti napori, da se ohrani in zavaruje. Ostalo manj pomembno.« Zapisal je tudi, da »očitno režim v Sloveniji prisluškuje samo svojim državljanom«.

Bratuškova: Če bo afera imela daljnosežne posledice, mora Erjavec prevzeti odgovornost Po mnenju ZaAB je komunikacija med slovenskim članom arbitražnega sodišča Sekolcem in agentko Drenikovo nedopustna. Kot je povedala predsednica ZaAB Alenka Bratušek, je iz izjav zunanjega ministra Karla Erjavca razbrati, da je bil o vsem obveščen tudi sam, zato bi moral prevzeti odgovornost, če bo afera imela bolj daljnosežne posledice.

Dejan Židan, predsednik SD, je v sporočilu za javnost zapisal: "Kot predsednik stranke SD, ki je pred leti naredila izjemno velik napor, da do arbitražnega sporazuma sploh pride in s tem tudi do končne rešitve mejnega spora s sosednjo Hrvaško, danes ne želim komentirati tovrstnih zadev in zapletov, saj si ne želim, da bi s tem kakorkoli ogrozil arbitražni postopek, ki poteka na arbitražnem sodišču v Haagu." Tonin: Hrvaška skuša diskreditirati arbitražno sodišče Matej Tonin iz NSi se na naše klice do zdaj še ni odzval, je pa za STA povedal, da je enako kot to, za kar se obtožuje slovenskega člana in agentko arbitražnega sodišča, počela tudi hrvaška dvojica. Na vprašanje, ali bi moral zaradi incidenta kdo pri nas odgovarjati, je odvrnil, da je trenutno kakršnokoli medsebojno obtoževanje in javno razčiščevanje škodljivo za nas in v korist Hrvaški.

Očitno so Hrvati s prisluškovanjem ugotovili, da rezultati arbitraže ne gredo v smer, kot so si želeli," je ocenil Tonin. Hrvaška stran zdaj po njegovih besedah "s klasičnimi kontraobveščevalnimi prijemi", kot je posredovanje zgodb v medije, poskuša ustvarjati določeno javno mnenje in predvsem diskreditirati arbitražno sodišče. Kot meni, je razlogov več, in sicer so to prihajajoče volitve na Hrvaškem, priprava javnosti na morebiten negativen izid arbitraže in "morda celo diskreditacija arbitražnega sodišča do te mere, da bi lahko od arbitraže odstopili".

Tiskovni predstavnik ZL Nikola Janovič je povedal, da v stranki, dokler se ne seznanijo z vsemi informacijami, dogodka ne bodo komentirali.

Poklicali smo tudi zunanjega ministra Karla Erjavca, a se na telefonski klic ni odzval.