Ponedeljek,
19. 3. 2012,
10.59

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 19. 3. 2012, 10.59

8 let, 9 mesecev

Beneška komisija uradno potrdila članstvo Ribičiča in Wedam Lukićeve

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Beneška komisija je na zasedanju v Benetkah potrdila mandata Cirilu Ribičiču kot članu in Dragici Wedam Lukić kot nadomestni članici komisije, so pojasnili na sekretariatu komisije.

S tem so potrdili nedeljsko neuradno novico o odločitvi komisije. Odločitev sprejeli s konsenzom Kot so še sporočili z Beneške komisije, so odločitev sprejeli s konsenzom, glasovanja ni bilo. Slovensko vlado so o odločitvi neuradno obvestili že v petek, danes pa jo bodo z njo seznanili tudi uradno.

Ribičič in Wedam Lukićeva sta v pisnem odzivu izrazila pričakovanje, da bo vlada odločitev Beneške komisije spoštovala in "da bova lahko ustvarjalno prispevala k obravnavi zapletenih ustavnopravnih vprašanj tranzicijskih in drugih držav, o čemer bova sproti obveščala državne organe in javnost". Poudarila sta še, da članstvo v Beneški komisiji, ki je nepoklicno, doživljata kot posebno čast in veliko obveznost.

Pozitivna Slovenija: Vlada se je s tem primerom osmešila Odločitev Beneške komisije so pozdravili tudi v največji opozicijski stranki Pozitivna Slovenija (PS). "Vlada se je s tem primerom, namesto da bi zaščitila dober ugled Republike Slovenije v Evropi in v svetu, osmešila," je na novinarski konferenci dejal vodja poslanske skupine Jani Möderndorfer in celoten zaplet označil za blamažo države.

V NSi odločitev komisije spoštujejo V Novi Sloveniji so odločitev komisije "sprejeli na znanje" in jo spoštujejo. "Ne glede na njeno odločitev pa menimo, da je prejšnja vlada prekoračila svoje pristojnosti in je omenjeno imenovanje močno vprašljivo," je v sporočilu za javnost navedla predsednica stranke Ljudmila Novak.

Vlada konec februarja razveljavila odločitev prejšnje vlade o imenovanju Beneška komisija je vprašanje članstva Ribičiča in Wedam Lukićeve obravnavala, potem ko jo je nova slovenska vlada obvestila, da je razveljavila sklep o njunem imenovanju. Vlada je konec februarja razveljavila odločitev prejšnje vlade o imenovanju s pojasnilom, da je "pravno neveljavno zaradi nepristojnosti prejšnje vlade v konkretnem primeru".

Ribičič je v takratnem odzivu na odločitev nove vlade v imenu obeh članov poudaril, da po pravilih Beneške komisije o razrešitvi njenih članov brez njihovega soglasja odloča komisija, zato bosta počakala na njeno odločitev.

Janša odgovoril, da Ribičič in Wedam Lukićeva nista bila razrešena Premier Janez Janša je na to odgovoril, da Ribičič in Wedam Lukićeva nista bila razrešena. "Vlada je samo ugotovila, da je bil sklep, s katerim je prejšnja vlada, ki ni imela polnih pooblastil, izvedla to imenovanje, pač nelegitimen," je dejal.

Novakova: Vlada v odhodu o tako pomembnem imenovanju ne bi smela odločati Temu je pritrdila tudi ministrica za Slovence v zamejstvu in po svetu Ljudmila Novak in poudarila, da se v NSi strinjajo s sklepom vlade, s katerim je razveljavila odločitev prejšnje vlade. "Po našem mnenju namreč vlada v odhodu o tako pomembnem imenovanju ne bi smela odločati. Ob tem pa se ponovno odpira vprašanje, kakšna pooblastila ima vlada v odhodu in ali je Pahorjeva vlada od 22. septembra 2011 do imenovanja nove vlade odločitve o različnih imenovanjih sprejemala na legitimen način," je zapisala Novakova.

Kociperjeva: Temu zapletu bi se izognili že, če bi kdo prebral statut Beneške komisije Maša Kociper iz PS je sicer opozorila, da je vlada zgolj predlagala oba kandidata v imenovanje, za člana pa ju je izvolila Beneška komisija sama. Kot je dejala, bi se temu zapletu izognili že, če bi kdo prebral statut Beneške komisije.

Kociperjeva iz PS je sicer dejala še, da bi sklep vlade, ki je razveljavila sklep predhodne vlade, "lahko pomenil, da bo vlada pač po svoji volji razveljavila vse sklepe prejšnje vlade, ki ji niso po godu, kar je nesprejemljivo".

Möderndorfer pa je izpostavil politiko kadrovanja nove vlade in jo pozval, naj pred nadaljevanjem menjave ljudi "preuči, ali so strokovno usposobljeni in ali lahko ne glede na svoj politični nazor nadaljujejo določeno delo". "Ne more biti delovanje države odvisno od vsakokratne definicije posamezne vlade, kaj za njo predstavljajo tekoči posli," je še pristavil.

Vlada: Slovenija ni dolžna kriti stroškov delovanja članov v Beneški komisiji Slovenija v tem trenutku nima v skladu s svojo nacionalno zakonodajo pravno formalno imenovanih članov v Beneški komisiji niti ni dolžna kriti stroškov njunega delovanja, je na spletnih straneh sporočila vlada, potem ko je Beneška komisija potrdila mandata Cirilu Ribičiču kot članu in Dragici Wedam Lukić kot nadomestni članici komisije.

"Če bosta dr. Ribičič ali dr. Wedamova sprožila ustrezen pravni postopek pred slovenskimi sodnimi organi, bo vlada odločitve takšne presoje seveda spoštovala. Tak postopek bi bil celo koristen za dokončno odpravo dileme, ali tekoče kadrovanje sodi ali ne sodi med nujne posle vlade brez polnih pooblastil. Seveda pa bo morebitna takšna odločitev potem veljala tudi za ravnanje vseh prihodnjih vlad za obdobje, ko le-te ne bodo imele polnih pooblastil," piše v sporočilu za javnost Urada vlade za komuniciranje.

"To imenovanje vsekakor ni sodilo med nujne, neodložljive odločitve" Kot poudarjajo, je vlada svoj sklep o ugotovitvi pravne neveljavnosti imenovanja Ribičiča in Wedam Lukićeve za člana oz. nadomestno članico Beneške komisije oprla na stališče, "da to imenovanje vsekakor ni sodilo med nujne, neodložljive odločitve, da bi država funkcionirala kljub izglasovani nezaupnici oziroma prenehanju polnega mandata po volitvah".

Pri tem izpostavljajo stališče vladne službe za zakonodajo, da se v obdobju pred konstituiranjem nove vlade lahko opravlja samo tekoče posle, pri čemer pa se je o tem, ali neka konkretna zadeva še sodi v okvir opravljanja tekočih zadev, treba dokončno odločiti v vseh takih konkretnih posamičnih primerih posebej. Do "takšnega posamičnega tehtanja nujnosti" pa pri imenovanju obeh kandidatov ni prišlo, trdijo.

"Nikomur ni mogoče potrditi mandata, ki ga nima" "Ob svoji odločitvi, da potrdi mandata sodnikov, ki jih je v obdobju tekočih poslov predlagala in notificirala vlada v odhajanju, je Beneška komisija zapisala, da se ne spušča v nacionalne postopke imenovanj držav članic. To seveda tudi ni njena pristojnost. Prav tako ni mogoče nikomur potrditi mandata, ki ga nima. Beneška komisija je zgolj posvetovalno telo Sveta Evrope in njena mnenja članic v ničemer pravno ne zavezujejo," še piše v sporočilu za javnost.

Iz Ukoma so kasneje v pojasnilu še zapisali, da ugotovitev pravne neveljavnosti sklepa o imenovanju Ribičiča in Wedam Lukičeve ne pomeni, da bo "vlada pač po svoji volji razveljavila vse sklepe prejšnje vlade, ki ji niso po godu".

Za veljavni predlog sta potrebna tako veljavni predlog kot veljavni sprejem predloga V Ukomu so še pojasnili, da Beneška komisija nikogar ne izvoli, temveč po notifikaciji države članice sekretariat komisije zgolj pošlje sporočilo, v katerem pripozna imenovanje novega člana. "Za veljavni predlog sta potrebna tako veljavni predlog kot veljavni sprejem predloga. V omenjenem primeru prvi od obeh pogojev ni izpolnjen," so poudarili.

Wedam Lukićeva: V rokah nimava ničesar, kar bi lahko sploh 'tožila' Wedam Lukićeva in Ribičič sta v odzivu na to stališče dejala, da zagotovo ne bosta sprožila postopka pred sodnimi organi, ampak bi morala biti vlada tista, ki bi morala sprožiti sodni postopek za ugotovitev ničnosti sklepa o njunem imenovanju. "Nenazadnje midva od vlade tudi nisva dobila nobenega obvestila. V rokah nimava ničesar, kar bi lahko sploh 'tožila'," je dejala Wedam Lukićeva.

"Beneška komisija se seveda ne spušča v notranje postopke, ampak njihovo stališče pa je, da dokler ta sklep ni sodno razveljavljen, za njih velja, ker ga je poslala vlada, ki za njih državo zastopa," je še dejala Wedam Lukićeva. Napovedala je še, da bosta to stališče vlade zdaj posredovala naprej Beneški komisiji "in bomo videli, kaj oni predlagajo v tej situaciji".

Kot je še dodal Ribičič, sta že o sklepu vlade, ki je razveljavil sklep o njunem imenovanju, obvestila Beneško komisijo, "da ne bosta sprožila sodnih postopkov, ker bi v tem primeru, dokler bi postopki trajali, bila Slovenija brez svojih predstavnikov".

Ribičič: Gre pač za stališče vlade, ki je nasprotno stališču Beneške komisije Glede stališča vlade, da "Slovenija v tem trenutku nima v skladu s svojo nacionalno zakonodajo pravno formalno imenovanih članov v Beneški komisiji niti ni dolžna kriti stroškov njunega delovanja", je Ribičič dejal, da gre pač za stališče vlade, ki je nasprotno stališču Beneške komisije.

"Ne spomnim pa se primera, ko bi neka država rekla, da ne bo spoštovala odločitve Beneške komisije. Spomnim se primera, ko je bilo enkrat ločeno mnenje, ampak ne spomnim se primera, da bi se ena država upirala temu, kar tam rečejo strokovnjaki iz 58 držav. Tega pa ne razumem," je dejal Ribičič.