Ponedeljek,
12. 5. 2008,
13.22

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 12. 5. 2008, 13.22

8 let, 8 mesecev

12. maj - mednarodni dan medicinskih sester

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Zdravstveni delavci danes obeležujejo svoj mednarodni dan pod geslom Medicinske sestre zagotavljajo kakovost tudi v primarnem zdravstvenem varstvu.

Društvo medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Pomurja bo zato dopoldne organiziralo 11. simpozij, zvečer pa bo slovesna proslava s podelitvijo Zlatih znakov.

Pomembna skupina zaposlenih v zdravstvu Predsednica Zbornice zdravstvene in babiške nege Slovenije - Zveze strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov Slovenije Darinka Klemenc je ob tem poudarila, da so medicinske sestre pomembna skupina zaposlenih v zdravstvu, ki zagotavlja primarno zdravstveno varstvo na vseh ravneh. Poleg tega pa vzdržujejo povezave med posamezniki, skupinami, družinami, skupnostmi in drugimi deli sistema zdravstvenega varstva. Kot je napovedala Klemenčeva, se bo prireditve ob mednarodnem dnevu udeležilo okoli 550 medicinskih sester in babic.

Obletnica rojstva britanske humanistke in medicinske sestre

Na današnji dan se je leta 1820 rodila Florence Nightingale, britanska humanistka in medicinska sestra. Čeprav je izhajala iz bogate angleške družine, se je odločila svoje življenje posvetiti delu medicinske sestre. Ustanovila je šolo za medicinske sestre in babice, ki je pomembno prispevala tudi k ugledu tega poklica.

Konec leta 2007 v Sloveniji 16.658 medicinskih sester

Na spletnih straneh statističnega urada je zapisano, da je bilo konec leta 2007 v Sloveniji 16.658 medicinskih sester, kar je za 221 več kot konec leta 2006. Med vsemi zaposlenimi medicinskimi sestrami je bilo slabih 11 odstotkov moških, kar je za 5 odstotkov več kot leta 2006. Vedno večja vključenost moških v zdravstveno nego vpliva tudi na starostno strukturo zaposlenih oseb. Lani je največ, 41 odstotkov, zaposlenih moških bilo starih do 29 let, medtem ko je bilo največ žensk, prav tako 41 odstotkov, starih od 40 do 49 let.

Povprečna mesečna bruto plača oseb, ki so opravljale poklic medicinske sestre, vključno z babicami, je v letu 2005 znašala 1.267 evrov, pri tem pa je bila plača ženske za 4,6 odstotka nižja od plače moškega kolega, je še zapisano na straneh statističnega urada.