Ponedeljek,
19. 9. 2011,
17.57

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 19. 9. 2011, 17.57

8 let, 8 mesecev

Kje so najdražji in kje najcenejši taksiji v Sloveniji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Najdražji taksi je v Novem mestu, kjer boste samo za startnino odšteli pet evrov, najcenejši pa v Mariboru, kjer vas bo kilometer vožnje stal manj kot evro.

Po nekaterih podatkih ima samo v Ljubljani taksi službo registrirano okoli 70 različnih družb, zvečer naj bi jih po mestu krožilo okoli 400, pa vendar je včasih prav neverjetno, da taksista ne moreš priklicati. Ko se zvišajo kazni, imajo taksisti več dela Vsakič, ko se kazni za alkoholizirane voznike zvišajo, se povečajo, vsaj v prvih mesecih po sprejetju zakona, tudi klici na številke taksi služb, se strinja tudi direktor taksi službe Intertours Smail Dautović. In če je taksi morda nekoč veljal za prestiž, ki so si ga lahko privoščili le tisti, ki so imeli kaj pod palcem, pa grožnja v obliki odvzema vozniškega dovoljenja v primeru alkoholiziranosti ob magični meji 18 točk za prekrške poleg izrečenih glob predstavlja tisti odločilni trenutek, ko taksi službe in z njo taksisti postanejo nepogrešljiv del sodobnega vrveža v mestu. Pripeljejo vam burek, cigarete, poštne pošiljke … Pozanimali smo se, koliko stanejo taksiji, koliko vas stane, če vas taksi počaka in kaj vse ponujajo. To, da vas odpelje na želeno destinacijo, namreč ni več edina stvar, ki jo taksisti ponujajo. Tako denimo v taksi službi Intereks, kjer imajo 15 vozil, ponujajo tudi prevoze hrane ali pošiljk. "Zaračunamo običajno vožnjo od ene točke do druge in pa seveda strošek, ki ga imamo z nakupom naročenega," je pojasnila Zehra Ališić, direktorica Intereksa. Danes taksi službe ponujajo prevoze do Letališča Jožeta Pučnika na Brniku, ki povprečno stane 20 evrov, za dober denar pa vas odpeljejo, kamor si pač želite. Najdražja vožnja v Novem mestu Cene taksijev v Sloveniji so zelo različne. Tako boste v Ljubljani za startnino odšteli od 0,83 do 1,5 evra, kilometer vožnje pa vas bo stal od 0,77 do 1,10 evra. Startni znesek za taksi v Mariboru je 0,90 evra, medtem ko stane kilometer vožnje od 0,85 do 0,95 evra. V Kranju vas bo startnina taksija stala od enega do dveh evrov, kilometer vožnje pa med evrom in 1,4 evra. Precej dražji taksisti so na Obali, kjer je treba za startnino odšteti od 2,5 do 3,5 evra, za kilometer vožnje pa od 1,4 do 1,9 evra, neverjetnih 5 evrov startnine in 1,25 evra za kilometer vožnje pa stane taksi v Novem mestu. Menda zato, ker so klici za taksi storitve precej redki.

Najmanj deset in največ 18 evrov za čakalno uro Zanimiv je tudi pogled na cenik čakalnih ur. Te se v Ljubljani gibljejo nad 10 evrov; 12,90 evra za čakalno uro pri Taxi Metro, 12,52 evra za Taxi laguna, 18 evrov pri Intertoursu, 13 evrov pri Intereksu, deset evrov pri Taxi prevozi. 15,90 evra vas bo stal taksi družbe Taxi Rondo Ljubljana, skoraj vse službe pa ponujajo brezplačne vožnje s čakalno uro po taksimetru, če je vaša vožnja z njimi daljša od 50 kilometrov.

Pozanimajte se o ceni, preden sedete v taksi Preden sedete v taksi, opozarjajo sami taksisti, se je treba pozanimati, koliko vas bo vožnja stala. Znano je namreč, da je vožnja cenejša, če taksista pokličete, kot če sedete v prvega, ki pride mimo. Zato na taksimetrih in v cenikih obstajajo različne tarife. "Tudi ko greste v trgovino, ne zagrabite prvega artikla, temveč preverite ceno. Tako si prihranite neprijetno presenečenje po koncu vožnje. Enako je s taksijem; poleg cene pa preverite tudi, ali sta taksimeter in cenik na vidnem mestu; to morajo imeti registrirani taksisti urejeno," opozarja Dautović. Maksimalna, ne pa enotna cena taksistov Se pa taksisti, nekateri niso želeli biti imenovani, strinjajo, da je treba uvesti neko maksimalno ceno prevozov s taksijem, čeprav večina opozarja, da to v zasebnem sektorju ni mogoče zaradi zagotavljanja konkurence. Zakon o prevozih v cestnem prometu namreč od julija občinam omogoča omejitev maksimalne tarife prevoza, česar pa za zdaj nobena od občin še ni storila. "Strinjam se z neko maksimalno določeno tarifo, enotne cene pa ne bi določila," je povedala Ališićeva. Podobno tudi Dautović – Intertours ima 150 vozil, na trgu pa so že 20 let – nima nič proti uvedbi maksimalne tarife, ne strinja pa se z uvedbo enotne cene, ker gre za podjetja, ki so večinoma v zasebni lasti: "Gre za prosti trg in svobodno oblikovanje cene; tudi če greste v trgovino iskat alpsko mleko, vas bo stalo od 0,80 do 2 evra, odvisno, kje ga kupite. Dejstvo je, da morajo potrošniki imeti izbiro, odločajo pa se glede na kakovost, ceno, prijaznost, hitrost …"

Sogovorniki opozarjajo tudi, da bi lahko uvedba maksimalne tarife pomenila, da bi ta kmalu postala edina tarifa, ugotavljajo pa, da je na delu vedno več inšpektorjev, kar pozdravljajo, "saj se je zaradi tega zmanjšalo delo na črno".