Sreda, 5. 1. 2011, 8.23
9 let
Kako uničiti mravlje faraonke?

Občasno jih za kratek čas prežene s cimetom in nekaterimi drugimi naravnimi zmesmi, saj mu filozofski razlogi ne dajo, da bi se nad njimi znesel na najbolj radikalen način. Podobne tegobe mučijo tudi nekatere druge naše bralce, predvsem tiste v blokovskih naseljih. Nadloga z mravljami je sicer posebej aktualna pozimi, čeprav faraonk konkretno letni čas ne gane.
Najraje se ugnezdijo v bližini vira toplote, pri temperaturi okrog 27 stopinj Celzija, kjer lahko v miru razvijajo zarod od jajčeca do odraslega insekta. Bloki so pri faraonkah sploh bolj priljubljeni od stanovanjskih hiš, saj je povprečna temperatura v blokih višja, kar faraonkam godi. Poleg visokih temperatur jih privlači tudi vlaga. Na to velja biti posebej pozoren pri bolnikih, ki so večinoma v posteljah (domovi za ostarele, bolnišnice, porodnišnice), da faraonske mravlje ne zaidejo pod preveze ran, saj jih vonj po krvi in beljakovinah zelo privlači.
V prostoru jih opazimo posamično ali strumno v vrsti. V prvem primeru šele raziskujejo, v drugem so že našle. Z ustreznimi preventivnimi manevri lahko poskrbimo, da bodo naše stanovanje zaobšle. V skrajnih primerih so namreč lahko tudi nevarne, saj ena mravlja na svoji površini prenaša do sedem milijonov mikroorganizmov, v prebavilih pa prek 25 milijonov. Po predalih, omaricah in shrambah zato pospravite raztreseno hrano, odprta živila dobro zaprite, smeti z organskimi odpadki pa odnašajte pogosteje. Vlažnega perila nikar ne pospravljajte v omaro, prostore večkrat dnevno zračite, da odstranite tudi vlažnost v zraku.
Ko nanesemo insekticid na površino ali pa ga nastavimo faraonskim mravljam v obliki vab, ga te v dobri veri prenesejo v gnezdo. Ker so zelo redoljubne, se v koloniji začnejo čistiti, pri tem opravilu pa jim pomagajo tudi sovrstnice in s tem raznašajo insekticid v koloniji. Prve učinke delovanja bomo tako opazili šele po dveh tednih ali še pozneje. Kot pravi Pintarič, je bistvenega pomena pri zatiranju faraonk sodelovanje vseh stanovalcev in dostopnost izvajalcev dezinsekcije v vse prostore zgradbe, saj lahko v isti stavbi tvorijo več mravljišč. Na Zavodu za zdravstveno varstvo Ljubljana so nam pojasnili, da en obisk zloglasnega "oddelka DDD" (dezinfekcija, dezinsekcija, deratizacija) stane okoli 60 evrov na brizgo, dezinsekcijo pa je treba v določenem časovnem obdobju ponoviti. Za vabe boste odšteli po šest evrov za kos. Cenik je jasno zgolj informativne narave – cena za "Endlösung" je namreč odvisna od primera.
Druga stvar, ki med ljudmi buri duhove, je, da lahko nadlogo odženemo s cimetom, kar neuspešno poskuša tudi naš Branko. Pintarič pravi, da bi se naravne repelente lahko uporabljalo v naši neposredni bližini bivanja, kot so spalnice, kuhinje ali kopalnice, vendar meni, da so lahko le dopolnilo k uspešnemu zatiranju faraonskih mravelj.