Ponedeljek,
28. 3. 2011,
13.26

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 28. 3. 2011, 13.26

8 let, 8 mesecev

Kako kupiti tekaško opremo?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Čeprav tek najbrž spada med najcenejše športne aktivnosti, pa za njen zagon kljub vsemu potrebujete komplet primerne opreme, ki bo vašemu teku nadel žlahtno piko na i.

Med obvezno opremo, o kateri je treba najbolj razmisliti, spada tekaška obutev. To izbiramo glede na: − obliko stopala oziroma odziv stopala ob stiku s podlago (obliko stopala lahko razberete iz odtisa mokrega stopala na kartonasti podlagi ali obrabi na vaši siceršnji obutvi), − način teka in − podlago, po kateri boste najpogosteje tekli.

Po besedah tekaškega trenerja Urbana Praprotnika moramo biti pozorni tudi na širino podplata in temu primerno izbrati širši športni čevelj. "Ob preozki obutvi bo imel tekač zaradi utesnjenosti težave z živci med prsti," pojasnjuje Praprotnik, ki sicer organizira tudi tečaje teka. Svetuje, naj bo med konico copate in prsti vsaj centimeter razmika, obutve pa naj ne kupujemo po priporočilih prijateljev, temveč se o ustreznosti copat prepričamo "na lastno nogo". K popolni opremi spadajo tudi kompresijske nogavice, ki stiskajo meča in izboljšujejo limfni in venski obtok, kar je blagodejno predvsem pri teku na daljše razdalje. "Noge posledično manj zatekajo in možnost krčev je manjša."

Tudi dober čevelj potrebuje zamenjavo

Seveda pa tudi najdražja športna copata ni zagotovilo za dosmrtno uporabo, saj se struktura v čevljih zaradi pritiskov zbije skupaj, pa tudi blažilci svoje funkcije ne opravljajo več dovolj dobro. Glede na to, da je življenjska doba čevljev odvisna od telesne teže tekača in načina teka, Praprotnik svetuje primerjavo starejših in novejših copat, s čimer bomo lažje ugotovili, ali je pri starih že mogoče čutiti izgubo stabilnosti in blažilnih sposobnosti.

Tekaška oblačila naj bodo iz sintetičnih materialov, ki dihajo (to pomeni, da se telo manj segreva) in odvajajo vlago na zunanjo stran oblačila. Izogibati se moramo plastificiranih vetrovk in nepredušnih sintetičnih oblačil. Kot svetuje profesor športne vzgoje Branko Škof, naj bodo oblačila lahka, v primeru hladnega vremena pa je bolj učinkovito, če namesto enega debelejšega sloja oblečemo dva sloja tankih oblačil, ki bolje prepuščata znoj. Za temperature, višje od 10 stopinj Celzija, ki jim bomo z malo sreče priča vedno pogosteje, so dovolj kratke hlače in majica s kratkimi rokavi, za nižje pa dolge hlače (pajkice ali trenirka) in toplejši zgornji del (toplejša majica, trenirka). Ko začne zmrzovati, so obvezni tudi rokavice, kapa in toplejši zgornji del (jakna). Nepisano pravilo je, da se je treba obleči toliko, da med prvimi minutami teka občutimo rahel hlad. Če nam je toplo že, ko pridemo na štartno mesto, pomeni, da nam bo med tekom zagotovo pretoplo.

Vedno bolj priljubljeni sestavni del tekaške opreme, tudi pri rekreativnih športnikih, pa so merilci srčnega utripa. Tako imenovani pulzmeter je dober koordinator tekaške vadbe, saj poleg merjenja srčnega utripa prikazuje tudi čas, hitrost in porabo kalorij.

Kako pa je v praksi? Da bi si lažje predstavljali, kako se tekaška teorija odraža v praksi, smo o tem povprašali nekaj naključnih rekreativnih tekačev.

Jelena, 34 let: "V mojem kompletu tekaške opreme so tekaške superge – te morajo biti udobne, ne smejo 'plesati', biti morajo za številko prevelike. Nikakor ni dobro, če ti ves tek nožni palec 'nabija' v supergo. Pomembna je tudi barva, ampak pri nogi številke 42 mi prodajalci zelo radi ponujajo moške modele in moške barvne kombinacije. Imam še tekaške pajkice, tekaške majice, anorak za deževne dni in obvezno i-Pod za glasbeno spremljavo. Nikoli ne tečem brez glasbe. Ob glasbi in teku pozabim na težave. Lani sem kupila tekaško zapestnico Nike, ki s čipom na supergi meri pretečeno razdaljo, porabljene kalorije, čas in tempo teka."

Matija, 30 let: "Pri teku poleg tekaških hlač, majice in kakovostne obutve uporabljam še uro za srčni utrip in kilometrino. Je pa dobro, če nosiš oblačila, ki dihajo in se ne sušijo na tebi …"

Sašo, 28 let:"Tečem v trenirki, bombažnih kratkih hlačah in kratki majici (po možnosti od nagradnih iger in nekdanjih delodajalcev), po potrebi v vetrovki in seveda v tekaških čevljih. Tečem približno vsak tretji dan od 15 do 30 minut."