Ponedeljek,
18. 7. 2011,
12.50

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 18. 7. 2011, 12.50

8 let, 8 mesecev

Kako kupiti sredstva proti komarjem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
1. Komarji so nadležni. 2. Uničili so mi že marsikateri poletni večer. 3. Učinkovitih sredstev proti njim ne poznam. Če lahko prikimate vsaj eni od naštetih trditev, berite dalje.

Repelent nanesemo večkrat dnevno Po besedah Eve Grilc z Inštituta za varovanje zdravja je problem zaščite pred komarji ta, da pozabljamo na pravilno uporabo repelentov (repelent je zaščitno sredstvo, ki izhaja iz latinskega izraza odganjati, op. a.). "Zavedati se moramo, da se učinkovitost repelenta v primeru, da se prepotimo, okopamo ali ga kakorkoli drugače mehanično odstranimo, zmanjša oziroma izniči." Grilčeva svetuje, da repelent nanesemo večkrat dnevno ter iz naše okolice odstranimo vse stoječe vode, kot so posodice za zalivanje, lončki z vodo in bazenčki ter cevi, kjer stoji voda, in tako onemogočimo razmnoževanje komarjev v naši bližini.

Klasična sredstva proti komarjem

Sredstva proti komarjem boste v trgovskih centrih našli na oddelku čistil, nekje med pralnimi praški in pasjo hrano ... Izbira je (pre)obsežna in kaj lahko se vam zgodi, da boste sledili ravnanju starega znanca: "Bilo je toliko razpršil in drugih dodatkov, da sem se nazadnje pobral praznih rok." Da se ne bo enako zgodilo tudi vam, predhodno razmislite: boste potrebovali razpršilo za telo ali prostor, morda električno lučko ali spiralo ali vam zadostuje tudi dobra stara vrtna svečka?

Cene repelentov (med obiskom enega od trgovskim centrov smo našteli kar 16 različnih vrst) so od 3,39 do 6,33 evra, za razpršilo boste odšteli od štiri do sedem evrov, za električni uparjalnik šest in električni aparat s tekočino dobrih osem evrov, medtem ko vas bodo spirale "oskubile" za dobra dva evra.

Od moderne zapestnice ...

Če z zgoraj navedenimi nimate pozitivnih izkušenj, ste lahko v koraku s trendi tudi na področju boja proti nadležnim brenčačem. Lahko si privoščite zapestnico proti komarjem, ki po zagotovilih proizvajalcev komarje odganja s 100-odstotno naravno aromo, ki je insekti ne prenesejo. Nosite jo lahko na zapestju – spominja na razne plastične zapestnice, ki so namenjene promociji različnih fundacij – ali pa na gležnju. Ker ne vsebuje strupenih snovi, je primerna tudi za otroke. Zanjo boste odšteli tri evre in pol.

... električnega loparja ...

Električni lopar za komarje je dokaj krvoločna naprava, kjer s pritiskom na gumb sprožite električni tok. Z dotikom mrežice tako komarje in druge insekte uničite v hipu. Kot prednost proizvajalci navajajo dejstvo, da insekte lahko uničite že med letenjem. Lopar, ki stane devet evrov, ni igrača, zato ga ne puščajte na dosegu otrok, živali in oseb s srčnim spodbujevalcem, niti v bližini vode, plina ali vnetljivih tekočin.

... do visokofrekvenčnega odganjalca mrčesa

Solarni odganjalnik mrčesa je naprava, ki se čez dan polni z energijo sonca, zvečer pa z visokimi frekvencami – ta zvok je ljudem skorajda neslišen, saj znaša devet kilohercov – odganja mrčes. Odganjalnik zagotavlja varno območje petih kvadratnih metrov, z vrvico pa ga lahko pritrdite tudi na ključe in ste tako pred piki varni tudi med gibanjem.

Poizkusite po naravni poti

Če se vztrajno izogibate vsem kemičnim preparatom ali so vas ti povsem pustili na cedilu, vam predlagamo, da preizkusite še moč naravnih sredstev. Lahko izbirate med eteričnimi olji cedre, evkaliptusa, čajevca ali cimeta, s katerimi odišavite prostor ali jih razredčene nanesete neposredno na kožo.

Preizkusite lahko tudi kombinacijo limone – z njo odišavite prostor ali jo nanesite na kožo – in klinčkov. Kiselkast vonj citrusov naj bi odganjal komarje, enako kot dišeč vonj pelargonij ali melise.

Po pomoč se lahko zatečete tudi k zeliščem in iz listov mete, timijana ali bazilike izdelate lastni repelent. Iz listov pripravite poparek, hladnega shranite v stekleničko z razpršilom ter veselo "pipsate".

Recepti znanih: Karel stavi na sivko, Danica na rožmarin in Petra na komarnike

Karel Erjavec: Najbolj učinkovita metoda proti komarjem so zaprta okna in ugasnjene luči (smeh) ter vonj po sivki. Po piku uporabljam alkoholno razkužilo v razpršilu, ki ga uporabljajo tudi zdravniki za dezinfekcijo.

Danica Lovenjak: Če se le da, namesto repelentov uporabljam naravna sredstva, med katere spada tudi rožmarin. Če ga posadite na vrtu ali v lončku, komarji sploh ne bodo upali do vas!

Petra Matoz: Na oknih tistih prostorov, ki jih pogosteje zračim, imam nameščene komarnike (posebne mrežice – op. a.) in dosledno zapiram vrata. Po piku uporabljam aloje vero.

Ko je boj izgubljen, je čas za kurativo

Če ste kljub vsem naštetim poskusom bitko s komarji – bog ne daj! – izgubili, vam preostane še kurativa. Za lajšanje srbečice lahko uporabite svežo aloje vero ali gel iz te rastline, notranji del bananinega olupka, s katerim namažete mesto pika, ali česen, ki bo kot naravni antibiotik preprečil gnojenje mesta okrog pika.

In če ne pomaga prav nič? In če se vam zdi, da ste izčrpali prav vse možnosti, vam preostaneta še zadnja dva dodatna scenarija. Eden je ugašanje luči v večernih urah, saj se komarji na svetlobne signale zelo dobro odzivajo, drugi – tega uporabite res v skrajni sili – pa obstanek za štirimi stenami. A kaj ko bodo počitnice tako mimogrede zbežale mimo vas ...