Nakup kuhinje in pripadajočih električnih aparatov pri opremljanju novega doma običajno pomeni največji finančni zalogaj.
Da se izognemo nakupu kuhinjskega mačka v žaklju, je pred nakupom priporočljivo opraviti temeljito raziskavo, kar je najlažje storiti prek številnih spletnih strani in forumov, namenjenih opremljanju doma.
Oblika kuhinje: otoček, U ali L?
Kuhinja z otočkom je v sodobnih odprtih gradnjah najbolj priljubljena prostorska rešitev. Otok je skupek kuhinjskih elementov (ponavadi sta na njem kuhalna plošča in pečica), postavljenih na sredini prostora, ki se običajno nadaljuje še v barski ali zajtrkovalni pult. Otoček si lahko privoščite le v kuhinjah z večjo površino.
Kuhinja v obliki črke U ponuja večjo delovno površino in več kotnih elementov, ki pa so dražji in manj funkcionalni od predalov.
Kuhinja v obliki črke L je najcenejša rešitev in kompromis med otočkom in U-kuhinjo. L-oblika omogoča več prostora, večji občutek prostornosti, vendar dopušča manj kuhinjskih elementov.
Višina kuhinjskega pulta
Morda se zdi marsikomu to nepomembna točka, a tistim višje rasti bo kaj kmalu jasno, da jim bo zaradi nekaj dodatnih centimetrov na račun pulta hrbtenica še kako hvaležna. Standardna višina pulta je 86 centimetrov, lahko pa se odločite tudi za 91-centimetrski ali še višji pult.
Stenske obloge
Danes so v modi kaljeno steklo v različnih barvah, obarvane stene ali fototapete. Lahko pa se odločite tudi za stenske obloge iz mediapana, medtem ko so ploščice vedno večja redkost.
Mat ali sijaj?
Tako matirana kot tudi vratca s sijajem imajo določene prednosti in pomanjkljivosti. Matirana so manj občutljiva na umazanijo, prstne odtise in udarce, a je zaradi grobe površine vzdrževanje težje. Na svetlečih vratcih se maščoba, umazanija, predvsem pa prstni odtisi hitreje opazijo, a je čiščenje zaradi gladke površine precej lažje.
Predali, predali in še enkrat predali
Prostor bo najbolje izkoriščen, pa tudi dostop bo najlažji, če bo v vaši kuhinji čim več predalov. Priporočajo se predali z metalnimi stranicami, ti imajo običajno tudi dodaten blažilni sistem, ki predal sam "posesa" in onemogoča jezno loputanje z vratci omaric.
Material in barva omaric?
Vratca omaric so zaradi izpostavljenosti vlagi, umazaniji, maščobi in toploti poleg vodil najbolj obremenjen del kuhinj. Najugodnejše so vratca iz iverke, sledita ji mediapan in nato masiven les. Kuhinjske omarice so običajno svetlejših barv, pulti pa temnejši, a žal je tako, da so delci umazanije in prstni odtisi ravno na temnejših pultih vidni bolj kot na tistih v svetlejših odtenkih.
Električni aparati
Gospodinjski aparati so seveda nepogrešljiv del kuhinjske opreme, a ker je to obsežna tema, se je bomo lotili v enem izmed prihodnjih prispevkov v rubriki Kako kupiti.