Ponedeljek, 2. 8. 2010, 13.10
8 let, 8 mesecev
Damski vložek
Spomnim se še sramežljivega pripovedovanja babice, kako je bilo med "tistimi dnevi" v zdaj že davnih časih, ko je nosila – brez spodnjih hlač, ker zanje ni bilo denarja –, bombažne krpice, nekako prevezane, da niso padale na tla in da ta "umazana" kri ni polzela po kolenih in naprej po gležnjih. Minila so leta, desetletja, ko so bombažne krpice zamenjali vatasti vložki, ki so že na kilometer vesoljnemu svetu nemo sporočali "nič ne sprašuj, tukaj je, tetka iz Amerike".
Z novimi tehnologijami so tudi higienski vložki postajali vse tanjši, neopaznejši in vse bolj odišavljeni, ženske pa vedno bolj zadovoljne ob običajno "tečnih" dnevih. Da bi ženske še bolj skrile tisto, kar je najbolj naravno, oglasi v revijah mlada dekleta nagovarjajo, da so tamponi tako majhni, da nihče ne bo vedel, da imajo menstruacijo.
Dejstvo pa je, da večina vložkov, ki jih lahko kupimo na trgu, ni iz naravnih materialov, kar pomeni, da so iz recikliranega papirja. Za beljenje recikliranega papirja se uporablja klor, njegov stranski produkt pa je dioksin, kemikalija, ki vpliva na pojav raka materničnega vratu, povzroča hormonske motnje, neplodnost …
Sintetični vložki povzročajo sindrom toksičnega šoka (posledica bakterijske okužbe), pri uporabi tamponov iz recikliranega papirja pa telo še močneje vpija toksičnost tampona, saj je ta vstavljen v neposreden in nenehen stik z delom telesa, ki nima kožne propustnosti oziroma odpornosti, ki jo ima koža po telesu.
Sintetični vložki in tamponi pa niso škodljivi samo zdravju, temveč tudi okolju. Lepljivi vložki so pogosto podloženi s plastiko, ki ni porozna in ne diha, kar lahko pripelje do bakterijskih okužb. Poleg tega niso biološko razgradljivi, pri čemer je zgovorna številka, da povprečna ženska v svojem življenju porabi okoli 17 tisoč vložkov ali tamponov. Si predstavljate ta kup odpadkov?
Seveda je izbira vaša, a vedno več žensk se odloča oziroma vrača k naravi, na srečo pa se tudi trg alternativnih izdelkov vse bolj širi. Tako je tudi v Sloveniji že mogoče kupiti eko pralne vložke, ki so prijetni za uporabo, iz naravnih materialov in ne povzročajo vnetij, alergij. Njihova edina slabost je, da jih morate prati. A kaj je to v primerjavi z zdravimi genitalijami? "Vložki iz bombaža ali bambusa so tudi po moji lastni izkušnji prijaznejši in prijetnejši do uporabnika," pravi Irena Rupar iz podjetja Racman, kjer poleg naravnih vložkov izdelujejo tudi pralne plenice. Ugotavlja, da se Slovenke še vedno premalo odločamo za tovrstne vložke.
Torej, treba je razmisliti, ali ni morda bolj smiselno kupiti pralne vložke in skodelico ter ju kombinirati v smislu današnjih vložkov in tamponov. Prvič; lahko ju uporabljate več let, drugič; izognile se boste bedastim občutkom, ko se tam spodaj dogaja nekaj "belega, srbečega" ali morda še kakšni hujši obliki okužbe; tretjič; prispevale boste k boljšemu in čistejšemu okolju; in četrtič; same preračunajte, koliko, za boga, zapravimo vsak mesec za to, da popivnamo nekaj krvi, ki dejansko oznanja, da smo ženske.