Petek,
26. 10. 2012,
11.36

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 26. 10. 2012, 11.36

8 let, 4 mesece

Žerjav: Tuji naložbeniki se bojijo grozljive moči sindikatov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Obstaja velik interes za vlaganja v Sloveniji, tuje naložbe pa so ključni potencial, ki ga moramo bolj izkoristiti za zagon gospodarstva.

O tem je prepričan minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav. Na konec junija objavljen javni razpis za spodbujanje tujih neposrednih naložb pri nas se je, kot je povedal danes, prijavilo 24 tujih projektov, 15 pa jih je izpolnilo vse potrebne pogoje. To potrjuje zanimanje za naložbe pri nas, zato so prvotni z razpisom predvideni delež državnih sredstev za spodbujanje neposrednih tujih naložb s skoraj 4,5 milijona dvignili na dobrih 6,2 milijona evrov(letos je za tovrstne naložbe namenjnenih 11,5 milijonov evrov). Zneski državnega sofinanciranja v omenjenih 15 projektih se gibljejo med dobrimi sto pet deset tisoč evri in skoraj sedem sto tisoč evri. Petnajst naložb bo v treh letih prineslo 507 delovnih mest Od tujih naložb je ob zadnjem razpisu kar šest takšnih, ki se bodo prvič pojavile v Sloveniji. Od 15 naložb bo 11 uresničenih v predelovalni industriji, 3 v razvojno raziskovalni in ena v storitveni dejavnosti. V treh letih naj bi omenjeni projekti(skupaj vredni kar 36,5 milijonov evrov) – pogodbe s tujimi vlagatelji bodo podpisane 9. novembra – zagotovili kar 507 novih delovnih mest (pričakovali so jih le okoli 200), in to prav v vseh slovenskih statističnih regijah. Po trije naložbeniki prihajajo iz Avstrije in ZDA, dva iz Nemčije, po eden pa iz Švedske, Švice, Velike Britanije, Nizozemske, Belgije, Češke in Hrvaške. Največ (več kot sto novih delovnih mest) bo odprlo kovinsko podjetje iz Avstrije.

Žerjav: Tuji naložbeniki se bojijo grozljive moči sindikatov Tuji naložbeniki po besedah gospodarskega ministra Radovana Žerjava v Sloveniji vidijo prednost v geostrateškem položaju in kadrovskem potencialu delavcev, njihovem znanju in izkušnjah, skrbijo pa jih delovnopravna zakonodaja in "grozljiva" moč sindikatov v Sloveniji. Treba bo narediti še kakšno domačo nalogo, da bo poslovno okolje v Sloveniji še bolj zanimivo za tuje vlagatelje, je prepričan minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav.