Torek,
24. 7. 2012,
12.58

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 24. 7. 2012, 12.58

8 let, 2 meseca

Za Slovensko hišo na OI v Londonu zaradi varčevanja ni denarja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Promocija naše države ob sodelovanju slovenskih olimpijcev na OI v Londonu in njihovih uspehih ob tem bo tokrat drugačna kot sicer, brez t.i. Slovenske hiše.

Zaradi gospodarske in finančne krize in ostrih varčevalnih ukrepov, ki smo jih deležni tudi v Sloveniji, bo tokrat to vlogo opravljal navijaški pub, Team Slovenija London Pub, kot skupen projekt Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS), Pivovarne Laško, Urada za komuniciranje RS (UKOM) in Slovenske turistične organizacije (STO).

Vladni urad vlada za komuniciranje s tremi dogodki Kot so nam sporočili iz UKOM-a, so se na pobudo Pivovarne Laško OKS, STO in UKOM dogovorili, da bodo v enem od londonskih pubov pripravili prizorišče, ki bo služilo kot uradno zbirališče za navijače in obiskovalce iz Slovenije ter tudi drugih koncev sveta, ki se bodo v času iger zadrževali v Londonu (športniki, predstavniki OKS in njihovi sponzorji, novinarji, navijači in drugi). Prav tako bodo v njem pripravljali dogodke, zanimive na primer za tuje novinarje, ki bodo poročali o olimpijskem dogajanju, turistične novinarje, pomembne Britance, v Londonu živeče Slovence itn.

Lokacija puba se nahaja v predelu Camden Town, ki je znan po glasbenih in koncertnih dogodkih. Nahaja se blizu prometnega vozlišča King Cross, od katerega je postaja Camden Town oddaljena le en postanek. Olimpijski center je z nadzemsko železnico povezan s postajo Camden Road, od katere je nato slabih deset minut hoje do lokala. UKOM bo v navijaškem pubu na Camden Townu v sodelovanju z STO, OKS in veleposlaništvom v Londonu sodeloval s tremi dogodki (podrobneje v okvirčku).

Vlada za promocijo države v Londonu le 20 tisoč evrov UKOM bo financiral omenjene tri dogodke, in sicer najem prostorov s pripadajočo opremo in osebjem, nastope in stroške glasbenikov ter pogostitev za vabljene goste. Skupni stroški omenjenih dogodkov ne bodo presegli 20 tisoč evrov brez DDV, so nam še povedali na Uradu za komuniciranje.

Sprva je bil projekt promocije Slovenije na olimpijskih igrah v Londonu zastavljen bistveno bolj ambiciozno, s tradicionalno Slovensko hišo, za kar je sredi lanskega leta še Pahorjeva vlada odobrila nekaj več kot 700 tisoč evrov. Ob koncu preteklega leta so ta znesek znižali na nekaj več kot pol milijona evrov, so pred dnevi zapisali na Delu.

Zdaj pa bo, kot rečeno, vlada za promocijo v Londonu namenila že omenjenih 20 tisoč evrov, očiten razlog za to pa je vsesplošno varčevanje v državi.

STO: Športni dosežki pripomorejo k prepoznavnosti države Na Slovenski turistični organizaciji (STO) svojo vlogo v projektu Slovenia Team London Pub vidijo v dejstvu, da sta turizem in šport med seboj tesno povezana, pogosto tudi odvisna drug od drugega. Športni dosežki naših olimpijcev lahko v veliki meri pripomorejo k boljši prepoznavnosti Slovenije in njene turistične ponudbe ne samo na britanskem, temveč globalnem trgu. V času olimpijskih iger so tako rekoč vsi pred televizijskimi zasloni. STO se tega pomena in vloge olimpijskih iger na področju promocije Slovenije zaveda, zato intenzivno sodeluje pri predstavitvi naše dežele ob priložnosti Olimpijskih iger z Olimpijskim komitejem Slovenije (OKS) in Uradom vlade za komuniciranje (UKOM) in Pivovarno Laško, so pojasnili na STO.

"Slovenijo kot turistično destinacijo ob tej priložnosti predstavljamo kot zeleno, aktivno in zdravo deželo s sloganom "Slovenia – green, active, healthy". Tematika je nastala v sodelovanju s slovenskimi športniki, v skladu z njo pa so pripravili tudi promocijski material. Tudi oprema v Team Slovenia London Pubu (plakati, "pingvini", zastave …) v času Olimpijskih iger bo v skladu z navedeno tematiko in seveda v skladu z nacionalno in turistično znamko I feel Slovenia, je še povedala Livia Kovač Konstantinovič, vodja tržnega komuniciranja in odnosov z javnostmi na STO.

Pivovarna Laško s pubom za prodor na britanski trg Idejni in nosilni partner projekta Slovenija Team London Pub je po svoje Pivovarna Laško (PL), ki je eden največjih pokroviteljev OKS, in kot se sami razglašajo, največji pokrovitelj slovenskega športa sploh. Svoj nastop na olimpijskih igrah v Londonu so videli kot priložnost za promocijo svojih blagovnih znamk in večjega prodora na britanski trg. Ob dejstvu, da projekta Slovenske hiše zaradi pomanjkanja denarja ne bo mogoče uresničiti, se je navijaški pub zdel najbolj priročna rešitev v takšnih okoliščinah v sodelovanju z drugimi že omenjenimi partnerji, ki si na ta način tudi delijo stroške.

K sodelovanju so povabili tudi druga slovenska podjetja in jim ponudili možnost različnih predstavitev v pubu, neuradno pa naj bi zanimanje za to obliko predstavitve v času olimpijskih iger v Londonu izrazilo okrog 30 podjetij.

Svoj nastop v Londonu je Pivovarna Laško podprla tudi z dvema večjima promocijskima akcijama. Tako je že danes iz Laškega na 1500 kilometrov dolgo pot v London, s tovornjakom, ki bo tja popeljal pijačo PL za Team Slovenia London Pub, odpotoval dobitnik v njihovih nagradni igri, Aljoša Dragaš. Tam si bo med drugim na olimpijskih prizoriščih v živo lahko ogledal tri tekmovanja in imel hkrati priložnost spoznati tudi naše olimpijce in del olimpijskega zakulisja, bo pa tudi v vlogi "olimpijskega poročevalca" prek spletnega dnevnika. Poleg tega je Pivovarna Laško poskrbela za londonski olimpijski utrip tudi v Sloveniji in v sodelovanju z desetimi olimpijci izbrala deset navijaških točk v vseh slovenskih regijah.

GZS: "Nepostavitev Slovenske hiše" je zamujena priložnost "Razumemo, da je (ne)predstavitev Slovenije v okviru Slovenske hiše na tokratnih OI pogojena s (pre)visokimi stroški in varčevalnimi ukrepi aktualne vlade, vendar pa ocenjujemo, da gre za zamujeno priložnost celovite (tudi gospodarske) predstavitve Slovenije, ki bi temeljila predvsem na promociji podobe, znamke Slovenije in tudi njenih gospodarskih dosežkov in potencialov," je povedal Matej Rogelj, namestnik direktorja na Centru za mednarodno poslovanje na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), v odgovoru na naše vprašanje, kako komentirajo dejstvo, da letos na OI v Londonu ne bo klasične Slovenske hiše.

"Merjenje učinka takšne promocije je treba ločiti od neposrednega učinka sklenjenih ali nesklenjenih poslov v okviru poslovnih dogodkov, ki bi se odvili v Slovenski hiši. Tu so pomembne druge kategorije, ki pa prispevajo k prepoznavnosti Slovenije in pomagajo poslovnežem pri pozicioniranju na tujih trgih. Dosežki slovenskih športnikov na tovrstnih "globalnih" prireditvah običajno predstavljajo dobro priložnost in okvir tudi za širšo promocijo države, ne zgolj "folklorno", temveč tudi turistično, gospodarsko, kulturno ... Tovrstne identitete Sloveniji primanjkuje, ali pa je celo, v zadnjem času, negativna. Vendar so za to potrebna vlaganja in vztrajnost. Slovenska vlada je ocenila, da ta sredstva in s tem to dejavnost trenutno lahko zagotavlja samo v skromnem obsegu," je še poudaril Matej Rogelj.

V takšni obliki učinek večji za podjetja kot državo V opuščenem projektu Slovenske hiše je bila predvidena bistveno večja vloga GZS. Skupaj z drugimi podpornimi institucijami (JAPTI, OZS, STO) bi bili nosilci gospodarske promocije Slovenije, kar je vključevalo program poslovnih dogodkov v Slovenski hiši. V tem primeru so računali s sofinanciranjem njihovega "olimpijskega programa" s strani podpornih institucij (države), vendar pa bi zagotovo angažirali tudi precej svojih sredstev, strokovnih moči povezav. Terminsko je bil poudarek na obdobju izven samih OI (torej pred in po tekmovanjih), ker pač v času OI ne gre računati s prevelikim odzivom britanske in druge poslovne javnosti. Slovenska hiša bi namreč delovala od 25. junija. do konca septembra in v tem času bi se v njej zvrstila vrsta dogodkov, ne le gospodarskih, je še povedal Rogelj.

Stališče GZS v tem primeru je, da aktivno podprejo tisto, kar je, v neposrednem finančnem smislu pa ne sodelujejo. V danih okoliščinah je tako mogoče pričakovati samo morebitne učinke za posamezna podjetja, ki se bodo samostojno odločila za predstavitev Slovenia Team Pubu, je še zaključil Matej Rogelj z GZS.