Četrtek,
23. 7. 2015,
17.39

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 23. 7. 2015, 17.39

8 let, 2 meseca

Vlada življenjsko dobo DUTB podaljšuje do leta 2022

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vlada je danes potrdila predlog novele zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, ki življenjsko dobo Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) podaljšuje za pet let, torej do konca leta 2022.

DUTB z novelo dobiva tudi nova orodja za sodelovanje v postopkih prestrukturiranja podjetij.

Kot je na novinarski konferenci po seji vlade dejal državni sekretar na finančnem ministrstvu Metod Dragonja, novela ne posega v ukrepe zakona iz leta 2012, temveč le utrjuje pravni položaj in status DUTB.

Tako se z novelo jasneje opredeljujeta poslanstvo in način delovanja DUTB, podrobneje se določa njene pristojnosti, bolj jasno je določena prioriteta, da mora DUTB z aktivnim prestrukturiranjem podjetij povečati ekonomsko vrednost premoženja, ne ga le hitro prodati.

Na tej podlagi je predvideno petletno podaljšanje delovanja slabe banke do konca 2022. Namen podaljšanja delovanja DUTB je torej izogniti se prodajam premoženja pod pritiskom in za vsako ceno ter zagotoviti, da se najde primeren kupec in kar najbolj povrne proračunska sredstva.

"Želimo jasneje določiti pristojnosti, določila in način delovanja DUTB"

Zakonska novela prinaša tudi nekaj drugih sprememb. Tako se na primer ukinja tako imenovano solidarno državno poroštvo oziroma se to preoblikuje v subsidiarno poroštvo, kar je z vidika javnih financ, tako meni Dragonja, pomembno.

Gre za sistemski zakon, ki ga po Dragonjevih besedah ne bo treba uporabljati pri morebitnih novih ukrepih za sanacije bank, saj je bil konec lanskega leta sprejet zakon o skladu reševanja bank. "Gre za vmesno rešitev, s katero želimo uresničiti popravljalne ukrepe, ki jih je vladi in finančnemu ministrstvu naložilo računsko sodišče, in s katero želimo jasneje določiti pristojnosti, določila in način delovanja DUTB," je pojasnil.

Za prihodnje leto je državni sekretar napovedal celovito prenovo zakona, saj bo vanj treba vključiti določbe evropske direktive o skladu za reševanje bank ter nov, kompleksnejši mehanizem reševanja bank in finančnih institucij.