Sreda, 18. 4. 2012, 18.15
8 let, 2 meseca
Varuh konkurence ugotovil usklajeno delovanje gradbincev

To je je razvidno iz odločbe, ki jo je stečajna upraviteljica Vegrada objavila na Ajpesu. Zoper odločbo je mogoča pritožba pri vrhovnem sodišču; Vegrad se nanjo ne bo pritožil.
To predstavlja omejevalni sporazum, katerega cilj je preprečevanje, oviranje ali izkrivljanje konkurence v Sloveniji in s tem kršitev zakona o preprečevanju omejevanja konkurence in pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti, izhaja iz odločbe urada za varstvo konkurence.
Urad za varstvo konkurence, takrat še pod vodstvom Janija Sorška, je preiskavo, po kateri je zaradi suma kartelnega dogovarjanja med drugim pri gradnji avtocest v Sloveniji postopek uvedel zoper skupno 20 gradbenih podjetij, začel marca 2010.
Višina globe, ki jo bodo morali ob pravnomočnosti plačati gradbinci, tako ni znana. Podatki o poslovanju omenjenih podjetij za lani še niso znani, je pa že zdaj mogoče trditi, da so občutno nižji kot v letu 2010. Gradbeni sektor je namreč kriza močno prizadela, marsikatero podjetje, ki je bilo predmet preiskave varuha konkurence, pa je v tem času že propadlo.
Tako so se v zadnjih dveh letih v stečaju znašli tako SCT kot Vegrad, Cestno podjetje Maribor in Gradbeno podjetje Grosuplje, ajdovsko Primorje je na robu preživetja, medtem ko je Gradis že od leta 2008 v likvidaciji.
Februarja letos je vrhovno sodišče namreč v presojo ustavnemu sodišču posredovalo določene člene zakona o preprečevanju omejevanja konkurence, do odločitve ustavnih sodnikov pa odločanje v zadevah, in sicer v primeru žičničarjev in dveh gradbenih podjetij, zadržalo.
Vrhovno sodišče meni, da sta 28. in 29. člen zakona, ki uradu za varstvo konkurence daje pooblastila za preiskavo, v neskladju z ustavno zagotovljeno pravico do nedotakljivosti stanovanja in pravico do varstva tajnosti pisem ter v evropski konvenciji zagotovljeno pravico do spoštovanja zasebnega in družinskega življenja.