Slovenija je lani po podatkih Združenja slovenske fotovoltaične industrije zabeležila 100-odstotno rast števila zaposlenih na področju fotovoltaike.
Konec leta 2010 je bilo v tej dejavnosti 1200 zaposlenih. "Zaradi vztrajne in močne rasti fotovoltaike se pozitiven vpliv širi tudi na druge dopolnilne dejavnosti," so prepričani v združenju. Gre za eno najhitreje rastočih dejavnosti v evropskem in svetovnem merilu, ki je naložbeno intenzivna in visoko tehnološka. Rezultat razvoja fotovoltaike v Sloveniji pa je omenjeno povečanje števila zaposlenih.
Rast prihodkov pri delodajalcih se je podvojila
Predpogoj za močno povečanje števila zaposlenih je po pojasnilih združenja rast prihodkov pri delodajalcih, ki se ukvarjajo s fotovoltaično dejavnostjo. Ti so se po ocenah združenja prav tako podvojili, in sicer s 120 milijonov v letu 2009 na 240 milijonov evrov v lanskem letu. Pri izračunu števila zaposlenih in prihodkov je združenje upoštevalo le delež, ki je pri večjih delodajalcih dejansko vezan na dejavnost fotovoltaike.
Do leta 2020 dva milijona zaposlenih na tem področju
Po podatkih nemškega združenja za solarno energijo (BSW Solar) je konec lanskega leta področje fotovoltaike v Nemčiji, ki velja za daleč najrazvitejši fotovoltaični trg na svetu, zaposlovalo skupno 133.000 ljudi. Po pričakovanjih Evropskega združenja fotovoltaične industrije (EPIA) bo do leta 2020 na tem področju v celotni EU zaposlenih dva milijona oseb.
Tudi pričakovanja glede zaposlovanja v fotovoltaiki v Sloveniji so za celotno desetletje optimistična. Predvidene stopnje rasti zaposlenih in prihodkov znašajo od letošnjih 70 odstotkov do 30 odstotkov v drugi polovici desetletja. Tako naj bi število zaposlenih konec leta znašalo 2000, leta 2012 2900, leta 2013 pa naj bi bilo zaposlenih že 4000.
Slovenija s 25-odstotnim deležem zelene energije?
"Slovenija se je odločila za pravilen način podpiranja obnovljivih virov energije z zagotovljenim odkupom električne energije, proizvedene iz obnovljivih virov," so še poudarili v združenju. S tem poleg izpolnitve cilja po 25-odstotnem deležu zelene energije v skupni končni rabi energije do leta 2020 spodbuja tudi razvoj dejavnosti, ki so povezane s proizvodnjo zelene energije.
Ob tem v združenju poudarjajo ustvarjanje kakovostnih delovnih mest, vezanih na zagotavljanje energetske oskrbe, katerih del so že omenjene zaposlitve na področju fotovoltaike.