Petek, 13. 1. 2012, 18.54
8 let, 2 meseca
V EU v senci kritik intenzivna pogajanja o fiskalnem paktu

Prvi osnutek pogodbe je bil nared sredi decembra, sedaj pa se pripravlja že končni osnutek, ki naj bi ga prihodnji teden obravnavala tudi slovenska vlada, konec meseca pa naj bi ga potrdil vrh EU.
Namen pogodbe je okrepiti gospodarski steber gospodarske in denarne unije z nizom pravil za krepitev proračunske discipline, s krepitvijo usklajevanja gospodarskih politik in izboljšanjem upravljanja območja evra z rednimi vrhunskimi sestanki.
Voditelji članic unije so se decembra dogovorili o političnem ogrodju novega fiskalnega pakta, ki bo imel obliko medvladnega sporazuma in zaradi nasprotovanja Britancev ne bo vključen v primarno evropsko zakonodajo kot sprememba pogodbe.
Najnovejši osnutek pogodbe pri tem določa, da bodo lahko pogodbenice začasno odstopale od srednjeročnih proračunskih ciljev v primeru izrednega dogodka izven njihovega nadzora ali v primeru hujšega gospodarskega padca.
Najnovejši osnutek tudi določa, da lahko strukturni primanjkljaj dosega do en odstotek BDP, če je javni dolg države bistveno pod 60 odstotki BDP in če so tveganja dolgoročne vzdržnosti javnih financ majhna.
Sicer pa sporazum temelji na paktu za stabilnost in rast, ki kot zgornjo mejo za javnofinančni primanjkljaj določa tri odstotke BDP, za zgornjo mejo javnega dolga pa 60 odstotkov BDP, ter na svežnju nedavno uveljavljenih šestih zakonodajnih predlogov.
Pogodbenice v postopku zaradi presežnega primanjkljaja bodo morale pripraviti proračunske in gospodarske programe, vključno s podrobnim opisom strukturnih reform, ki jih bodo sprejele za zagotovitev učinkovite in trajne korekcije presežnih primanjkljajev. Nadzor nad izvajanjem teh programov bosta spremljala Evropska komisija in Svet.
Poleg tega bodo morale pogodbenice s ciljem boljšega usklajevanja izdajanja nacionalnih obveznic Evropski komisiji in Svetu predhodno poročati o načrtih izdaje svojih obveznic.
Pogodba določa tudi pravila za zbliževanje gospodarskih politik, na primer krepitev sodelovanja na področjih, ki so ključna za normalno delovanje območja evra ob upoštevanju celovitosti notranjega trga EU.
Prav tako pogodba določa, da se bodo voditelji držav v območju evra sestajali vsaj dvakrat na leto pod vodstvom stalnega predsednika, ki ga bodo voditelji članic območja evra izbrali z navadno večino.
V zadnjem osnutku je namreč vloga Evropske komisije in Sodišča EU pri spremljanju izvajanja novih proračunskih pravil precej razvodenela.
Po prejšnjih osnutkih je lahko Evropska komisija kršiteljico proračunskih pravil poslala na Sodišče EU. Po zadnjem osnutku pa lahko to stori le država članica, ki meni, da druga država ne izvaja pravil o proračunski disciplini.
EU upa, da bo nov fiskalni pakt povrnil zaupanje finančnih trgov v območje evra in pomagal k izhodu iz krize.