Petek,
3. 12. 2010,
17.24

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 3. 12. 2010, 17.24

7 let, 9 mesecev

V Bohinju nov gozdarski izobraževalni center

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
V Bohinjski Bistrici so odprli nov gozdarski izobraževalni center, v katerem bodo lastnike gozdov poučevali o varnem delu.

Projekt je bil sofinanciran iz sredstev EU v okviru programa Leader, so še sporočili z blejske območne enote Zavoda za gozdove Slovenije.

V zadnjem desetletju je v slovenskih gozdovih umrlo 92 ljudi V Sloveniji je okoli 300.000 lastnikov gozdov, ki se na terenu dnevno soočajo z zahtevnim in nevarnim delom. V zadnjem desetletju je v slovenskih zasebnih gozdovih namreč umrlo 92 ljudi, vsako leto torej devet. Pri večini sta glavni vzrok smrti neustrezna usposobljenost in opremljenost.

150 različnih tečajev Zavod za gozdove Slovenije zato izvaja izobraževanje in usposabljanje lastnikov gozdov in letno organizira preko 150 različnih tečajev, skozi katere gre več kot 3000 ljudi. Na teh tečajih lastniki osvojijo osnovna znanja o varnem delu v gozdu z motorno žago in nekaterimi osnovnimi sredstvi za spravilo lesa.

Na blejski območni enoti zavoda so se, da bi lastnikom gozdov še bolj približali izobraževanje, skupaj leta 2008 prijavili na razpis in v okviru programa Leader pridobili sredstva za sofinanciranje projekta. Program Leader je sicer sestavni del programov razvoja podeželja, ki se sofinancirajo iz evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja. Njegov osrednji namen je podpreti lokalno prebivalstvo pri uresničevanju lokalnih razvojnih pobud.

Projek je vreden skoraj 77.000 evrov

Pogodba o 53-odstotnem sofinanciranju projekta, vrednega skoraj 77.000 evrov, je bila podpisana avgusta lani, letos pa je na lokaciji bohinjske krajevne enote zavoda za gozdove nastalo manjše izobraževalno središče s sodobno predavalnico, opremljenim kabinetom za praktično usposabljanje ter zunanjim vadbenim poligonom.

Ključni del projekta je bil tudi razvoj izobraževalnih vsebin, ki obsegajo različne stopnje tečajev varnega dela v gozdu tako z motorno žago in ročnimi orodji kot tudi s sodobno tehnologijo za spravilo lesa. Poleg tega bodo v novem centru izobraževali tudi o pripravi biomase, negi in varstvu gozdov ter o tradicionalnih lesnih proizvodih.