DZ je opravil drugo obravnavo predloga novele zakona o preprečevanju omejevanja konkurence.
Z novelo vlada predlaga izločitev Urada RS za varstvo konkurence izpod okrilja ministrstva za gospodarstvo ter njegovo preoblikovanje v samostojno in neodvisno agencijo. Poslanci pričakujejo, da bo agencija resnični varuh konkurence.
Radić: Čim bolj omejiti neposredni politični nadzor
Ministrica za gospodarstvo Darja Radić je kot vzrok za preoblikovanje urada v agencijo navedla željo, da se čim bolj omeji neposredni politični nadzor nad opravljanjem nalog na področju varstva konkurence. Povečanje samostojnosti in neodvisnosti varuha konkurence je bila tudi ena od zahtev Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj, katere članica je Slovenija postala lani.
Agencija bo začela delovati 1. januarja 2012
Na novoustanovljeno Javno agencijo RS za varstvo konkurence se bodo v nespremenjenem obsegu prenesle vse naloge in pristojnosti, ki jih po veljavnem zakonu o preprečevanju omejevanja konkurence zdaj opravlja urad. Vodil jo bo direktor, poleg petčlanskega sveta agencije pa bo imela še poseben organ, to je komisijo za varstvo konkurence, katere pristojnosti bodo omejene le na odločanje v konkretnih zadevah, je napovedala Radićeva. Agencija bo začela delovati 1. januarja 2012.
Vili Rezman je v imenu nepovezanih poslancev ugotovil, da se je vlada "zelo plaho, zelo sramežljivo lotila tega, da ne bi imela vpliva na to, kdo bo sedel, upravljal in vodil agencijo". Direktorja bo namreč v skladu z novelo zakona imenovala vlada, prav tako vseh pet članov sveta agencije in tudi štiri od petih članov komisije za varstvo konkurence bo v imenovanje DZ predlagala vlada.
"Ne smemo se slepiti in misliti ... "
"Ne smemo se slepiti in misliti, da bosta že samo z ustanovitvijo agencije njena samostojnost in neodvisnost večja," je opozoril Andrej Vizjak (SDS). Tega se mora namreč zavedati in si želeti tudi vlada, še posebej pa resorno ministrstvo. Po Vizjakovih besedah smo sicer v Sloveniji še svetlobno leto oddaljeni od načelnih prizadevanj za večjo samostojnost in neodvisnosti regulatornih organov.
"V SLS želimo, da naši regulatorji v bodoče čim bolje delujejo"
"V SLS želimo, da naši regulatorji v bodoče čim bolje delujejo," je predlog novele zakona podprl Franc Bogovič (SLS). Kot je dejal, je nujno potrebna samostojnost in neodvisnost varuha konkurence, ki pa "se bo izrazila takrat, ko bodo v vodstvu zaposleni visoko profesionalni ljudje in bo tudi politična kultura v slovenskem prostoru resnično dovolj visoka, politika pa bo regulatorjem prepustila samostojnost in suverenost".
Matevž Frangež (SD) je predlog novele zakona podprl z besedami, da "konkurenca pomeni enake možnosti za uspeh in je predpogoj motivacije za podjetništvo in inovacije". Nova agencija se ustanavlja zato, da bo s svojimi ukrepi proti koncentraciji, monopolom, kartelnim dogovarjanjem in drugim oblikam omejevanja konkurence zagotavljala pravilno delovanje trga, je dodal.
Preoblikovanje urada v neodvisno agencijo pozdravljajo tudi v poslanskih skupinah Zares, DeSUS, LDS in SNS, ob čemer je Bogdan Barovič (SNS) ministrico pozval, naj pripravijo seznam velikega števila agencij in uradov, ki jih imamo v Sloveniji.