Petek,
25. 2. 2011,
12.47

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 25. 2. 2011, 12.47

8 let, 5 mesecev

Tuji delavci do 230 evrov slovenske pomoči že marca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Prva nakazila finančne pomoči v višini 230 evrov bodo delavci tretjih držav, ki so se v Sloveniji znašli v težkem položaju in ne morejo uveljavljati pravic do socialnih prejemkov, prejeli že marca.

To je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani pojasnil generalni direktor direktorata za socialne zadeve pri ministrstvu za delo Davor Dominkuš. Kot je povedal, bodo do pomoči iz "sklada" 300.000 evrov, ki jo je 17. februarja napovedala vlada, upravičeni delavci tretjih držav, ki so izgubili zaposlitev ter so jim prenehala veljati delovna dovoljenja in dovoljenja za prebivanje v Sloveniji. Prav tako bodo do izplačila pomoči lahko prišli tuji delavci, ki so izgubili zaposlitev in imajo še veljavno osebno delovno dovoljenje in dovoljenje za prebivanje v Slovenji.

Tretja skupina delavcev, ki ji bo pripadala pomoč, je skupina delavcev tretjih držav, ki so še zaposleni v Sloveniji, a v zadnjih dveh mesecih niso prejeli plač in v primeru izgube zaposlitve tako kot delavci iz prvih dveh omenjenih skupin ne bi mogli uveljavljati pravic do prejemkov z naslova prenehanja zaposlitve v skladu z zakonom in mednarodnimi pogodbami, je dejal Dominkuš.

Po Dominkuševih besedah je tujih delavcev v stiski največ v gradbeništvu, skupaj pa naj bi jih bilo med 500 in 700. Predsednik RKS Janez Pezelj je ob tem opozoril, da natančne številke vendarle ni. Dodal je, da upajo, da jim bodo do nje pomagali priti sindikati, ki imajo bolj natančen pregled, da pa težavo predstavlja dejstvo, da so bili nekateri tuji delavci v Sloveniji zaposleni na črno. Na vprašanje, kaj bodo storili, če bo delavcev več od ocene, je Dominkuš odgovoril, da bodo vladi predlagali nove akcije.

Kot je tudi poudaril predstavnik ministrstva za delo, bodo delavci obrazec vloge od ponedeljka naprej lahko dobili na vseh centrih za socialno delo, na Info točki za tujce na Slovenski cesti 55 v Ljubljani, na enotah RKS in Karitasa ter v samskih domovih.

Delavci bodo morali vloge oddati na centrih za socialno delo na območjih, kjer so imeli prijavljeno zadnje začasno prebivališče, pri čemer bodo morali obrazcu priložiti fotokopijo pogodbe o zadnji zaposlitvi. Vloge bodo nato reševale komisije, ki jih bodo sestavljali predstavniki obeh omenjenih humanitarnih organizacij, predstavnikov centrov za socialno delo in sindikatov. Organizirane bodo v okviru centrov za socialno delo Koper, Sežana, Ljubljana Moste, Trbovlje, Celje, Novo mesto, Maribor, Lendava in Velenje.

Prve vloge bodo komisije po Dominkuševih besedah obravnavale že prihodnji četrtek, prve odločitve o izplačilih pa bodo sprejele 7. marca. Delo komisij se bo po potrebi podaljšalo za 14 dni.

Jerebic: Temeljito smo se pripravili, da pri izplačevanju ne bo prišlo do podvajanja izplačil ali zlorab

Generalni tajnik Slovenske Karitas Imre Jerebic je pri tem zatrdil, da so se temeljito pripravili, da pri izplačevanju ne bo prišlo do podvajanja izplačil ali zlorab.

Sicer pa je predstavnik ministrstva za delo izpostavil še, da je vlada glede na to, da je največ teh tujih delavcev iz Bosne in Hercegovine (BiH), že pripravila sporazum o socialnem zavarovanju med Slovenijo in BiH, o katerem bo DZ najverjetneje odločal v ponedeljek. Bosanska stran je ob podpisu sporazuma napovedala, da bo v BiH lahko ratifikacija stekla šele po konstituiranju novega parlamenta.

Ministrstvo za delo pričakuje, da bodo v BiH naredili vse, da bi zagotovili, da bodo njihovi delavci v Sloveniji čim prej dobili izplačilo denarnega nadomestila za primer brezposelnosti.

Dominkuš je pojasnil še, da je že v pripravi tudi podoben sporazum z Makedonijo.