Torek, 1. 7. 2014, 14.23
8 let, 2 meseca
Trg delovne sile okreva, a za dolgotrajno brezposelne še vedno ni dela

Stopnja brezposelnosti v območju evra je maja v primerjavi z aprilom ostala nespremenjena in je znašala 11,6 odstotka, medtem ko je v celotni Evropski uniji v tem obdobju rahlo upadla, in sicer z 10,4 na 10,3 odstotka. Na letni ravni se je v evroobmočju znižala za 0,4 odstotne točke, v EU pa za 0,6 odstotne točke, kažejo podatki statističnega urada Eurostat.
Za primerjavo, v ZDA se stopnja brezposelnosti v primerjavi z aprilom maja ni spremenila in je znašala 6,3 odstotka. V primerjavi z majem 2013 je padla za 1,2 odstotni točki.
Počasno okrevanje je torej obetavno le za nekatere države, velike razlike v možnostih zaposlitve pa so v EU spodbudile mobilnost delavcev, predvsem med mladimi in višje izobraženimi, podatke Eurostata navaja hrvaški časnik Jutarnji list. Težišče migracije gravitira na Nemčijo, Veliko Britanijo, Avstrijo, Belgijo in Skandinavijo.
Gospodarstvo v EU bo namreč okrevalo šele, ko bo vsak mesec ustvarilo nekaj sto tisoč trajnih novih delovnih mest in ko se bodo začeli bližati cilju strategije Evropa 2020, to je 75-odstotna brezposelnost, poudarja komisar.