Četrtek, 29. 11. 2012, 15.20
8 let, 3 mesece
Stekla prisilna poravnava nad Mercato
Za prisilnega upravitelja je imenovalo Maksimiljana Goleta, upniki pa mora svoje terjatve prijaviti do vključno 31. decembra, je razvidno iz današnje objave na Ajpesu.
Potem ko je bila avgusta razglašena insolventnost, je uprava Mercate sredi oktobra na sodišče vložila predlog za uvedbo postopka prisilne poravnave. Mercata se je v težavah znašla zaradi naložbe v Splošno plovbo.
Vodstvo družbe na podlagi analize obstoječega položaja Mercate ugotavlja, da je le s prisilno poravnavo in s tem z zmanjšanjem obveznosti družbe mogoče sanirati podjetje do take mere, da bo ob vseh dodatnih ukrepih spet kratkoročno in dolgoročno plačilno sposobno, upnikom pa bodo zagotovljeni ugodnejši pogoji poplačila njihovih terjatev kot v primeru stečaja.
Mercata ima 20,29 milijona evrov obveznosti, večina, in sicer 18,3 milijona evrov, se jih nanaša na ločitvene upnike. Največji ločitveni upnik je nemški ladjar Döhle (dobrih sedem milijonov evrov), sledijo Gorenjska banka (6,1 milijona evrov), Probanka (dva milijona evrov), Unicredit banka Slovenija (1,9 milijona evrov), DZS (1,1 milijona evrov) in Hypo Alpe Adria bank (677.800 evrov).
Navadnih terjatev je za 1,34 milijona evrov (največji upnik je z dobrimi 600.000 evri nezavarovanih terjatev družba Fersped), prednostnih (te predstavljajo plače delavcem in pripadajoče davke in prispevke za zadnje tri mesece) pa za dobrih 17.700 evrov.
Načrt finančnega prestrukturiranja Mercate predvideva poplačilo navadnih upnikov v višini 50 odstotkov v roku štirih let. Prednostni upniki naj bi bili poplačani iz tekočega poslovanja v letu 2013, tako navadne kot ločitvene upnike pa naj bi družba poplačala iz naslova unovčenja naložb in dela dobičkov v obdobju 2014-2017.
Načrt finančnega prestrukturiranja zajema tudi projekcijo rezultatov poslovanja do leta 2017. Iz nje izhaja, da bo družba prihodnje leto beležila dobrih 163.000 evrov čistega dobička, v letih 2014 in 2015 bo ta znašal dobrih 34.000 evrov, nato v letu 2016 narasel na 44.000 evrov, v letu 2017 pa znašal že 22,2 milijona evrov.
Mercata je v prvih devetih mesecih letos ustvarila 23,3 milijona evrov izgube, potem ko je ta konec lanskega leta znašala slabih 802.000 evrov, je razvidno iz poročila o poslovanju družbe, danes prav tako objavljenega na Ajpesu.
Družba torej posluje negativno, kar je posledica visokih zapadlih finančnih obveznosti in posledično previsokih odhodkov iz posojil, prejetih od bank. Zaradi unovčenja danih poroštev za povezane družbe so se močno povečale kratkoročne poslovne obveznosti, hkrati pa je družba zaradi poslovnega položaja povezanih družb morala odpisati poslovne terjatve do povezanih družb.
Mercata, ki ima v Splošni plovbi 24,25-odstotni lastniški delež, je zaradi slabega sodelovanja z večinskim lastnikom Splošne plovbe, nemško družbo Peter Döhle, napovedala izstop iz lastništva, kar jim, kot pravijo v Mercati, ta družba želi preprečiti. Mercata sicer svoj izstop iz lastništva Splošne plovbe uveljavlja po sodni poti.
V Mercati so se za izstop iz lastništva slovenskega ladjarja odločili zato, ker jim večinski lastnik Splošne plovbe ni dovolil revizije poslovanja, kljub temu, da so prepričani, da Splošna plovba posluje netransparentno s povezanimi osebami, in zato, ker jim ni dovolil sodelovati pri upravljanju Splošne plovbe.