Nedelja,
17. 3. 2013,
8.32

Osveženo pred

7 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 17. 3. 2013, 8.32

7 let, 7 mesecev

"Stanje v bankah je odraz realnega sektorja"

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Banke na slovenskem trgu so v različnih položajih, vendar se ne morejo pohvaliti z dobro kondicijo, saj je stanje odraz dogajanja v realnem sektorju, meni Stefan Vavti iz Unicredit banke Slovenija.

"Še bolj kot v letu 2012 smo zaskrbljeni, ali bo leto 2013 prineslo stabilizacijo," je v pogovoru za STA dejal predsednik uprave Unicredit banke Slovenija Stefan Vavti.

Vsako četrto podjetje ne servisira več dolga Če pogledamo gibanje bruto domačega proizvoda, izvoz še deluje, medtem ko zasebna potrošnja, potrošnja države in druge komponente nazadujejo z visokimi odstotki, je v petek dejal Vavti. Takšna gibanja so bila po njegovih besedah pričakovana, a je dejstvo, da skoraj vsako četrto podjetje ne servisira več dolga skladno z določili posojilnih pogodb, po njegovem mnenju zaskrbljujoče.

Dobra podjetja vračajo posojila, a po novih skoraj ne povprašujejo, medtem ko slaba podjetja skupaj z bankami in dobavitelji rešujejo težave. "Tu se da še marsikaj rešiti, a makroekonomsko okolje je trenutno zelo zahtevno," je prepričan Vavti.

"Včasih odobriti nova posojila slabim podjetjem ni rešitev" Banke so pri reševanju podjetij po njegovih besedah že "zelo konstruktivne". "Moramo pa razumeti, da včasih odobriti nova posojila slabim podjetjem ni rešitev - kjer ni perspektive, kjer menedžment ni realističen, kjer lastnik ne razume situacije, tam je pač težko," je dejal.

Vavti: Mercator je z našega vidika na prodaj, a ne za vsako ceno Na vprašanje, ali v Unicredit Banki Slovenije obstaja interes za prodajo Mercatorja, je odvrnil, da "je vedno bil in vedno bo". "Mercator je z našega vidika na prodaj, a ne za vsako ceno. Naš interes ni biti upnik in lastnik hkrati - to je konflikt interesov, ki ga dolgoročno ne moreš imeti," je dejal. "Kar se da prodati, smo prodali, a za Mercator in tudi npr. Adrio Airways se po neki normalni ceni še ni pojavil kupec, če pa se je, so bili različni deležniki žal zainteresirani, da onemogočijo prodajo," je dejal. Izrazil je upanje, da bodo tisti, ki izvajajo skrbne preglede v Mercatorju, oddali ponudbe, ki bodo zrcalile dejansko dolgoročno vrednost podjetja, pri čemer so stvari pri prodaji Mercatorja "zapletene, ker so prepletene".

Med prednostnimi nalogami nove vlade v finančno-gospodarskem sektorju je izpostavil sanacijo bančnega sistema, rekapitalizacijo bank in oblikovanje konkurenčnih pogojev za tuje investicije. "Vlada v odhajanju je marsikaj spravila naprej, izpeljala določene reforme, če jih lahko tako imenujemo, a zelo pomembno je, da se čim prej neha razpravljati in da prostor stroki," je dejal.

Če bodo ustvarjeni pravi makroekonomski pogoji in spodbudna klima, potem so tujci, ki imajo v Sloveniji v lasti štiri odstotke podjetij in ustvarijo 30 odstotkov izvoza, zagotovo dolgoročno zainteresirani ostati v državi, je prepričan.