Torek,
15. 5. 2012,
13.56

Osveženo pred

8 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 15. 5. 2012, 13.56

8 let, 3 mesece

Snaga: Ljubljana in primestne občine do enostavnejšega ločevanja odpadkov

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Uporabniki Snage bodo skladno z novim odlokom v prihodnjih mesecih prejeli (dodatne) zabojnike za embalažo, v Ljubljani pa tudi za papir.

Čakajo jih tudi spremenjene frekvence odvoza odpadkov. Cena storitev Snage za zdaj ostaja enaka, globe za kršitve pa se povečini znižujejo, so danes pojasnili predstavniki ljubljanskega komunalnega podjetja.

V uradnem listu je bil v petek objavljen odlok o zbiranju in prevozu odpadkov, ki prinaša več sprememb za uporabnike storitev Snage.

Dodatni zabojniki za odpadke brez dodatnega plačila Snaga bo vsaki hiši, bloku, šoli, vrtcu, zdravstvenemu domu, knjižnici in drugim uporabnikom v Mestni občini Ljubljana ter v devetih primestnih občinah (Brezovici, Vodicah, Igu, Dolu pri Ljubljani, Medvodah, Dobrovi-Polhovemu Gradcu, Horjulu, Škofljici in Velikih Laščah) brez dodatnega plačila dostavila (dodatne) zabojnike za odpadke.

Kot je pojasnil svetovalec direktorja ljubljanskega komunalnega podjetja Igor Petek, bodo 21. maja začeli v Ljubljani in omenjenih občinah razdeljevati (dodatne) zabojnike za embalažo, pozneje, predvidoma decembra, pa v prestolnici tudi zabojnike za papir. Po novem bodo tako pri vsaki stavbi štirje različni tipi zabojnikov: za preostanek odpadkov, biološke odpadke, embalažo in papir.

Petek: Velikost dodeljenih zabojnikov bo določila Snaga Po Petkovih besedah bo velikost dodeljenih zabojnikov določila Snaga. Prav tako bo Snaga v primeru, da bo ugotovila, da so zabojniki poškodovani, premajhni, preveliki ali odtujeni, te brezplačno zamenjala. Če se bodo ob posameznih zabojnikih večkrat pojavljale dodatne vrečke ali bodo stalno polni, jih bo podjetje zamenjalo brez predhodnega spraševanja uporabnika.

Uporabnik ima sicer pravico do uskladitve prostornine in števila zabojnikov glede na svoje potrebe, je povedal Petek.

Izpostavil tudi na novo zasnovan odvoz odpadkov Svetovalec direktorja Snage je izpostavil tudi na novo zasnovan odvoz odpadkov, pri čemer glavno spremembo predstavljajo manj pogosti odvozi preostanka odpadkov.

Spremembe odvoza odpadkov bodo sicer korenite zlasti za individualne hiše. Snaga bo preostanek odpadkov v naseljih s pretežno individualnimi hišami v prehodnem obdobju, ki bo predvidoma trajalo do 1. marca prihodnje leto, odvažala enkrat na dva tedna, nato pa le enkrat na tri tedne. Enako pogosto se bo odvažalo tudi embalažo in pozneje v Ljubljani papir.

Urnik praznjenja zabojnikov za biološke odpadke ostaja nespremenjen Z območij blokovskih gradenj in izpred blokov pa bo podjetje vsako od treh frakcij odvažalo enkrat tedensko (zdaj dvakrat tedensko). Urnik praznjenja zabojnikov za biološke odpadke medtem ostaja nespremenjen, je pojasnil Petek.

Cena, ki jo uporabnik plačuje za Snagine storitve, bo v obdobju nameščanja zabojnikov ostala enaka, nato pa se bo verjetno spremenila, pri čemer je Petek zatrdil, da je njihov cilj, da ostane na čim nižji ravni. Dodal je, da bi morali cene komunalnih storitev, če bi želeli pokriti vse stroške, danes zvišati za več kot 25 odstotkov.

Za nove zabojnike (skupaj jih bo za embalažo in papir okoli 65.000), bo Snaga odštela več kot tri milijone evrov, je povedal direktor Snage Janko Kramžar. Ta trenutek je v sistemu zbiranja odpadkov po njegovih besedah nekaj manj kot 80.000 zabojnikov.

Spremenjena višina glob Novi odlok spreminja tudi višino glob. Medtem ko so bile globe za kršitve v starem odloku na najvišjih ravneh, ki jih dopušča zakon o prekrških, so v novem na povprečnih ravneh, je dejal Petek.

Iz primerjave kazni za fizične osebe je sicer razvidno znižanje glob za več vrst prekrškov tudi s 1250 na 200 evrov. Višjo kazen pa bo potrebno plačati za nevključitev v sistem zbiranja odpadkov in za nepravilno zbiranje komunalnih oz. nepravilno hranjenje nevarnih odpadkov (prej 400, zdaj 800 evrov) ter za brskanje po posodah za zbiranje komunalnih odpadkov ali odnašanje odloženih komunalnih odpadkov (prej 100, zdaj 800 evrov).

Cilj sprememb spodbujanje uporabnikov k ločevanju odpadkov Kramžar je povedal, da je cilj sprememb spodbujanje uporabnikov k ločevanju odpadkov, da se bo lažje doseglo 50-odstotno reciklažo zbranih odpadkov do leta 2020.

Tisti, ki so doslej tožili, da so zbiralnice za ločene odpadke predaleč, tega izgovora ne bodo imeli več, je opomnil in dodal, da bo s povečanjem deleža ločenih frakcij prišlo do zmanjšanja količine odpadkov, ki bodo končali na odlagališču.