Petek, 20. 7. 2012, 7.33
8 let, 2 meseca
Slovenija letos še bolj zanimiva za turiste (1)

Za podatke smo se obrnili na Slovensko turistično organizacijo (STO), ki je krovna organizacija za spremljanje dogajanja in turističnih trendov doma in po svetu.
Kot so nam povedali na STO, je bilo po začasnih podatkih SURS-a (slovenski statistični urad, ki zbira podatke o turističnem obisku) v obdobju med januarjem in majem letos (podatki za junij še niso na voljo) v slovenskih turističnih destinacijah v primerjavi z enakim obdobjem lani skupaj (domači in tuji turisti) zaznanih za pet odstotkov več prihodov in za štiri odstotke več prenočitev.
Na STO so še posebej zadovoljni zaradi dejstva, da so v obdobju od januarja do maja zelo dobri rezultati pri tujih turistih na tistih trgih, ki so za slovenski turizem ključnega pomena in kamor je usmerjena večina promocijskih dejavnosti: iz Avstrije (porast za 14 odstotkov), Nemčije (18), Nizozemske (za 40 odstotkov več prenočitev) in Belgije (9).
Na STO opažajo rast števila turistov tudi s trgov Latinske Amerike in Azije, ki v absolutnem številu še ne predstavljajo velikih številk, izkazujejo pa velik potencial nadaljnje rasti (na primer že omenjena Japonska, od koder je v prvih petih mesecih v Slovenijo pripotovalo za 37 odstotkov več turistov). Po podatkih Banke Slovenije so sicer tuji turisti od januarja do aprila letos v Sloveniji porabili za šest odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Glede na tip turistične dejavnosti po posameznih občinah so po začasnih podatkih za maj letošnjega leta največji delež prenočitev ustvarili v zdraviliških občinah (32,4 odstotka), sledijo obmorske občine (21,9), gorske občine (20,9), Ljubljana (11,0), "nemestne" občine (7,5) in mestne občine (7,1 odstotka).
Gospodarska kriza vpliva na spremenjene turistične tokove, torej kdo potuje, kam, kako in kdaj. Posledice krize se odražajo v ostrejši cenovni konkurenci, turisti so pripravljeni manj porabiti, njihova pričakovanja so v času hitrih in velikih sprememb na turističnem trgu še večja. Pri potrošnji so turisti bolj občutljivi na razmerje med ceno in kakovostjo ponujene storitve (kar je za turiste iz nekaterih trgov, kot je Nemčija, še posebej izrazito), svoja potovanja skrbno načrtujejo, potujejo v bližnje destinacije, potovanja so praviloma krajša, vse bolj je pomemben tudi dejavnik varnosti. Turisti so zaradi razvoja informacijsko-komunikacijske tehnologije tudi vedno bolje informirani o turistični ponudbi, ki je na voljo, še ugotavljajo na STO.
Turisti se vedno bolj zanimajo za produkte, povezane z zdravjem, dobrim počutjem in naravo, in za do okolja prijazne počitnice. In prav tukaj so priložnosti za Slovenijo, so prepričani na Slovenski turistični organizaciji.