Sreda, 13. 2. 2013, 13.28
8 let, 3 mesece
SKEI nadaljuje akcije, namenjene prepričevanju delodajalcev

Kot je na novinarski konferenci povedala predsednica Sindikata kovinske in elektroindustrije Slovenije (SKEI) Lidija Jerkič, bodo prav tako dosledno in nepopustljivo podajali prijave inšpekcijskim službam o kršitvah delovnopravne zakonodaje. Organizirali pa bodo tudi pakete humanitarne pomoči za svoje člane.
Nadaljnje aktivnosti so po njenih besedah namenjene prepričevanju delodajalcev, da se je vendarle modro dogovoriti za kolektivno pogodbo. Svoje aktivnosti pa stopnjujejo, ker po opozorilni stavki SKEI-ja, ki je potekala 23. januarja, napredka v pogajanjih ni bilo. Prvo pogajanje je bilo včeraj, in sicer za dejavnost kovinskih materialov in livarn, drugo bo jutri za dejavnost elektroindustrije, za kovinsko industrijo pa datum ni določen. "Do zdaj so delodajalci predstavili svoja izhodišča, vendar so njihovi predlogi daleč od stavkovnih zahtev, saj predlagajo dvig plač za okoli 2,7 odstotka, kolikor je znašala lanska inflacija."
SKEI med drugim zahteva zvišanje najnižjih osnovnih plač za vse tarifne razrede v podjetjih elektroindustrije za 6,5 odstotka, v kovinski industriji za 7,5 odstotka, v dejavnosti kovinskih materialov in livarn pa za devet odstotkov.
Tako bodo naslednji teden v torek organizirali Dan skrbi za zdravje, ki je namenjen odpravljanju stresa na delovnem mestu, ki po besedah Jerkičeve po domačih in tujih raziskavah postaja največji zdravstveni problem in je posledica neustreznih razmer oziroma organizacije dela. V okviru akcije bodo med člane razdelili vprašalnike glede stresa na delovnem mestu in jih pozvali, naj ta dan obiščejo zdravnika.
Po dogovoru z RKS-jem in Karitasom bodo za svoje člane organizirali tudi pakete humanitarne pomoči. Jerkičeva je še izpostavila, da je žalostno, da so v njihovih panogi v položaju, ko bodo za svoje člane, ki sicer opravljajo svoje delo, morali prositi za tovrstno pomoč.
In, ne nazadnje, odločili so se, da bodo od zdaj nepopustljivi in bodo vse kršitve delovnopravne zakonodaje prijavljali inšpekcijskim službam. "Trenutno imamo na seznamu 33 podjetij, v preverjanju pa jih je še devet."
Večina kršitev je po besedah Jerkičeve s področja delovnega časa, to je opravljanja nadurnega dela, agencijskega dela, neizplačila plač in regresov. "V kombinaciji z nadurnim delom, ki presega zakonsko določeno nadurno delo in prerazporeditvami delovnega časa, je v teh naših dejavnostih opravljeno bistveno več ur, kot bi jih smelo biti. Ali povedano drugače, če bi se delodajalci držali omejitev pri nadurnem delu in prerazporejanju delovnega časa, potem bi morali zaposliti večje število delavcev. Te nadure pa se izkazujejo prek stimulacij in ne prek obračunanih nadur, zato so tudi povprečja zaslužkov v panogah večja," še pojasni Jerkičeva.
V SKEI-ju imajo tudi že podpise več kot polovice članov za trajajočo stavko, ki jo bodo, čebo treba, tudi izvedli.