Ponedeljek, 21. 7. 2014, 15.53
2 leti, 3 mesece
Ribič, ki se bo odločil za opustitev ribarjenja, bo nagrajen, ladja pa razrezana
Hrvaško ministrstvo za kmetijstvo bo predvidoma konec leta objavilo razpis, na katerega se bodo lahko prijavili vsi hrvaški poklicni ribiči, ki se ne želijo več preživljati z ribolovom. V hrvaškem registru je vpisanih več kot štiri tisoč plovil, več kot 80 odstotkov pa jih je krajših od 12 metrov. Če bodo izpolnjevali vse pogoje, bo njihova ladja razrezana, zanjo pa bodo prejeli neke vrste odškodnino. Gre za tako imenovano sredozemsko uredbo za spodbujanje razreza ladij in preusmeritev ribičev v druge dejavnosti.
Ribič iz Dubrovnika, Dinko Cvjetović, nam je potrdil neuradne informacije o skorajšnjem razpisu, ki naj bi bil aktualen prihodnja tri leta. Nanj se bodo lahko prijavili ribiči, ki bodo ustrezali razpisnim pogojem. Ti med drugim zahtevajo lastništvo aktivne koncesije za ribarjenje in da je plovilo vsaj 90 delovnih dni letno na morju.
Po Cvjetovićevih besedah za ukrepe EU med hrvaškimi ribiči vlada izredno zanimanje. "Neorganiziranost tržišča, visoke dajatve, drago gorivo, draga delovna sila in pomanjkanje kakovostne delovne sile so vzroki, ki ribiče silijo v sprejem takšnih ukrepov," razloži dubrovniški ribič, ki ima trenutno v lasti dve 26-metrski ribiški ladji.
"Če bodo neuradne obljube ministrstva o višini odškodnin obveljale, bom starejšo ladjo zagotovo dal v razrez. Zanjo bi po zdajšnjih obljubah lahko prejel okoli pol milijona evrov odškodnine," pojasni Cvjetović.
EU bo za letos predvidoma zagotovila osem milijonov evrov sredstev, Hrvaška naj bi v fond za zmanjšanje ribiške flote prispevala še dodatne štiri milijone. Skupaj bi bilo letos torej na voljo 12 milijonov, v naslednjih dveh letih pa naj bi se vsota za odškodnine še povečevala.
"Razrez osnovnega ribičevega orodja razumem kot nekakšno odpravnino ribiču, v katero je vrsto let vlagal svoj denar. Trg ribiških ladij je namreč izredno zasičen, zato je za rabljeno plovilo težko iztržiti pošteno ceno," je pojasnil eden izmed redkih slovenskih ribičev, ki še vztraja v preživljanju z ribolovom.
Mali ribiči s petmetrskimi barkami si s takšnimi ukrepi ne bi mogli kaj prida pomagati, saj tržna cena takšnih plovil ne dosega niti pet tisočakov. Novogradec zato takšen ukrep bolj kot pomoč malim ribičem razume kot kreditiranje ljudi s kapitalom, ki ga še dodatno oplemenitijo.