Petek,
10. 5. 2013,
12.46

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Durs

Petek, 10. 5. 2013, 12.46

7 let, 9 mesecev

Po prvi objavi seznama davčnih dolžnikov za pet milijonov poravnanih obveznosti

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Po objavi seznama davčnih dolžnikov, ki je razkril okoli 16.000 dolžnikov z več kot 900 milijoni evrov neporavnanih obveznosti, je dolg v skupni višini 5,1 milijona evrov poravnalo 1096 dolžnikov.

Davčna in Carinska uprava RS sta posodobili 15. aprila objavljeni seznam zavezancev z neplačanimi davčnimi obveznostmi, ki na 25. dan v mesecu pred mesecem objave presegajo 5000 evrov in so starejše od 90 dni. Skupni dolg se je sicer znižal za 33,6 milijona evrov, a je večina znižanja posledica odpisov zaradi zaključenih stečajnih postopkov.

Po novem je na seznamu davčnih dolžnikov 15.699 pravnih in fizičnih oseb, ki davčni upravi skupaj dolgujejo 894,3 milijona evrov. Od tega je na seznamu 4404 pravnih oseb s skupnih dolgom v višini 547,9 milijona evrov in 11.295 fizičnih oseb s skupnim dolgom v višini 346,5 milijona evrov.

Na prvem seznamu, objavljenem 15. aprila, je bilo 15.918 pravnih in fizičnih oseb, katerih neporavnane obveznosti so skupaj znašale slabih 928 milijonov evrov (4476 pravnih oseb je skupaj dolgovalo 577,4 milijona evrov, 11.442 fizičnih oseb pa 350,6 milijona evrov).

Največji davčni dolžnik ostaja Maxicom Na seznamu davčne uprave med največjimi dolžniki pri pravnih osebah ni sprememb. Največji je še vedno podjetje Maxicom v stečaju iz Ljubljane, ki ima več kot 20 milijonov evrov dolga. Z 10 do 20 milijonov evrov dolga sledita podjetji HTC dva iz Ljubljane in Vegrad iz Velenja, ki sta v stečaju.

V razredu tistih, ki davčni upravi dolgujejo od enega do 10 milijonov evrov, je 18 podjetij, med njimi je najti ajdovsko Primorje in Rimske terme, ki sta prav tako obe v stečaju.

Med fizičnimi osebami je tudi po posodobitvi na vrhu seznama Zoran Trifunović, lastnik nekdanjega podjetja Geocom, katerega davčni dolg znaša med 10 in 20 milijoni evrov.

Med fizičnimi osebami z od enega do 10 milijonov davčnega dolga je tudi na posodobljenem seznamu najti 13 posameznikov - gre za Igorja Bavčarja, Ferdinanda Božičnika, Roka Furlana, Besnika in Hysena Gashija, Mitjo Hočevarja, Mardija Lampreta, Urbana Marovta, Vida Pavšiča, Mirka Pomberga, Mateja Raščana, Draga Sotoška in Antona Zvoneta Štormana.

Na seznamu carinske uprave štirje zavezanci manj kot prvič Carinska uprava je tokrat na svoj seznam neplačnikov davčnih dajatev uvrstila 87 zavezancev oziroma štiri manj kot prvič. Med njimi je 35 fizičnih in 52 pravnih oseb, kar pomeni, da se med fizičnimi osebami število zavezancev glede na prvi seznam ni spremenilo, med pravnimi pa se je število znižalo za štiri.

Carinska uprava je tudi tokrat dolžnike glede na višino dolga razvrstila v deset razredov (pri tem velja izpostaviti, da zavezancev, ki bi bilo dolžni med 10 in 20 milijonov evrov ali več kot 20 milijonov evrov, ni), največji dolg pa se giblje med enim in desetimi milijonov evrov, kolikor so carinski upravi dolžni štirje zavezanci.

Med največjimi dolžniki v primerjavi s prvim seznamom ni sprememb - med pravnimi osebami sta na vrhu seznama logistična in finančna družba Adriacommerce iz Kopra ter trgovska družba na debelo VLM iz Šempetra pri Gorici, med fizičnimi osebami pa sta v istem razredu Jani Potokar in Robert Miheu.

Posodobljen seznam vsak mesec Davčna in carinska uprava ažurirana seznama davčnih dolžnikov objavljata enkrat mesečno, najkasneje do 10. v mesecu. Davčni zavezanci imajo tako še do 25. maja čas, da pogledajo in uredijo svojo knjigovodsko kartico in morebiten zapadel dolg poravnajo oz. predložijo obračun davčnega odtegljaja in se na ta način izognejo javni objavi na novem seznamu.

Tistim zavezancem, ki davka niso zmožni plačati zaradi utemeljenih oz. objektivnih razlogov, na katere sami niso mogli vplivati, pa že obstoječa zakonodaja omogoča možnost odpisa, delnega odpisa, odloga oz. obročnega odplačevanja in jih v teh primerih (če je njihova vloga odobrena) ne obravnava kot dolžnike, še navajajo v davčni upravi.