Tina Vovk

Petek,
10. 1. 2014,
14.28

Osveženo pred

7 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 10. 1. 2014, 14.28

7 let, 11 mesecev

Nenavadni začetki uspešnih podjetij

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Vsako slavno podjetje ima za seboj zgodbo o uspehu, ki pa se je v nekaterih primerih začela na povsem drugačnem področju od tistega, na katerem je podjetje nato doseglo največje uspehe.

Nekatera podjetja so pot uspeha začela v podobnih industrijah, druga pa imajo korenine povsem drugje, kot bi pričakovali.

Nokia Finska Nokia, katere enota za mobilno telefonijo je v prodajnem postopku Microsoftu, je znana kot izdelovalec mobilnih telefonov. Podjetje je leta 1865 ustanovil finski Šved Knut Fredrik Idestam v mestu Nokia, po katerem je dobilo ime. Ena prvih dejavnosti, s katerimi se je ukvarjalo, je bila pridelava papirja.

Samsung Lee Byung-chul, človek ki je ustanovil elektronskega velikana, ki ga poznamo danes, je svojo podjetniško pot začel leta 1938, ko je ustanovil trgovsko podjetje. Samsung Sanghoe je bilo manjše podjetje, ki je izvažalo posušene korejske ribe, zelenjavo in svojo lastno vrsto rezancev strankam v Mandžuriji in Pekingu preden se je konec 60. let prejšnjega stoletja preusmerilo v elektroniko, s katero je podjetje, ki se je po smrti Leeja razbilo na štiri podjetja – eno od njih je Samsung Electronics -, doseglo svetovno slavo.

Nintendo Nintendo je od vsega začetka igralniško podjetje, vendar pa so bili njegovi analogni začetki precej drugačni od današnjih elektronskih igric. Fusajiro Yamauchi je začel izdelovati karte za igre, prve na Japonskem, leta 1889, dolgo preden so konzole prevzele nadzor nad televizijskimi zasloni.

Hyundai Južnokorejskega proizvajalca avtomobilov Hyundai je leta 1947 ustanovil Chung Ju-yung kot gradbeno podjetje. Avtomobile je začel izdelovati leta 1967 v okviru podjetja Hyundai Motor Company.

BMW Bavarski avtomobilistični velikan ima svoje korenine v podjetju Rapp Motorenwerke, ustanovljenem leta 1913, ki se je leta 1917 po prestrukturiranju preimenovalo v BMW. Ob koncu 1. svetovne vojne je moral BMW zaradi določb v versajski mirovni pogodbi prenehati izdelovati motorje za letala. Podjetje je leta 1923 začelo izdelovati motorje, v letih 1928-29 pa avtomobile.

Lamborghini Leta 1948 je Ferruccio Lamborghini ustanovil podjetje za proizvodnjo traktorjev, ki so jih gradili iz ostankov vojaške opreme iz 2. svetovne vojne. Deset let kasneje so proizvodnjo razširili še na klimatske naprave in gorilnike. Leta 1962/63 so odprli še obrat za proizvodnjo avtomobilov, ki veljajo za ene najprestižnejših na svetu.

Nascar Številni prvi vozniki v Nascarju so prve dirkaške kilometre nabirali z bežanjem pred policijo v posebej prirejenih avtomobilih, v katerih so med prohibicijo prevažali doma narejeni viski. Sčasoma so spisali svoja pravila in naredili dirkaške steze, na katerih se v okviru Nacionalne zveze dirkanja predelanih osebnih avtomobilov (NASCAR) še danes borijo za zmage. Nascar je danes družinsko podjetje, ki ga je leta 1948 ustanovil Bill France starejši. Dirke Nascarja prenašajo v več kot 150 državah, okoli 75 milijonov navijačev pa letno kupi za tri milijarde registriranih izdelkov podjetja.

Marriott Mednarodna veriga hotelov in letovišč ima skromne začetke kot stojnica, na kateri sta podjetna zakonca J. Willard in Alice Marriott leta 1927 začela med vročim poletjem prodajati hladne napitke. Posel je zacvetel, mala stojnica pa je kmalu zrasla v posel z restavracijami. Podjetje danes zaposluje okoli 127 tisoč ljudi.

Tiffany Slovita draguljarna s sedežem v New Yorku je ob ustanovitvi leta 1837 namesto diamantov in nakita, po katerem slovi danes, prodajala pisarniški material. Prvi dan odprtja so prodali za pet dolarjev materiala. Prodaja se je začela strmo vzpenjati, ko je ustanovitelj Charles Lewis Tiffany ugotovil, da je kupcem še posebej všeč njegov diamantni nakit. Podjetje, ki zaposluje skoraj 10 tisoč ljudi, še vedno prodaja pisarniški material.

Avon David McConnell je bil prodajalec knjig, ki je ženskam ob nakupu njegovih izdelkov dajal vzorce parfumov. Ko je opazil, da se ženske bolj kot nad knjigami navdušujejo nad parfumi, je pograbil priložnost ter začel zaposlovati ženske prodajalke, saj je menil, da so bolj uspešne pri vzpostavljanju mrež ženskih strank. Danes je Avon eden najuspešnejših izdelovalcev in prodajalcev kozmetičnih izdelkov ter zaposluje več kot 39 tisoč ljudi.

Wrigley Podobno zgodbo kot Avon ima tudi Wrigley. Ob ustanovitvi leta 1891 je podjetje s sedežem v Chicagu sprva prodajalo milo in pecilni prašek. Leto kasneje je ustanovitelj William Wrigley mlajši k vsaki konzervi pecilnega praška dal paket žvečilnih gumijev. Ti so postali pri kupcih bolj priljubljeni od prvotnega prodajnega izdelka, zato se je Wrigley preusmeril v izdelavo priljubljenih žvečilk in drugih sladkarij kot so Juicy Fruit, Orbit in Skittles. Podjetje danes svoje izdelke prodaja v več kot 180 državah.

Taco Bell Ustanovitelj ameriške verige restavracij s hitro prehrano Glen Bell je leta 1946, ko je bil star 23 let, v San Bernardinu odprl stojnico s hotdogi. Leta 1952 je stojnico prodal in postavil drugo, na kateri je poleg hotdogov prodajal še hamburgerje, kmalu zatem pa še tacose. Danes Taco Bell v več kot 5.800 restavracijah v ZDA s svojo hitro prehrano nahrani več kot dve milijardi strank.