Ponedeljek, 4. 11. 2013, 21.31
8 let, 3 mesece
Najemnine za stanovanja ne upadajo povsod

Upad cen na slovenskem nepremičninskem trgu je na glavo obrnil tudi najemniški trg. Medtem ko si najemniki lahko danes v Ljubljani ceneje privoščijo streho nad glavo, v štajerski in primorski prestolnici ni tako. Zaradi zaostrenih pogojev pridobitve bančnih posojil je sicer najem za vse več ljudi edina možnost.
"Najem je namreč še vedno zelo aktualen za mlade ljudi, ki nimajo redne zaposlitve in ne morejo pridobiti stanovanjskega posojila. Povpraševanje po najemniških stanovanjih je bistveno manjše, samo v Ljubljani je trenutno več tisoč praznih stanovanj, razlogov za to pa je več. Vse več študentov se na študij v prestolnico vsak dan vozi. Znova se je tudi začel pojavljati trend, da se mlada generacija seli v družinske hiše k staršem, kjer si uredi ločen del," pojasnjuje Komič. Cene najemnin v Ljubljani bodo po mnenju Komiča hkrati z dodatnim upadom cen nepremičnin še nekoliko nižje.
Tudi Zdenka Žrlič-Bahčič iz podjetja TA-BU Nepremičnine se strinja, da so cene stanovanjskih najemnin v Ljubljani upadle za okoli 20 odstotkov. "Če stanovanja ne morete prodati, ga oddajate, s tem povečujete ponudbo najemniških stanovanj in cena najema upada," je prepričana. Najemniki ves čas aktivno iščejo boljše priložnosti. Če najdejo boljšo razmerje med kakovostjo in ceno stanovanja, se preselijo. V TA-BU sicer opažajo večje povpraševanje po najemu stanovanj, saj si številni zaradi strožjih zahtev za pridobitev bančnega posojila ne morejo več privoščiti nakupa lastne nepremičnine. Najemodajalci na drugi strani zahtevajo vse več dokazil o premoženjskem stanju najemnika, zato je danes veliko več zavrnjenih najemnikov kot v preteklosti, še doda Žrlič-Bahčičeva.
Petrovič v prihodnosti ne pričakuje večjih nihanj cen najemniškega trga. "Ko so cene nepremičnin na Obali rasle, so najemnine ostajale približno enake in takšne ostajajo tudi, ko se je zgodil upad nepremičninskega trga. Stranke se ne znajo odločiti, ali nepremičnino kupiti ali jo najeti. Cena mesečnega najema ali mesečni obrok posojila sta namreč izenačena," pojasni Petrovič. Vendar se ljudje zaradi negotovih razmer, nižanja plač in strahu pred izgubo zaposlitve vse bolj odločajo za najem.