Nedelja,
4. 12. 2011,
12.02

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Nedelja, 4. 12. 2011, 12.02

8 let, 2 meseca

Merkur se poleg s sanacijo ukvarja tudi s preteklostjo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Medtem ko se v nakelskem Merkurju trudijo z uresničevanjem ciljev iz programa finančnega in poslovnega prestrukturiranja, se še vedno ukvarjajo tudi z zapuščino prejšnjega vodstva.

Organi pregona in stečajna upravitelja Merfina in HTC Dva odkrivajo nepravilnosti, v tožbe pa bo, če bo tako odločila ponedeljkova skupščina, šel tudi sam Merkur.

Izredna revizija poslovanja Merkurja v času od 1. januarja 2007 do 30. junija 2010 je nakazala vrsto nepravilnosti v poslih, ki jih je sklenil tedanji predsednik uprave Merkurja Bine Kordež. S spornimi posli naj bi bilo podjetje oškodovano za preko 250 milijonov evrov, od tega kar 189 milijonov evrov odpade na posel z obvodno družbo menedžerskega prevzema HTC Dva, drugi večji sumi oškodovanja pa so pri poslih z nepremičninami in poslovnimi deleži.

Posle, povezane z menedžerskim odkupom, kriminalisti še vedno preučujejo O izsledkih revizije, ki jo je opravila družba Deloitte Revizija, bodo na ponedeljkovi skupščini razpravljali lastniki Merkurja, med katerimi so nekateri tudi sami sodelovali pri financiranju spornega menedžerskega odkupa s strani Kordeža in ostalih menedžerjev, združenih v družbi Merfin. Posle, povezane z menedžerskim odkupom, kriminalisti še vedno preučujejo, podan pa je bil tudi že sklop ovadb s področja gospodarskega kriminala.

Številne sporne posle ugotavljata tudi stečajna upravitelja HTC Dva Branko Đorđevič in Merfina Matjaž Nanut, ki sta se odločila za vložitev izpodbojnih tožb. Oba upravitelja zahtevata vračilo 12,4 milijona evrov izplačanih dividend lastnikom Merfina. HTC Dva, ki so mu pred stečajem prodali četrtinski delež Merfina, pa zahteva tudi vračilo šestih milijonov evrov kupnine, ki so jih menedžerji porabili za poplačilo osebnih posojil.

Zaradi vseh spornih poslov Merkur oškodovan za preko 250 milijonov evrov Kot omenjeno, je bil zaradi vseh spornih poslov Merkur oškodovan za preko 250 milijonov evrov, kar je podjetje pahnilo v hude finančne težave, ki so lansko jesen vodile v prisilno poravnavo. Po dolgotrajnih dogovarjanjih z lastniki in upniki je bila julija letos prisilna poravnava potrjena, Merkur pa sledi zastavljenemu programu finančnega in poslovnega prestrukturiranja.

Tako bo načrtovani rezultat iz poslovanja letos presežen, izpolnjena bosta tudi cilja neto obratnega kapitala in doseženega denarnega toka. Še vedno pa Merkur zaostaja pri izpolnjevanju načrtovanih prihodkov od prodaje, na kar vpliva tudi celotno dogajanje na trgu.

Vseeno bo Merkur lahko do konca leta poplačal prvi obrok z naslova prisilne poravnave v višini 21 milijonov, v skladu z načrtom prestrukturiranja pa prihodnje leto pričakuje novih sedem milijonov evrov premostitvenega posojila.