Sreda, 15. 2. 2012, 13.10
8 let, 4 mesece
Mercatorjevo zgodbo je treba umiriti!

V to je prepričan prvi mož Skupine Pivovarna Laško Dušan Zorko. Priznava, da je tudi zadnji poskus prodaje Mercatorja propadel, ampak računa na dogovor z bankami, zdajšnji reprogram laški pivovarni poteče konec marca. "Konec koncev smo Mercator prodajali po nareku bank!" Od nove vlade Zorko pričakuje, da bo pretehtala levo in desno stran, da bo sprejela strategijo tudi glede Mercatorja. Da se lahko najboljši sosed proda, ali pa tudi ne proda, ampak bomo vsaj vedeli, v katero smer lahko porivamo svoj voz, poudarja predsednik uprave Pivovarne Laško. Če ne bi bila Skupina Pivovarna Laško "obremenjena z Mercatorjem in časopisno dejavnostjo, bi lahko takoj našli kupca zanjo. Vprašanje pa je, kaj dobrega in slabega bi tuj lastnik prinesel".
Ste razočarani, da je prodaja Mercatorja padla v vodo?
Nisem razočaran, mogoče rahlo presenečen, nekje je bilo pričakovati, glede na to, kako počasi so se odvijale zadeve, da se lahko zgodi kaj takega. Moram pa poudariti, da bo Skupina Pivovarna Laško brez prodaje Mercatorja v hudih težav. Pričakovali smo priliv od prodaje konec leta 2012 ...
Zdaj je na dlani, da se je Mercator prodajal s figo v žepu! Politika je na koncu potegnila zasilno zavoro. Kdo je najbolj odgovoren, da je prodaja propadla?
Težko bi rekel, da se je prodajalo Mercator s figo v žepu ali kdo je kriv in kdo ne; dejstvo pa je, da gre za strahotno pomembno zadevo, v katero so vpeti tako politika in čustva, pa seveda dobavitelji in vse drugo, da je posredi tudi neki spor med Slovenijo in Hrvaško, za mene neki kvazispor, mislim, da je treba iti preko tega in najti ustrezno rešitev. Mercator potrebuje sistemsko rešitev, tako kot tudi sistem Pivovarne Laško, pa tudi slovenske banke. Ko bo uradna politika našla odgovor na to, bo ta gordijski vozel razrešen.
Pričakujete, da bo vlada Janeza Janše rešila ta problem?
Ne bi govoril o stari ali novi vladi, ampak o ekonomiki. Prepričan sem, da je Mercator tako pomemben, tako vpet v vse pore našega življenja, da bo treba najti rešitev v dobro vseh nas, ki smo kakorkoli vpeti v njegovo zgodbo.
Se vam ne zdi niti malo sporno, da je Agrokor v Sloveniji "prodajal" zgodbo o združitvi z Mercatorjem, na Hrvaškem pa tudi tamkajšnjim medijem jasno sporočal, da namerava prevzeti Mercator? To zagotovo ni isto ...
Nikoli ne moreš pri prevzemu govoriti drugače kot o sovražnem prevzemu. Kakorkoli zgodbo obračaš, se je treba vprašati, zakaj se dela prevzem. Agrokor ima najbrž nekatere svoje razvojne potenciale, Mercator svoje, če tukaj stopita skupaj dva sistema, ki nimata povezave, potem je takšno zgodbo težko izpeljati! Kaj je Agrokor zagovarjal na Hrvaškem, je eno, mi vemo, kaj je v Sloveniji, kako je Mercator pomemben, in tu je treba biti previden.
Se strinjate s tezo, ki se čedalje jasneje kaže pri neuspešnih prodajah najboljšega soseda, da je prodaja Mercatorja propadla tudi zaradi dejstva, da pri nas ni neke kulture tržnega gospodarstva in večkrat trčimo ob neki "nacionalni" interes, kar se je že večkrat zgodilo ob prodaji slovenskih podjetij, bank?
O tej kulturi bi povedal malo drugače. Ne bi rad govoril o kulturi vseh dobaviteljev. Če zdaj govorim o kulturi, ki jo poznamo na primeru Fructala, zakaj je bil prodan? Ker ni našel pravega odgovora za tržno obnašanje, ni našel neke spremembe. Fructal je bil pomembno podjetje v naši Skupini, ima močne "brande", vendar ne moreš osvajati nekdanjega jugoslovanskega trga iz Ajdovščine. Preprosto moraš pravilno vstopiti na te trge! Če je to odgovor, potem moramo Slovenci najti odgovor, kako bomo globalno šli v neke tuje zgodbe, na tuje trge; in to je naša domača naloga.
Ponujena cena za Mercatorjevo delnico (221 evrov) je najbrž že oddaljena preteklost. Nisem edini, ki verjamem, da je bila ponujena cena največ, kar bi lahko iztržili za njegovo delnico; po drugi strani pa je tudi jasno, da je Agrokor kronično slab plačnik. Kako gre to skupaj?
Poskušal bom odgovoriti. Agrokor je za nas pomemben partner. V Skupini Pivovarna Laško smo za letos naredili poslovni načrt, ki predvideva tridesetodstotno rast na tujih trgih, trgih nekdanje Jugoslavije. Ne znamo si predstavljati, da na teh trgih ne bi sodelovali z Agrokorjevim Konzumom. Mi imamo z Agrokorjem normalne odnose in normalno delamo. Mercator pa je izjemno pomemben v slovenskem prostoru. V preteklosti je Skupina Pivovarna Laško prek Mercatorja prodajala več kot polovico, zdaj ta delež pada, ker prihajajo na domači trg Lidli in Hoferji in drugi trgovci, zato se je treba novemu poslovnemu trenutku prilagoditi. Kakšna pa je finančna moč Agrokorja, pa vedo tisti, ki se s tem ukvarjajo; kakšna je finančna moč Mercatorja, vemo mi, ki z njim sodelujemo, in je treba vse skupaj zelo občutljivo obravnavati. Skupaj bi se morala usesti Žiga Debeljak in Ivica Todorić in ugotoviti, kaj iz vse zgodbe sploh želijo.
Pa zakaj se nista usedla?
To morate vprašati na drugih naslovih. Poudarjam, da sva bila Skupina Pivovarna Laško in jaz sam večkrat tarča nerazumevanj glede vsega. Mi samo delamo tisto, kar so nam naložile banke. To pa je prodaja Mercatorja, če želimo novi reprogram posojil.
Vas ne moti, da bi kupnino za Mercator, če bi Agrokor uspel, dobili šele konec letošnjega leta. Kako bi Skupina Pivovarna Laško preživela do takrat?
V poslovnem svetu je to normalno. Poglejte v primeru Fructala, pogodbo z Nektarjem smo podpisali 27. julija, kupnino smo dobili 16. decembra lani. Vmes so se zvrstili dogodki, ki so se morali, da je bilo plačano. Enako bi bilo z zgodbo okoli Mercatorja. Pogodbena določila in soglasja UVK-jev so potrebna, šele po tem lahko pride do poplačila. Vse skupaj se ne more zgoditi v dveh tednih, če bi v primeru Mercatorja uprava sodelovala, bi bil tudi čas poplačila Agrokorja, če bi do prodaje res prišlo, krajši.
No, ampak kako bi Pivovarna Laško preživela vse te dolge mesece do trenutka, ko bi dobila kupnino za Mercator?
To smo mi načrtovali! Z novimi reprogrami in posojili, dobrim poslovanjem. Lani smo dobro poslovali in ustvarili veliko denarja in bi lahko počakali do Agrokorjevega priliva. Celo letos bi normalno poslovali ...
S pomočjo bank?
Seveda! Ko imaš odprto opcijo za prodajo Mercatorja, so vrata pri bankah bolj odprta. Tudi ko smo prodajali Fructal, so se banke v določenem trenutku "omehčale", ker smo dali močan pozitiven signal, da resno nameravamo odprodati določeni del našega premoženja.
Zdaj ko je propadla prodaja Mercatorja, vas čakajo nova pogajanja o reprogramiranju dolga ...
Postaviti moramo nove temelje. Tisti temelj, ki so nam ga banke dale avgusta leta 2010, naj prodamo Mercator, očitno ni več pomemben, dobiti moramo nov temelj. Mercator trenutno ni v fazi prodaje, vprašanje, kdaj in seveda kako sploh bo, do takrat pa potrebuje naša skupina normalne pogovore z bankami na osnovi dobrega poslovanja in dobrega poslovnega načrta ter seveda medsebojnega zaupanja.
Vi potrebujete dogovor!
Prepričan sem, da se bomo z bankami uspeli dogovoriti, da bomo pač dobili nova posojila, verjamem, da ne tako, kot si mi želimo. Najbrž bomo morali tudi prisluhniti bankam, ker imajo tudi same težave, ampak mislim, da bomo našli neko srednjo pot, ki bo koristna za vse. Skupina Pivovarna Laško lahko plačuje obresti še nekaj časa, ampak mi si moramo zagotoviti prihodnji razvoj! Če Skupina Laško plača 25 milijonov evrov obresti na letni ravni, potem ne moremo govoriti o razvoju! To je problem in skupaj z drugimi v upravi sem dolžan zagotoviti ta razvoj in seveda ob tem odplačevati dolgove.
Kako razumete tezo, da gre pri zgodbi o prevzemu Mercatorja, po mnenju številnih, za čiščenje bilanc banke UniCredit, ki je eden glavnih upnikov hrvaškega Agrokorja?
O tem se veliko govori, Agrokor je strahotno velik sistem in najbrž je tudi v omenjenem nekaj resnice. Glede na to, koliko poznam vse skupaj, pa ne bi želel špekulirati. Res pa je tudi, da smo vsi vpleteni v mednarodne finančne tokove in velike banke vlečejo pomembne poteze, in to je naš vsakdanjik tudi v Sloveniji, da bomo jutri lahko normalno poslovali.
Konzorcij za prodajo Mercatorja še obstaja, se bo razpustil, ugasnil?
Konzorcij ima neki rok, in če do nekega roka ne bo nove zavezujoče ponudbe za Mercator, in ta hip je ni, bo konzorcij preprosto razpadel! To zdaj rešujemo, ampak mi bomo glede naše strategije prodaje nadaljevali s koraki, ker sicer Skupina Pivovarna Laško ne more preživeti, če ne bo prodala določenega premoženja. (objaviti nameravajo tudi nov razpis za prodajo Dela op. a.)
Kaj če ne najdete dogovora z bankami?
Upam, da bomo uspeli, in sploh ne razmišljamo, da ne bi dosegli dogovora. Konec koncev smo vsi odgovorni ljudje, menedžerji, vsi odgovarjamo tudi za neko širše okolje, verjamem pa, da ne bo preprosto najti dogovora.
V preteklih mesecih ste večkrat omenjali tudi možnost stečaja, če Mercator ne bi bil prodan, ampak to ni realno zlasti zato, ker za Pivovarno Laško obstaja resno zanimanje v mednarodnem poslovnem svetu.
Jasno, da obstaja interes! Če našo pivovarno kupi neki globalni igralec, ob tem, da globalni igralci že imajo svoje pivovarne na Balkanu, se lahko zgodi, da ima ta veliki pivovar pivovarno v Sloveniji in na Hrvaškem, potem se zagotovo zgodijo tudi spremembe. Tiste spremembe, ki so tudi želje velikih pivovarjev, da tudi na majhnem ozemlju Slovenije naredijo tisto sinergijo in vstopijo s svojimi blagovnimi znamkami na naše tržišče in se poruši razmerje sil. In to tako v športu kot tudi v kulturi, tudi sociali in še marsikje drugje, kjer je Skupina Pivovarna Laško zelo prisotna.
Ta realnost obstaja?
Ta realnost je pred vrati! Skupina Laško, takšna, kot je, je seveda zanimiva! Skupina je prepletena v vse pore življenja v Sloveniji. Ta sistem je treba ohraniti!
Bi ta hip lahko prodali Skupino Pivovarno Laško, če ne bi bila "obremenjena" z Mercatorjem, pa časopisno dejavnostjo Delo, Večer?
Takoj! Problem je samo, da je Skupina "obremenjena" z Mercatorjem in časopisno dejavnostjo. V trenutku ko bo Skupina očiščena, se bodo pojavili povsem konkretni kupci. Skoraj tedensko glede tega kontaktirajo z nami resni partnerji, ne bom govoril o imenih. Bom drugače odgovoril: v času, ko sta se Union in Laško v neki vojni med seboj borila za prestiž, so "globalci" obdelali celoten nekdanji jugoslovanski trg, in tu je naš problem. V tistem času je bilo očitno dovolj denarja in energije, predvsem pa premalo volje, da bi ti dve pivovarni naredili to, kar smo potrebovali. Kaj "globalci" kupujejo? Kupujejo trg, nobeden ne kupuje proizvodnje, nobenih proizvodnih linij, vsi kupujejo samo tržni delež. Enako dela Agrokor, ki to poskuša v Sloveniji.
Če na slovenski trg vstopi eden od "globalcev", potem bi to pomenilo, da Skupina Pivovarna Laško ne more obstati v tej obliki? Kar preprosto pomeni zmanjševanje števila delavcev in vse, kar gre tu zraven ...
Ne bi govoril o tem, mi smo že zdaj dovolj racionalni! Pogovarjati se moramo o vsebini, kaj bo takšen "globalec" želel na slovenskem trgu? Tisti, ki bo prišel, če ima svoje blagovne znamke, ne bo branil visok tržni delež v Sloveniji, ki ga branita zdaj obe pivovarni – Laško in Union. Poskušal bo zmanjšati njun delež in v Slovenijo pripeljati svoje blagovne znake, in seveda to pomeni zmanjševanje števila delavcev ...
Končna odločitev glede prihodnosti Skupine Pivovarna Laško in Mercatorja je v rokah nove vlade. S tem so seveda globoko povezane tudi vaše banke upnice.
Pričakujem, da bo vlada pretehtala levo in desno stran, da bo sprejela neko strategijo. Da bo postavila neke makroekonomske "gaberite", da bomo vedeli, kako lahko poslujemo, pa četudi je to odgovor, da Mercator lahko prodamo ali pa ga nikoli ne moremo prodati. Tudi če bo Mercator naša strateška naložba! Bomo vsaj vedeli, v katero smer lahko porivamo svoj voz!
Verjamete, da se še letos lahko zgodi prodaja vašega deleža v Mercatorju?
Glede na to, koliko neuspešnih poskusov prodaje je bilo, sem prepričan, da je treba vse skupaj okoli Mercatorja malce umiriti. Naj se ne potencira nekaj na hitro. Vsako zaletavanje v prodajo Mercatorja ali Skupine Pivovarne Laško je tudi slab znak tujini, če seveda postopka ne speljemo do konca. Treba se je usesti in premisliti, kako naprej, kdaj in če sploh se bomo še lotevali te prodaje.