Torek, 14. 5. 2013, 17.25
7 let, 11 mesecev
Lepa Vida, nove terme v Sečoveljskem krajinskem parku, odpira vrata
Nova destinacija na področju termalnega in spa turizma se razteza na štiri tisoč kvadratnih metrih površin in je umeščena na območju opuščenih solinskih bazenov v predelu, imenovanem Lera, kjer še vedno poteka aktivna pridelava soli.
"Sedemstoletna tradicija pridelave soli na tem območju je povezana tudi s sedemstoletno tradicijo uporabe blata oz. fanga in slanice za različne namene, kar govori o dolgi zgodovini in bogati tradiciji in je bilo izhodišče za naša, praktično že desetletna razmišljanja o tem, da bi na tem prostoru postavili terme. Aktivno se s tem ukvarjamo zadnja štiri leta, ko smo izpeljali vse potrebne aktivnosti, da bodo terme tudi zares zaživele," je ob začetku našega obiska včeraj v Sečoveljskih solinah povedal Klavdij Godnič, direktor podjetja Soline, ki upravlja krajinski park v Sečovljah.
Na prostoru term so tako zgradili nekaj bazenov (največji je dolg 20 metrov, širok 8,5 metra, je relativno nizek in ima mehko dno) in spremljevalne objekte, kot so strojnica, garderobe, masažni prostori, prhe, restavracija, recepcija, postavili so ležalnike, uredili sprehajalne poti itn.
Ob izgradnji objektov v termah so posodobili tudi infrastrukturo solin, kanalizacijo, vodo, optične povezave in pristopne poti.
Vrednost celotne naložbe v termalni kompleks Thalasso Spa Lepa Vida znaša milijon evrov in pol. Klavdij Godnič pa je ponosen, da so veliko dela, kot so različna zemeljska in groba gradbena ter vzdrževalna dela, opravili sami, in ocenjuje, da vrednost teh del znaša okrog 300 tisoč evrov. Z zunanjimi izvajalci so opravili samo bolj specialna dela za lesno konstrukcijo, bazensko tehniko ipd.
Nasploh bi lahko rekli, da so terme Lepa Vida nekakšna zmes naravnega, prvobitnega okolja in visoke tehnologije: velik bazen na primer prek interneta upravlja tehnologija nemškega proizvajalca.
Na naše vprašanje, ali bo v termah Lepa Vida mogoče tudi prenočiti, Klavdij Godnič pove, da so terme del zaščitenega naravnega parka, ki je tudi del Nature 2000, in da to pač ni mogoče. Sicer pa je njihov cilj, kot pravi, predvsem sodelovati z okoliškimi hotelirji in ponudniki prenočitvenih kapacitet. V zvezi s tem že imajo sklenjeno sodelovanje s hoteli LifeClass, Kempinski in Talaso Strunjan.
Terme Lepa Vida bodo torej odprte samo podnevi in samo ob lepem vremenu, ko ne bo dežja in drugih večjih vremenskih nevšečnosti. Sprva bo odpiralni čas od 10. do 18. ure, ob daljših dnevih v glavni poletni sezoni julija in avgusta pa ga nameravajo podaljšati od 9. do 19. oziroma 20. ure. Do Lepe Vide se bo mogoče pripeljati po morju z ladjo, za kar so uredili poseben pomol, ali pa po utrjeni poti z električnim avtomobilom.
Sicer pa poudarja tudi, da gre za relativno kompleksen poslovni model, ki v veliki meri temelji na lepem vremenu. Zato si bodo prizadevali, da bi v prihodnosti sezono podaljšali tudi v zimski čas, sploh ker nekaj infrastrukture že obstaja, in ponujali solne savne in druge storitve, sklene Godnič.