Torek, 19. 4. 2011, 14.46
7 let, 11 mesecev
Križanič kljub ugodnejšim prilivom pričakuje rebalans proračuna
Proračunski prilivi v prvem trimesečju so sicer po Križaničevihi besedah ugodnejši od pričakovanj, v okviru stabilizacije javnih financ pa je izpostavil omejitev javnega dolga pri 45 odstotkih BDP.
Poleg tega sta cilja javnofinančne politike v prihodnjih letih po Križaničevih besedah še krepitev dolgoročne javnofinančne konsolidacije in potencialne gospodarske rasti z izvajanjem strukturnih reform, pri čemer je posebej izpostavil uveljavitev pokojninske reforme.
Bistvo pokojninske reforme je zato po njegovih besedah to, da se pravočasno začne proces, ki bo omogočil prilagoditev tem novim potrebam, in sicer tako, da bo zagotovljeno normalno delovanje javnega sektorja. Kdor danes pravi, da reforma ni potrebna, ne razume tega osnovnega izhodišča, pravi Gaspari in pri tem opozarja, da v Sloveniji kot eni redkih v Evropi tega ne razumemo.
Novi ciljni scenarij konsolidacije javnih financ ob napovedih Urada RS za makroekonomske analize in razvoj o nekoliko počasnejši gospodarski rasti tako za letošnje leto predvideva primanjkljaj v višini 5,5 odstotka BDP, kar je 1,3 odstotne točke več od napovedi iz predhodne dopolnitve programa stabilnosti.
Prihodnje leto naj bi se znižal na 3,9 odstotka BDP, kar je 0,8 odstotne točke več od predhodnih napovedi, v letu 2013 pa naj bi upadel na 2,9 odstotka, medtem ko je vlada še lani pričakovala, da se bo znižal le na 1,6 odstotka BDP. Javnofinančni odhodki naj bi se kot delež BDP z letošnjih 48,2 odstotka znižali na 43,1 odstotka v letu 2014.
Križanič je pojasnil, da je ta že napisan, predvideno je še nekaj manjših popravkov. Njegov sprejem na vladi je odvisen od izpolnitve nekaterih pogojev, pri čemer je glavni ta, da geodetska uprava pripravi evidenco nepremičnin in potrebno informacijsko podporo. Zakon po njegovih besedah predvideva dolgo uvajalno dobo, tako da bo dovolj časa za prilagoditev.
Poleg tega vlada načrtuje še omejevanje rasti materialnih stroškov države in delno zmanjšanje investicij s 3,7 odstotka BDP v letošnjem letu na 3,2 odstotka BDP v letu 2014. Pri tem naj po Križaničevih besedah ne bi ogrožali črpanja sredstev EU, investicije pa naj bi bile bolj ciljane.
Križanič je v okviru konsolidacije javnih financ posebej izpostavil prenovo zakona o javnih financah, ki bo med drugim uzakonil fiskalno pravilo, programski proračun, zgornjo mejo javnega dolga postavil pri 45 odstotkih BDP in okrepil vlogo fiskalnega sveta.
Če bo dolg zanihal nad omenjeno mejo, se bodo v določenem prehodnem obdobju sprejeli določeni ukrepi, pri čemer bo najverjetneje prvi unovčenje nekaterih vlog države v bankah, ki predstavljajo okoli sedem odstotkov BDP, poleg tega pa bo za znižanje dolga ključno tudi upravljanje z nestrateškimi kapitalskimi naložbami države.
Vseeno pa pravi, da je pričakovati rebalans letošnjega proračuna. V tej luči je omenil okrepljene ukrepe države na trgu dela, ki naj bi se delno financirali iz proračunske rezerve in skozi sredstva EU, delno pa prek rebalansa.