Ponedeljek,
10. 8. 2015,
14.13

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 10. 8. 2015, 14.13

7 let, 3 mesece

Koliko je vredna vaša plača v različnih slovenskih mestih

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

2

Po primerjavi podatkov spletne strani numbeo.com vam glede na povprečno plačo po najemu stanovanja in stroških bivanja največ denarja ostane, če živite v Ravnah na Koroškem, najmanj pa v Celju.

Na spletni strani www.numbeo.com najdemo primerjavo standarda življenja v posameznih mestih z bazo, ki vsebuje 5.301 svetovnih mest. Primerjali smo nekaj postavk stroškov življenja v šestih slovenskih mestih. Zbiranje podatkov na omenjeni strani temelji na prostovoljnem vnosu podatkov obiskovalcev spletnega mesta. Tako je točnost podatkov odvisna od števila vnosov, teh pa je za manjša mesta ponavadi manj.

Ljubljana

Povprečna neto plača leta 2014 je bila v mestni občini Ljubljana 1.130 evrov neto. Najem enosobnega stanovanja v središču prestolnice stane povprečno 433 evrov na mesec. Stroški bivanja, to so stroški za kritje porabe vode, elektrike, gretja in odvoz smeti, so v Ljubljani za stanovanje, veliko 85 kvadratnih metrov, v povprečju ocenjeni na 208 evrov mesečno. Obvezen kapučino v središču mesta stane v povprečju 1,47 evra. Strošek obroka v poceni restavraciji je okoli sedem evrov, če si poleg privoščimo še pivo domačega proizvajalca, je to še dodatna 2,5 evra. Poletna ohladitev v obliki plastenke vode je ocenjena na 1,56 evra. Potni stroški v prestolnici so 1,2 evra za vozovnico za mestni avtobus ali 0,95 evra na prevoženi kilometer za pot z taksijem.

Celje

Povprečen prebivalec mestne občine Celje je leta 2014 mesečno zaslužil 984 evrov neto. V središču mesta boste za najem enosobnega stanovanja odšteli v povprečju 400 evrov. S plačilom obveznih položnic, kot so voda, elektrika, smeti in gretje, boste svoje prihodke vsak mesec bremenili s 188 evri. Cena kapučina v središču Celja je 1,27 evra. Pivo domačega proizvajalca vas bo v deželi hmelja stalo 2,25 evra, pollitrska plastenka vode pa 1,22 evra. Prehranjevanje v poceni restavraciji je v Celju ocenjeno na šest evrov za malico. Dražji kot v Ljubljani je prevoz z mestnim avtobusom, za katerega je cena vozovnice 1,3 evra na vožnjo. Taksist v Celju vam bo računal 0,85 evra na prevoženi kilometer.

Maribor

971 evrov neto na mesec je leta 2014 zaslužil povprečen prebivalec mestne občine Maribor. Za najemnino enosobnega stanovanja boste v središču Maribora odšteli nekaj manj kot v Celju in Ljubljani, to je 375 evrov mesečno. Obvezni stroški bivanja v 85 kvadratnih metrov velikem stanovanju v Mariboru so nekoliko višji kot v Celju in so ocenjeni na 193 evrov mesečno. Povprečna cena kapučina je v Mariboru 1,34 evra, piva domačega proizvajalca 2,1 evra in plastenke vode 1,3 evra. Če želite potešiti lakoto v poceni restavraciji, vas to v središču Maribora stane šest evrov na obrok. Cene prevoza v Mariboru so 1,1 evra za vozovnico za mestni avtobus in 1,05 evra za kilometer vožnje s taksijem.

Koper

Prebivalci mesta ob morju so leta 2014 povprečno zaslužili 1.030 evrov neto mesečno. Mesečna najemnina enosobnega stanovanja v največjem obalnem mestu je v povprečju 350 evrov na mesec. V Kopru boste med primerjanimi mesti odšteli največ za osnovne stroške bivanja, to je 227 evrov mesečno. Obrok v poceni restavraciji stane okoli šest evrov, pivo domačega proizvajalca 2,2 evra, kapučino 1,2 evra in ustekleničena voda 1,17 evra. Za avtobusno vozovnico boste tako kot za kilometer vožnje s taksijem v Kopru odšteli en evro.

Novo mesto

Največ med primerjanimi mesti so leta 2014 zaslužili prebivalci mestne občine Novo mesto, in sicer 1.146 evrov neto mesečno. Enosobno stanovanje lahko v središču najamete za 327 evrov mesečno. Stroški bivanja v 85 kvadratnih metrov velikem stanovanju so ocenjeni na 185 evrov mesečno. Cena obroka v poceni restavraciji je nižja od zgoraj naštetih mest in ocenjena na povprečno pet evrov na obrok. Tudi pivo domačega proizvajalca stane nekoliko manj kot v zgoraj naštetih mestih, to je dva evra. Za kapučino ali ustekleničeno vodo boste odšteli 1,23 evra. Najdražja med primerjanimi mesti sta v Novem mestu mestni prevoz in prevoz s taksijem. Ena vozovnica mestnega prometa stane 1,5 evra in kilometer vožnje s taksijem 1,25 evra.

Ravne na Koroškem

Povprečna plača v Ravnah na Koroškem je bila leta 2014 zelo blizu slovenskega povprečja, to je 1.003 evre neto mesečno. So najcenejše mesto med primerjanimi za bivanje, in sicer boste za najem enosobnega stanovanja mesečno odšteli 150 evrov. Stroški bivanja v 85 kvadratnih metrov velikem stanovanju so ocenjeni na 106 evrov. V Ravnah na Koroškem boste tudi najceneje jedli, saj obrok v poceni restavraciji stane okoli 4,5 evra. Cena kapučina je okoli 1,2 evra. Odžejate se lahko za dva evra s pivom oziroma za 1,3 evra s plastenko vode. Za avtobusno vozovnico je treba odšteti en evro, za kilometer vožnje s taksijem pa 0,75 evra.