Ponedeljek, 24. 12. 2012, 9.46
8 let, 3 mesece
"Kljub krizi ljudje najdaljši dan v letu še preživijo v zdraviliščih"

"Očitno nam je dobro uspelo, saj so nekatera zdravilišča polno zasedena," je z zasedenostjo turističnih kapacitet v času praznikov zadovoljen direktor Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč Iztok Altbauer.
Prijetno ga je presenetil predvsem odziv italijanskih gostov. Celo leto so namreč v zdraviliščih beležili precejšnji padec števila gostov iz Italije, v zadnjih dneh leta pa bodo te številke nekoliko izboljšali.
V Termah Dobrna je glede na predhodne rezervacije zasedenost hotelov med božičnimi prazniki 70-odstotna. Največ gostov je Slovencev, sledijo jim Italijani, Avstrijci, Nemci in Rusi. Nekaj prostih mest je na voljo tudi še za silvestrovanje, saj je z rezervacijami zasedenost hotelov 85-odstotna, pri čemer bo več kot polovica Italijanov.
Veliko rezervacij bo tudi v Dolenjskih toplicah potrjenih v zadnjem hipu. Glede na napovedi pa so lahko zadovoljni, saj bodo za praznike hoteli skoraj polno zasedeni. Med gosti prevladujejo Slovenci, tujci pa prevzemajo večji delež zadnji dan v letu. Gre predvsem za individualne italijanske in ruske goste.
Podobno bo tudi v Thermani Laško. Zasedenost čez božično-novoletne praznike sicer ocenjujejo kot dobro, mogoče pa je še najti nekaj prostih mest. V Termah 3000-Moravskih Toplicah, Zdravilišču Radenci, Termah Banovci, Termah Lendava in Termah Ptuj so Savini hoteli v času božičnih praznikov med 60 in do 100-odstotno zasedeni. Za čas novoletnih praznikov pa beležijo že več kot 80-odstotno zasedenost, za katero računajo, da se bo še povečala.
V Termah Zreče so medtem kapacitete že v celoti zasedene. Za božič bo 74 odstotkov slovenskih in 26 odstotkov tujih gostov, največ Italijanov, Madžarov in Hrvatov. Med novoletnimi prazniki pa bo slovenskih gostov 57 odstotkov.
Ob prehodu v novo leto v slovenskih zdraviliščih zamišljajo tudi o tem, kaj jim bo prineslo leto 2013. Še naprej bodo iskali nove priložnosti na tujih trgih, predvsem na tistih, ki so letos izkazali za najuspešneje, to so nemški, nizozemski in ruski, veliko priložnost pa vidijo tudi v Skandinaviji in arabskem svetu.