Torek,
4. 12. 2012,
11.42

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 4. 12. 2012, 11.42

8 let, 2 meseca

Kitajska je največja trgovska sila sveta

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
V petih letih je Kitajski uspelo prehiteti Združene države Amerike kot svetovno trgovsko silo.

Za kar 124 držav je Kitajska največja trgovska partnerica, medtem ko za Združene države Amerike to velja samo v primeru 76 držav. To nakazuje, da je ekonomski vpliv azijske velesile še naprej v vzponu. Še leta 2006 so bile Združene države pomembnejša trgovska sila, saj so za 127 držav predstavljale najpomembnejšo trgovsko partnerico. Takrat je Kitajska to lahko trdila le za 70 držav. Lani pa so se te številke močno spremenile in, kot poroča Associated Press (AP), Kitajska zdaj predstavlja novo trgovsko velesilo sveta. Med njenimi glavnimi trgovskimi partnerji so tudi nekatere ključne zaveznice ZDA, na primer Avstralija in Južna Koreja. Podatki AP tako dokazujejo silovit vzpon v kitajski trgovski menjavi. Posledica vseh teh mednarodnih odnosov, ki jih ima ta najštevilčnejša država, je tudi to, da postaja politično vse vplivnejša. Konca njenega vzpona še zmeraj ni na vidiku, saj zadnji podatki kažejo, da naj bi se kitajski bruto domači proizvod v naslednjem desetletju povečeval z letno rastjo osmih odstotkov. Torej gospodarsko rastjo, ki močno presega katerokoli zahodno državo. S svojim naraščajočim gospodarskim vplivom bi lahko Kitajska tako ustvarjala tudi nova delovna mesta, dvignila življenjski standard in pridobila politično moč. "Združene države so brezzobi tiger. Nihče več ne more zanikati, da se Kitajska danes vzpenja," je pojasnil Šin Čeol Su, južnokorejski poslovnež, zaposlen pri ENA Industry Co. Kljub temu ZDA še naprej ostajajo najpomembnejša uvoznica, hkrati pa izvažajo dražje in visoko kakovostne izdelke. Ameriški izvoz vključuje predvsem inovativne izdelke s področja avtomobilske in letalske industrije, medicine, računalništva, financ in farmacije. Vendar nizki stroški delovne sile Kitajski omogočajo, da je izjemno konkurenčna pri proizvodnji nizkocenovnih izdelkov.

Gospodarska bitka med Kitajsko in ZDA se bo spremenila še v politično

"Težišče svetovnega gospodarstva se je preselilo na Vzhod in v zadnjega pol stoletja se ni zgodilo nič primerljivega," je za Associated Press povedal Mauricio Cardenas, kolumbijski finančni minister. Čeprav je recesija močno prizadela ameriška podjetja, nekatera izmed njih zdaj že cvetijo na Kitajskem. Šin Čeol Su je svoje podjetje za proizvodnjo avtomobilskih delov iz ZDA preselil na Kitajsko, temu trendu pa sledijo še številna druga podjetja, ki se zavedajo, kako pomembno vlogo ima (in jo bo še imela) Kitajska v svetovnem gospodarstvu. Številni starši zato svoje otroke spodbujajo, da se v šoli učijo kitajščine.

"Matere, ki k nam pošiljajo svoje otroke, verjamejo, da je generacija naših otrok kitajska generacija in da v prihodnosti ne bo več mogoče dobiti službe brez znanja kitajščine," pojasnjuje Nancy Ching, ki je v Južni Koreji odprla kitajsko jezikovno šolo. Pri svojih načrtih pa Kitajska postaja vse bolj velikopotezna, saj v prihodnje ne namerava več izvažati samo izdelkov, temveč tudi storitve in vlaganja. Kitajska v državah v razvoju tako načrtuje gradnjo cest, jezov, avtocest in druge infrastrukture. S tem posega na področja, ki so bila do zdaj izključna interesna sfera ZDA in Evrope.

"Američani pridejo in rečejo, da želijo pomagati Keniji, vendar tega ni mogoče opaziti. Ko pridejo Kitajci, pa takoj vidimo na novo zgrajene ceste," je za AP povedal Joseph Makori, profesionalni voznik iz Kenije, kjer Kitajska dobiva vse več vladnih pogodb za gradbena dela. Zato je samo vprašanje časa, kdaj se bo gospodarska bitka med Kitajsko in ZDA prelevila še v politično.