Sobota,
13. 10. 2012,
11.44

Osveženo pred

7 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 13. 10. 2012, 11.44

7 let, 7 mesecev

Janša: Težave niso priletele z neba, zanje obstajajo rešitve

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
"Položaj je izjemno resen, a ni katastrofalen, in še vedno imamo vse možnosti, da sami pridemo iz njega," je ob začetku dneva obrti in podjetništva v Ivančni Gorici ocenil premier Janez Janša.

Težave, ki jih imamo danes, "niso priletele z neba" in zanje obstajajo rešitve, pravi Janez Janša in svari, da lahko porabimo le toliko, kolikor ustvarimo. Čeprav bomo dobili tujo denarno pomoč, po Jaševih besedah to ni denar, ki nam ga bo kdo podaril, temveč nam ga bo kvečjemu posodil. "Nobena finančna pomoč ni zastonj, zato je, če je le mogoče, treba preživeti brez nje," je v razpravi na okrogli mizi v sklopu dneva obrti in podjetništva, na katerem bosta občina Ivančna Gorica in pobratena nemška občina Hirschaid predstavili sodelovanje na področju gospodarstva, dejal predsednik vlade.

"Nič se ne bo prijelo, dokler ne bomo zaustavili padanja gospodarske rasti" Janša je v izjavi novinarjem po razpravi ocenil, da je prav v tem, kar so danes slišali, smer izhoda iz krize. Danes namreč sodelujejo podjetja, ki so na začetku, in podjetja, ki imajo svetovni sloves, vsa pa se zavedajo, da bo "ta čas krize treba preživeti. Da ne bo vedno tako, kot je danes, temveč bolje, vendar pa je treba za to nekaj storiti". Pri tem izpostavlja, da se nič od tega, kar je vlada že sprejela in kar še bo, ne bo prijelo, dokler ne bomo zaustavili padanja gospodarske rasti. Zato je po njegovih besedah na prvem mestu to, da do konca leta sprejmejo pet ključnih ukrepov: sanirajo bančni sistem, uredijo javne finance in znižajo proračunski primanjkljaj, sprejmejo pokojninsko in reformo trga dela, poleg tega pa uredijo tudi upravljanje z državnim premoženjem in povečajo možnosti za investicije.

Janša: Opozicija ima odgovornost pri projektih, za katere je potrebna ustavna večina Opozicija v DZ pa ima, tako pravi Janša, odgovornost pri projektih, za katere je potrebna ustavna večina. Spet je spomnil, da Slovenija nujno potrebuje zapis fiskalnega pravila v ustavo in spremembe referendumske ureditve.

Gertrud Rantzen: Nemška podjetja so zelo zainteresirana, da bi vstopila na slovenski trg Ob Janši so v razpravi sodelovali tudi predsednica Slovensko-nemške gospodarske zbornice Gertrud Rantzen, župan pobratene občine Hirschaid in župan občine Ivančna Gorica Dušan Strnad. Gertrud Rantzen je pojasnila, da so nemška podjetja zelo zainteresirana, da bi vstopila na slovenski trg. Ocenjuje, da je današnje srečanje najboljši dokaz, da je najboljša pot iz krize v sodelovanju na področju gospodarstva, turizma in politike. Predvsem je treba gledati v prihodnost, iskati potencialne priložnosti za partnerstvo, pravi in dodaja, da je to najboljša praksa. Upa, da bomo imeli še več skupnosti, ki bodo pripravljene sodelovati.

"Če imate visoko stopnjo brezposelnosti, ljudje ne trošijo toliko" Težave v Sloveniji vidi na dva načina. Prvi je izvozno usmerjena industrija – po njenem ji gre še vedno relativno dobro –, posebej če delajo z Nemčijo. Na notranjem trgu vidi težave v gradbeni industriji in z njo povezano ekonomijo ter v panogah, usmerjenih v potrošnjo. "Če imate visoko stopnjo brezposelnosti, ljudje ne trošijo toliko," je opozorila in dodala, da je zato naloga vlade, da na tem področju ukrepa. Seveda je po njenih besedah finančni položaj še vedno zelo kritičen. Ob tem verjame, da bodo ukrepi, za katere upa, da bodo sprejeti, pripeljali do pozitivnega učinka.

Strnad je pozdravil predlog župana pobratene občine Hirschaid Andreasa Schlunda, da bi se naši podjetniki prijavljali na razpise nemške občine in tudi v njenem okrožju, kjer so podjetniki prezaposleni za prijavljanje na razpise. Strnad je prepričan, da bodo v kratkem vzpostavili vse potrebno, da bodo naši podjetniki dobili pravočasne in natančne informacije o razpisih.

"Iz proračuna dajemo več za obresti za kredite kot za investicije" Janša je v razpravi sicer opozoril, da gospodarska rast v Sloveniji še vedno pada in da vlada v tem trenutku vlaga skrajne napore v to, da bi ustvarila pogoje, v katerih bi se to padanje ustavilo. Spomnil je, da dajemo iz proračuna več za obresti za posojila kot za investicije, in opozoril, da bo leta 2014 kritična točka, na katero se je treba že zdaj pripravljati, sicer bo država bankrotirala.

Slovenija je danes "daleč najbolj prijazno okolje kot kadar koli doslej" Vlada je po njegovih besedah sprejela številne ukrepe, po katerih je "Slovenija danes, kar zadeva vlaganja in tuje investicije z vidika davkov in procedur, daleč najbolj prijazno okolje kot kadarkoli do zdaj".

Janša: Slovenijo je treba potegniti iz nevarnih voda Slovenijo je treba, pravi Janša, potegniti iz nevarnih voda. "Ko se špekulira in ko dejansko obstaja ta nevarnost – bili bi nespametni, če bi zatrjevali nekaj, kar ni res –, da bomo morali zaprositi za mednarodno finančno pomoč, dokler bomo v teh vodah, ali pa če bomo to morali storiti, potem bistveno ne bomo povečali privlačnosti za investicije," je posvaril Janša.