Interes za vstop v proces prodaje 74,87-odstotnega deleža v Adrii Airways je izkazalo več kot deset potencialnih investitorjev, so sporočili iz AUKN, ki skupaj z bankami in PDP prodaja delež.
Imen ne razkrivajo, pravijo pa, da postopek prodaje poteka po načrtih. Odbor vlagateljev in AUKN imen zainteresiranih potencialnih investitorjev v času trajanja postopka ne bosta razkrivala. "Sam postopek prodaje poteka po začrtanih okvirih. Namen je, da se v postopku pridobi kar najbolj primernega partnerja, ki bo zagotovil družbi dolgoročni obstoj na trgu," so zapisali v AUKN.
"Zelo majhna in ranljiva letalska družba"
Predsednik uprave Adrie Airways Klemen Boštjančič postopka prodaje ni želel komentirati, ker lahko to vodi v špekulacije, ki škodijo postopku. Je pa dejal, da Adria Airways strateškega partnerja potrebuje zato, ker je zelo majhna in ranljiva letalska družba in ne dosega ekonomije obsega, kar je v letalstvu zelo pomembno, bistveno lažje pa bo poslovala tudi, ko ne bo več v državnem lastništvu.
Časnik Dnevnik je v torek sicer poročal, da so ponudbe vse prej kot takšne, kot bi si jih želeli, saj med interesenti prevladujejo finančni investitorji.
Adria Airways že dlje časa išče strateškega partnerja
Delež v Adrii Airways prodajajo država, ki jo zastopa AUKN, pa tudi Nova Ljubljanska banka, Abanka Vipa, Posebna družba za podjetniško svetovanje (PDP), Hypo Alpe Adria banka in Unicredit banka Slovenija. Mednarodni poziv za izkaz interesa za nakup se je iztekel v ponedeljek, ponudbe pa je zbiral finančni svetovalec v postopku prodaje, družba Barons Financial Services. Omenjene družbe imajo skupaj v lasti 17.689.955 oziroma 99,87 odstotka delnic Adrie Airways. Država ima neposredno v lasti 69,87 odstotka družbe, Nova Ljubljanska banka je lastnica 19,63-odstotnega deleža, preostale družbe pa imajo v lasti manjši delež.
Slovenski letalski prevoznik Adria Airways že dlje časa išče strateškega partnerja. Zaradi finančnih težav je potreboval dokapitalizacijo, ki so jo s stvarnimi vložki v višini 19,7 milijona evrov - konverzijo terjatev bank - in denarnimi vložki v višini 50 milijonov evrov, kar je zagotovila država, uspešno izvedli septembra lani.
S tem so zaključili finančno sanacijo, zdaj pa so v procesu poslovne sanacije. Lani so zabeležili 12 milijonov evrov izgube, letos pa naj bi izguba dosegla osem milijonov evrov. Boštjančič je za STA povedal, da poslujejo v skladu z načrtom in da je bil rezultat v prvih osmih mesecih celo 1,5 milijona evrov boljši od načrtov.
Prihodnje leto naj bi slovenski letalski prevoznik že beležil pozitivno ničlo. S težavami se v luči zaostrenih razmer v letalski industriji soočajo tudi druge letalske družbe.