Tina Vovk

Torek,
7. 1. 2014,
8.51

Osveženo pred

7 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 7. 1. 2014, 8.51

7 let, 11 mesecev

Gospodarstveniki: Univerzalni temeljni dohodek je neumnost

Tina Vovk

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Do predloga Pozitivne Slovenije o možnosti univerzalnega temeljnega dohodka (UTD) so zadržni tako ekonomisti in gospodarstveniki kot tudi sindikati, pišejo Finance.

Univerzalni temeljni dohodek (UTD) bi mesečno prejemali vsi državljani, ne glede na premoženje ali status, tako brezposelni, zaposleni, študenti kot upokojenci. Z uvedbo UTD, ki naj bi po nekaterih predlogih znašal okoli 300 evrov na mesec, naj bi se odpravili socialni transferji.

Kaj o UTD pravijo: – ekonomist Matej Lahovnik: "Najprej naj se koalicija vpraša, kdo bo to plačal in kje bodo dobili denar, pa bo ta ideja hitro šla z dnevnega reda."

– ekonomist Sašo Polanec: Že zdaj imamo institute, ki že zdaj funkcionirajo in niso destimulativni za delo, na primer socialne štipendije, otroški dodatki in podobno. Z UTD pa bi ljudje opuščali zaposlitev in ravnali oportuno. Uvedba UTD bi spodbudila sivo ekonomijo. – gospodarstvenik Franci Pliberšek (MIK Celje): "Država se mora ukvarjati s tem, kako bo spodbudila rast tistih podjetij, ki ustvarjajo dodano vrednost, in kako bo spodbujala turizem, drugo je samo mešetarjenje."

– gospodarstvenik Edi Kraus (Julon): "Nekdo, ki si bo zagotovil neko minimalno varnost s tem dohodkom, bo potem še delal na črno in zaslužil več, kot če bi delal za minimalno plačo. To je še bolj sporno na območjih ob meji."

– gospodarstvenik Marjan Trobiš (Boxmark Leather): "Država naj raje postavi zdravstvo na normalne temelje. Plače pa naj se ne znižujejo, ampak naj bo obremenitev razporejena drugače, da bomo vsi vedeli, kam gre denar."

– sindikalist Goran Lukič (Zveza svobodnih sindikatov Slovenije): Slovenski socialni sistem je uspešen. Pred uvedbo UTD bi se bilo treba vprašati, ali bo izboljšal učinkovitost zdajšnjega sistema, ali bi to pomenilo krčenje dostopnosti socialnih storitev in ali ne bo UTD le socialni korektiv in pritisk na dodatno zniževanje plač.

Na evropski ravni zbirajo podpise za peticijo o proučitvi uvedbe UTD. Rok je do prihodnje srede, ZSSS pa se peticiji ni pridružila. Od potrebnih milijon podpisov so jih do zdaj zbrali okoli 200 tisoč. V samem vrhu po številu podpisov sta Slovenija in Hrvaška, še pišejo Finance.