Torek, 1. 2. 2011, 18.34
8 let, 2 meseca
DZ prižgal zeleno luč za razširitev preiskave spornih prevzemov

In sicer tako, da so pri bankah najeli posojila zase ali za podjetja v njihovem (so)lastništvu.
"Ukvarjali smo se s pregledom prevzemne zakonodaje"
Predsednik parlamentarne preiskovalne komisije, ki je bila ustanovljena zato, da bi ugotovili morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij pri financiranju menedžerskih prevzemov Istrabenza in Pivovarne Laško s strani bank v pretežni državni lasti (NLB in NKBM), Lojze Posedel (Zares) je uvodoma pojasnil, da se je komisija v prvem obdobju svojega dela ukvarjala zlasti s pregledom prevzemne zakonodaje od avgusta 2005 do začetka dela komisije.
Pregledali bodo posojila večih bank
Komisija je poleg tega po Posedelovih besedah dobila več informacij, da naj bi pri nekaterih prevzemih aktivno sodelovali tudi nosilci javnih funkcij. V tej luči so se vsi člani komisije strinjali, da si želijo razširiti obseg parlamentarne preiskave tako, da bi pregledali tudi posojila drugih bank, ne le NLB in NKBM, in ugotavljali, ali in kakšno vlogo so imeli pri odobravanju posojil za managerske prevzeme nosilci javnih funkcij.
Razširitev preiskave je podprl tudi Rudolf Petan (SDS), ki je član omenjene komisije. V nagovoru poslancev je Posedela dopolnil z besedami, da so med preiskavo ugotovili, da z zakonodajo ni bilo nič narobe oz. da je bil problem pri izvajanju te zakonodaje. Izpostavil je še, da je bilo iz zaslišanj večkrat razvidno, da sodni sistem ni deloval učinkovito.