Četrtek,
29. 11. 2012,
13.55

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 29. 11. 2012, 13.55

8 let, 2 meseca

Dobra tretjina Evropejcev zaznala poslabšanje svojega finančnega stanja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Več kot tretjina Evropejcev je v zadnjih petih letih zaznala poslabšanje svojega finančnega stanja, kaže tretja raziskava o kakovosti življenja v Evropi za letošnje leto.

Izsledki raziskave, ki jo je danes objavila Evropska fundacija za izboljšanje življenjskih in delovnih razmer Eurofound, povečini odražajo gospodarsko stanje v državah: najbolj optimistični so prebivalci Danske in Švedske, najmanj pa prebivalci Grčije, Italije in Portugalske.

Prav tako raziskava kaže, da je po vsej EU upadlo zaupanje v ključne državne organe, vlade in parlamente, pri čemer so največji upad zaupanja zabeležili v državah z najresnejšimi gospodarskimi težavami, na primer v Španiji in Grčiji.

Zelo nizka stopnja zaupanja v vlado

Kot so še sporočili iz predstavništva Evropske komisije v Sloveniji, je zelo nizka stopnja zaupanja v vlado zabeležena tudi v Sloveniji. Ta kaže le 2,8 na lestvici od 1 do 10. Povprečje EU je znašalo 4,0.

"V povprečju so Evropejci svoje splošno zadovoljstvo z življenjem na lestvici od 1 do 10 ocenili z oceno 7,1 (v Sloveniji s 7,0), svojo raven sreče pa s 7,4 (v Sloveniji s 7,1). Delež vprašanih, ki so glede prihodnosti optimistični, je v EU povprečno znašal 52 odstotkov, v Sloveniji pa 48 odstotkov", so v sporočilu za javnost zapisali v omenjenem predstavništvu.

Večja trenja med vodstvenimi delavci in zaposlenimi

Slovenija pa po nekaterih merilih izrazito odstopa od evropskega povprečja, in sicer po vsakodnevnih osebnih stikih otrok s starši, ki znaša 28 odstotkov, povprečje EU je 18 odstotkov. Imamo tudi manj težav z nasiljem, kriminalom in vandalizmom, saj kar 84 odstotkov vprašanih nima tovrstnih težav. Povprečje EU je 66 odstotkov. Imamo pa večja trenja med vodstvenimi delavci in zaposlenimi, kar meni 56 odstotkov vprašanih, medtem ko je povprečje v EU 32 odstotkov.