Torek,
31. 5. 2011,
17.40

Osveženo pred

8 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 31. 5. 2011, 17.40

8 let, 5 mesecev

Delodajalci najteže najdejo kvalificirane delavce

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Delodajalci v Sloveniji najteže zapolnijo delovna mesta, za katera potrebujejo kvalificirane delavce, sledi gostinsko osebje, vzdrževalci in operaterji na strojih ter inženirji.

Tako kaže raziskava, ki jo je naročila agencija za zaposlovanje Manpower. Od 620 v raziskavo vključenih podjetij jih ima 29 odstotkov težave pri zaposlovanju. Večina delodajalcev nima težav pri zaposlovanju Raziskava, ki so jo šesto leto izvedli za ves svet ter regijo Evropa, Bližnji vzhod in Afrika, za Slovenijo pa letos prvič, je pokazala, da večina (71 odstotkov) v raziskavo vključenih slovenskih delodajalcev nima težav pri zaposlovanju. Pomanjkanje "trdih" veščin in tehničnih znanj Delodajalci, ki imajo težave pri zaposlovanju, poglavitni razlog zanje vidijo v pomanjkanju "trdih" veščin in tehničnih znanj (50 odstotkov odgovorov), sledita pomanjkanje izkušenj (47 odstotkov) in pomanjkanje ustreznega kadra na trgu (22 odstotkov).

Za sistematičen pristop k iskanju rešitev Težave pri iskanju pravih kadrov bi morale "prebuditi" podjetja, izobraževalne institucije, državne ustanove in tudi posameznike, da bi sistematično pristopili k iskanju rešitev za ravnovesje med ponudbo in povpraševanjem na trgu delovne sile, je na predstavitvi rezultatov v Ljubljani povedala direktorica za iskanje in selekcijo kadra pri družbi Manpower Romana Šercelj.

Največ delodajalcev ponuja dodatno izobraževanje Da bi pri premagali te težave, delodajalci svojim zaposlenim nudijo dodatno izobraževanje (43 odstotkov), sledi zaposlovanje posameznikov, ki nimajo zahtevanih znanj, a imajo potencial, da jih osvojijo (34 odstotkov). Šerčljeva pravi, da slovenski delodajalci v primerjavi z delodajalci v drugih državah veliko pozornosti posvečajo zaposlovalnim strategijam, zapostavljajo pa strategije ohranjanja zaposlenih in se premalo osredotočajo na trenutno zaposlene.

Največje povpraševanje po kvalificiranih delavcih Glede na raziskavo je največje povpraševanje po kvalificiranih delavcih, osebju v restavracijah in hotelih, vzdrževalcih in operaterjih na strojih, Inženirjih, prodajnih predstavnikih, voznikih, kuharjih, tehnikih, zdravnikih in nemedicinskem osebju v zdravstvu ter IT-kadru.

Na globalni ravni - v raziskavi so anketirali 40.000 zaposlovalcev v 39 državah - ima težave pri iskanju pravega kadra največji delež delodajalcev na Japonskem (80 odstotkov anketiranih), sledijo Indija (67 odstotkov), Brazilija (57 odstotkov) ter Avstralija in Tajvan (po 54 odstotkov).

Največ težav z zaposlovanjem imajo Romuni V regiji Evropa, Bližnji vzhod in Afrika, v katero sodi tudi Slovenija, ima težave pri zaposlovanju ustreznega kadra 26 odstotkov delodajalcev. Največji delež delodajalcev s temi težavami je v Romuniji (53 odstotkov), Turčiji (48 odstotkov), Švici (46 odstotkov) in Bolgariji (42 odstotkov), pomanjkanje pravih kadrov pa je najmanj problematično na Poljskem (štiri odstotke), Irskem (pet odstotkov, Norveškem (devet odstotkov) in v Španiji (11 odstotkov).