Ameriški proizvajalec avtomobilov Ford je v prvem četrtletju letošnjega leta ustvaril za 45 odstotkov manj čistega dobička kot v enakem obdobju lani.
To so v podjetju pripisali predvsem višjim davkom in padcu prodaje v Evropi. Rezultati so vseeno pozitivno presenetili analitike.
Za polovico izpada dobička so krivi davki
Dobiček Forda je v prvem četrtletju letos znašal 1,4 milijarde dolarjev oziroma 35 centov na delnico, v prvem četrtletju lani, ki je bilo najboljše za podjetje vse od leta 1998, pa je bilo dobička za 2,5 milijarde dolarjev oziroma 61 centov na delnico. Prihodki so se znižali za dva odstotka na 32,4 milijarde. Cena delnice Forda je sredi dneva nazadovala za dva odstotka na 11,69 dolarja.
Za kar polovico izpada dobička so krivi davki, saj Ford zaradi računovodskih učinkov letos namesto po osemodstotni stopnji plačuje davek na dobiček po povišani 32,5 odstotni stopnji.
Izgube beleži tudi General Motors z znamko Opel
Drugi razlog za slabše poslovne rezultate so slabe razmere na evropskem avtomobilskem trgu. S tem se je Ford pridružil tekmecu General Motorsu, ki z evropsko znamko Opel že nekaj časa beleži izgube. V Evropi je podjetja tako prodalo 372.000 avtomobilov oziroma za 60.000 manj kot v prvem četrtletju 2011, v Aziji pa 25.000 manj. V Fordu vseeno pričakujejo izboljšanje razmer v drugi polovici leta.
Obratno pa je cvetel posel na trgu Severne Amerike, kjer je Ford povečal dobiček pred davki za 17 odstotkov, ne glede na to, da mu je tržni delež nazadoval s 16 na 15,2 odstotka. S 651.000 vozili je družba prodala za 36.000 avtomobilov več kot v enakem obdobju lani.
Z načrtom o enkratnih izplačilih pokojninskih ugodnosti bodo razbremenili bilance
Ford v drugi polovici letošnjega leta pričakuje boljše rezultate, ker bo med drugim odprl tudi nekaj novih proizvodnih zmogljivosti. Podjetje prav tako računa na olajšanje zaradi načrta o enkratnih izplačilih pokojninskih ugodnosti za 90.000 upokojencev. Izplačevanje naj bi se začelo kasneje letos, Ford pa bi s tem odstranil velik del bremena s svojih bilanc.