Sreda, 12. 11. 2014, 20.57
7 let, 9 mesecev
Brezpilotno plovilo, ki zajema podatke iz okolja, navdušilo tuje investitorje (video)

Ekipa Modrega planeta je s predstavitvijo prepričala tuje investitorje, ki so njihov proizvod 3D Survey na visokotehnološki investicijski konferenci Coinvest Venture Days v Novi Gorici izbrali za najboljšega med 70 predstavljenimi proizvodi. Gre za brezpilotno plovilo z dodelano programsko opremo, specializirano za zajem podatkov iz okolja.
Marko nam izdelek in njegovo delovanje opiše takole: "Geodet se z dronom odpravi na teren, letalnik zajame fotografije in kontrolne točke. Ko se strokovnjak vrne v pisarno, podatke s koordinatami naloži na softver, program pa mu poda meritve, izračune in izriše 3D-modele."
S tem je delo geodetov močno olajšano, z dobljenimi podatki in slikovnim gradivom pa lahko med drugim izdelujejo gradbene načrte, geodetske izmere, preučevanje poplavnih območij in podobno.
Modri planet je hitrorastoče podjetje, ki razvija in trži lastne, samostojno razvite napredne proizvode s področja geodezije. Natančneje, identificirajo specifične potrebe geodezije in razvijajo storitve, ki omogočajo konkurenčno prednost na trgu ter področjih obdelave in zajema podatkov. Delujejo na področju geodetskih meritev, te pa so pomemben del gradbeništva, arhitekture in prostorske informatike.
Pri testiranju sodelujejo tudi z geodetskim in geološkim inštitutom ter fakulteto za gradbeništvo in geodezijo, s čimer preverjajo tudi strokovnost in natančnost meritev in delovanje programske opreme.