Trgovanje na osrednjih evropskih borzah se je končalo s padci indeksov, vlagatelji pa so vse bolj zaskrbljeni zaradi morebitne širitve recesije.
Vlagatelji se bojijo, da bi dolžniške težave v Evropi skupaj z letargično gospodarsko dejavnostjo v ZDA, ki se giblje na meji stagnacije, in umirjanjem rasti hitro rastočih držav lahko pripeljale do nove globalne gospodarske recesije. To bi lahko v razmerah, ko svet še ni odpravil vseh vzrokov za svetovno finančno in gospodarsko krizo, globalno gospodarstvo pahnilo v velike težave.
V ZDA se je brezposelnost junija zmanjšala
Večje padce indeksov so preprečile le novice iz ZDA, da se je v juliju zmanjšala stopnja brezposelnosti. Ameriško ministrstvo za delo je namreč sporočilo, da se je stopnja brezposelnosti v juliju znižala za 0,1 odstotne točke na 9,1 odstotka.
Strah pred recesijo sesekljal borzne indekse
Indeks najpomembnejših podjetij v območju evra Eurostoxx 50 se je znižal za 1,39 odstotka in pristal pri 2.375,15 točke. Znižujejo se tudi indeksi na Wall Streetu. Indeks Dow Jones je z okoli 11.316 točkami trenutno 0,59 odstotka nižje kot ob začetku trgovanja, tehnološki indeks Nasdaq pa je ob 1,63-odstotnem padcu na ravni 2514 točk. Dow Jones je sicer v četrtek utrpel največji padec po oktobru 2008.
Evro se je v trgovanju okrepil ...
Evro se je okrepil. Na borzi v Frankfurtu je bilo treba popoldne za en evro odšteti 1,4189 dolarja, kar je 0,68 odstotka več kot ob koncu četrtkovega trgovanja. Evropska centralna banka je opoldne referenčni tečaj za en evro postavila pri 1,4189 dolarja (v četrtek pri 1,4229 dolarja).
... cene nafte pa so se gibale neenotno
Cene nafte so se ponovno nižale zaradi strahu, da bo počasno gospodarsko okrevanje še zmanjšalo povpraševanje po nafti. Za 159-litrski sod zahodnoteksaške lahke nafte za dobavo v septembru je bilo treba v popoldanskem trgovanju na newyorški borzi odšteti 86,35 dolarja, kar je 28 centov manj kot ob začetku dneva. Cena severnomorske nafte vrste brent s septembrskim dobavnim rokom se je v Londonu zvišala za 1,20 dolarja na 108,45 dolarja.
Analitiki: Ne gre za ponovitev leta 2008
Ameriške vlagatelje je sicer zajel preplah pred ponovitvijo recesije iz leta 2008 in 2009 in borzni indeksi so strmoglavili za več odstotkov, kar pomeni, da so tehnično v korekciji. Analitiki vseeno menijo, da nikakor ne gre za ponovitev leta 2008. Glavni dokaz za to je po besedah analitika Kevina Cooka iz podjetja Zacks Investment Research v tem, da sedaj ni nobene krize likvidnosti, niti kreditne krize. Denarja je več kot dovolj. Cook je povedal, da so strahovi pred ponovitvijo leta 2008 povsem neutemeljeni, čeprav bodo nizki tečaji delnic morda še vztrajali do jeseni oziroma dokler ne bo jasno, ali je ekonomija spet v recesiji.
Pokojninski in drugi skladi preplašeno prodajajo delnice
Da je denarja več kot dovolj, dokazuje sporočilo Bank of New York Mellon, da bo začela zaračunavati velikim strankam za depozite, saj je preplavljena z denarjem. Pokojninski in drugi skladi preplašeno prodajajo delnice in gotovino vlagajo v banke na varno, dokler ne mine nevihta.
Paniko je povzročil dogovor o povišanju meje javnega dolga ZDA
Kot kaže, se je vse skupaj začelo z uspešnim dogovorom v Washingtonu glede povišanja meje javnega dolga in zmanjšanja proračunske porabe. Finančni trgi so bili zadnja dva tedna osredotočeni na Washington in so bolj ali manj zanemarjali vrsto gospodarskih poročil, ki so kazale na upočasnjeno okrevanje. Ko je bil dogovor sklenjen, pa je pozornost šla nazaj na poročila in nastal je preplah. Poenostavljene razlage četrtkovega padca delniških indeksov na Wall Streetu omenjajo slaba gospodarska poročila in zaskrbljenost, da bosta morda finančno pomoč EU po Grčiji in Irski potrebovali tudi Italija in Španija. Vendar pa se v četrtek ni zgodilo nič novega, kar ne bi bilo znano že zadnja dva tedna.
Proizvodne dejavnosti še rastejo
Proizvodne dejavnosti v ZDA komajda še rastejo, vendar rastejo. Rast storitvenih dejavnosti, ki v ZDA zaposlujejo 90 odstotkov delovne sile, sicer rastejo najpočasneje v zadnjem letu in pol. Vendar pa rastejo. Junija se je potrošniška poraba zmanjšala prvič po septembru 2009, gospodarska rast v prvem polletju pa je bila le 0,8 odstotna, vendar vse napovedi govorijo, da se bo rast v drugi polovici leta malce pospešila, ker se je nafta pocenila in tudi Japonska kaže znake oživljanja po potresu in cunamiju marca.
Analitiki: Bil je že čas za korekcijo precenjenih delnic
Vendar je bil borzni padec, če ne že pričakovan, vsaj logičen. Od 9. marca 2009, ko je Dow Jones padel na vrednost le 6547 točk, je ta indeks danes še vedno višji za 74 odstotkov. Avgusta lani je bila njegova vrednost čez 10.680 točk in odtlej je postopoma rasel do skoraj 13.000 točk. Za ugotovitev, da so bile delnice precenjene in je bil čas za korekcijo, ni potreben doktorat iz ekonomije, menijo analitiki.
Zaupanje v ameriške državne obveznice še vedno visoko
Pri tem je zanimivo tudi to, da vsi politični prepiri v Washingtonu kljub drugačnim napovedim niso niti najmanj škodovali zaupanju v ameriške državne obveznice. Obveznice so se v četrtek kupovale kot za med in donosnost obveznice z desetletnim rokom zapadlosti je padla na le 2,42 odstotka. Donosnost 2-letnih je padla na le 0,265 odstotka, kar je rekordno dno.
Potonile tudi azijske borze
Tudi borze v Aziji so sledile globokemu padcu tečajev na borzah v Evropi in ZDA. Na vodilni azijski borzi v Tokiu je indeks Nikkei, ki ga izračunavajo na osnovi vrednosti 225 najpomembnejših delnic, trgovanje končal pri vrednosti 9299,88 točke, kar je 359,30 točke oz. 3,72 odstotka manj kot v četrtek. Na tedenski ravni je Nikkei izgubil več kot 5,4 odstotka.
Tudi ostale azijske borze beležijo globoke padce. Tako je hongkonški indeks Hang Seng izgubil skoraj pet odstotkov, seulski Kospi 3,7 odstotka, šanghajski osrednji indeks okoli dva odstotka, sydneyjski All Ordinaries 4,2 odstotka, na Tajvanu je indeks potonil za 5,6 odstotka na Novi Zelandiji za tri odstotke.