Petek,
29. 7. 2011,
15.53

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 29. 7. 2011, 15.53

8 let, 4 mesece

Bo Pavčka reševal britanski Hoskyn Child?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Potem ko banke niso podprle finančnega prestrukturiranja Viator & Vektorja so se pojavila namigovanja, da naj bi predsednik uprave in večinski lastnik Zdenko Pavček našel strateškega partnerja.

Šlo naj bi za britansko finančno družbo Hoskyn Child. Skupaj naj bi pripravljali načrte za prihodnost Na spletni strani družbe Hoskyn Child International je poleg fotografije tovornjakov Viator & Vektorja zapisano, da so začeli s poslovnim sodelovanjem s slovenskim logističnim podjetjem, ki je včeraj že začelo z insolvenčnimi postopki. Skupaj naj bi pripravljali nadaljnjo strategijo in načrte za prihodnost. Zanimiva je tudi izjava direktorja Jonathana Woolerja, ki je zapisal, da gre za izjemno pomembno pogodbo za podjetje in da se veselijo sodelovanja z Viator & Vektorjem v prihodnjih letih. Wooller naj bi ta mesec že dvakrat obiskal Ljubljano. Pavček je sicer po včerajšnji tiskovni konferenci medijem dejal, da je v dogovoru s tujim strateškim partnerjem, ki pa ne prihaja iz arabskega sveta, kot je to zatrjeval v primeru Tovarne vozil Maribor.

Novak naj bi v sodni register vpisal novo družbo

Direktor družbe Viator & Vektor Logistika Bojan Novak je sinoči sicer dejal, da so se banke upnice pripravljene ponovno pogovarjati v primeru dokapitalizacije družbe.

Medtem pa naj bi Novak po poročanju Dela danes v sodni register vpisal družbo z omejeno odgovornostjo Transturist, družbo za prevoz, špedicijo in vzdrževanje, katere stoodstotni lastnik je Novak. Podjetje ima sedež v Škofji Loki.

"Vzrok za težave Viator & Vektorja je v vodenju podjetja" Tako predsednik Avtoprevozniške zbornice Lojze Rehar kot predsednik sekcije za promet pri Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije Andrej Klobasa pa vzroke za težave v Viator & Vektorju vidita v vodenju podjetja in ne krizi v avtoprevozniški panogi.

Rehar: Pavček je zaposloval politike, ne strokovnjake Po Reharjevem mnenju na težave Viator & Vektorja ni vplivala kriza v panogi avtoprevozništva in logistike, temveč so za to po njegovem mnenju krivi "megalomanski projekti", ki jih vodstvo družbe ni znalo obvladati. Ob tem je dodal, da je Pavček večinoma zaposloval politike in ne strokovnjake, kar je bil glavni problem Viator & Vektorja. "Propad Viator & Vektorja je še ena tajkunska zgodba o prevzemih, ki se vedno končajo s porazom," je dejal Rehar.

Klobasa del krive pripisuje tudi vladi Da vodstvo podjetja ni dobro opravljalo svojega dela in pravilno upravljalo s premoženjem, se strinja tudi Klobasa. Menedžerji kot je Pavček so po njegovem mnenju krivi za propade številnih podjetij v državi, pri tem pa jih je po njegovih besedah ščitila tudi vlada, ki ni posredovala ob slabih strateških odločitvah.

Prepričan je, da bi bilo treba vodilnim, ki so podjetja spravili v stečaj ali prisilno poravnavo, prepovedati nadaljnjo delovanje v panogi.

Klobasa: Odgovornost za težave nosijo tudi banke Odgovornost za težave avtoprevoznikov v Sloveniji po Klobasinem mnenju deloma nosijo tudi banke, ki jim niso želele pomagati s posojili, ko so ta zaprosila zanje. Po njegovi oceni na bankah delajo ljudje, ki bi radi slovensko gospodarstvo pripeljali do propada, zato bi morala po njegovem mnenju tudi pri tem posredovati država.

"Prevozniki se ne veselijo težav konkurentov" Težave Viator & Vektorja po Reharjevem mnenju slabo vplivajo na ostala podjetja v panogi. Poudaril je, da se slovenski prevozniki ne veselijo težav svojih konkurentov, saj njihove posle ponavadi prevzamejo tisti z najnižjimi cenami.

Prav tako težave Viator & Vektorja po Reharjevi oceni ne bodo rešile Intereurope, ker ta ne more prevzeti njihovega dela v času, že sama zmanjšuje svoje lastne transportne zmogljivosti in se usmerja v logistiko. Tudi Klobasa meni, da težave Viator & Vektorja ne bodo pomagale ostalim avtoprevoznikom v Sloveniji, saj nihče ne želi graditi na nesreči drugih. Dejal je, da bi raje videl, da Viator & Vektor in Intereuropa še naprej opravljata svoje delo, kot da drugi prevzamejo njihovo delo.

Rehar se ne strinja s pozivom predsednika Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušana Semoliča, ki je delavce Viator & Vektorja pozval, da se čim prej prijavijo na zavod za zaposlovanje. Za voznike je to sicer edina rešitev, da dobijo, kar si zaslužijo, kljub temu pa takšno pozivanje ni dobro, je dejal.

Tudi Klobasa je ocenil, da poziv, da se zaposleni čim prej prijavijo na zavod za zaposlovanje ni najboljši, saj so "ti zaposleni v svojem najbolj produktivnem obdobju".

Večino dela se opravi za tujce S stališča povpraševanja po storitvah stanje v panogi ni zaskrbljujoče, je poudaril Rehar in opozoril, da so slovenski avtoprevozniki v večini mednarodni avtoprevozniki, saj večino dela opravijo za tujce. Po njegovih besedah so izjema le velika podjetja, ki so pridobila posle s "tajkunskimi povezavami".

"Cene prevoza so nerazumno nizke" Problem, ki še vedno obstaja v panogi je, da so cene prevoza nerazumno nizke in se niso povišale skupaj s stroški goriva in cestnin, je dejal Rehar. Prepričan je, da bo panoga tudi v prihodnosti še doživljala težke trenutke.

Spomnimo: Družbi Skupina Viator & Vektor in Viator & Vektor Logistika sta začeli z insolvenčnim postopki, ker banke upnice niso podprle načrta finančnega prestrukturiranja družbe, je v četrtek dejal direktor Logistike Bojan Novak. Ob tem je pojasnil, da bodo v 30 dneh pripravili ukrepe za prisilno poravnavo, če bodo za to izpolnjeni pogoji. Banke upnice so se z Viator & Vektorjem po Novakovih besedah pripravljene ponovno pogovarjati v primeru dokapitalizacije.