Torek, 11. 6. 2013, 20.41
8 let, 2 meseca
Bi vladni funkcionarji podprli sanacijo Cimosa, če bi morali zastaviti svoje premoženje?

Čilenski pravnik in doktorski študent na Heidelbergu Axel Kaiser je na okrogli mizi z naslovom "Zakaj vmešavanje države v gospodarstvo ne deluje?" predstavil svojo knjigo Pot v propad, v kateri opisuje, da je prav vmešavanje držav v gospodarstvo glavni krivec za krizo, v kateri smo.
Opozoril je tudi na tako imenovani incestni odnos med Wall Streetom in ameriško vlado, ki je privedel do pajdaškega kapitalizma. "Če je nekdo deležen posebnih privilegijev vlade, to ni prosti trg," je poudaril.
Arhar se je dotaknil tudi državnega lastništva podjetij. Vprašal se je, zakaj ne pripeljemo odgovornih lastnikov, če se je država izkazala za neodgovornega. "Koga se bojimo," se je še vprašal.
Pleskovič je spregovoril še o državnem reševanju podjetij, ki se ga v Sloveniji lotevamo v zadnjem obdobju, pri čemer je izrazil skrb, da bo na primer Cimos po prvi finančni injekciji potreboval še več denarja.
"Nekdo iz te ekipe, ki bo zdaj sanirala Cimos, Peko in tako naprej, je vreden več kot 10 milijonov evrov. Kaj pa če da 10 milijonov, če bo Cimos še enkrat propadel? In če dobi za vsako naslednje podjetje, ki bo propadlo, eno leto zapora? Potem bomo videli, ali si bodo upali še naprej sanirati podjetja, ne da bi to storili organizirano," je sklenil.