NLB je, kot navaja Barovič, v zadnjem letu sprejemala odločitve, s katerimi je kot največja delničarka in upnica skupine Pivovarna Laško onemogočala finančno sanacijo družb iz skupine. Kot je zapisal v pisnem poslanskem vprašanju, je NLB, ki je v večinski državni lasti, s svojimi odločitvami glede Pivovarne Laško v zadnjem letu med drugim blokirala dogovore o dolgoročnem reprogramiranju kreditov in onemogočila oblikovanje pogodbenega koncerna.
Načrtno finančno izčrpavanje skupine Pivovarna Laško?
"Take poslovne odločitve so v neposredno škodo družb skupine Laško ter njihovih delničarjev, s tem pa tudi v škodo davkoplačevalcev, saj je država največji lastnik NLB," poudarja poslanec SNS. Zato ministra sprašuje, ali bo pri pristojnih organih sprožil postopke, s katerimi bodo raziskali vzroke za take odločitve, "saj obstaja sum, da se v tihem dogovoru s potencialnim bodočim kupcem namenoma finančno izčrpava skupino Pivovarna Laško ter znižuje njenih ceno delnic".
"NLB je ves čas ovirala dogovor za reprogram dolgov"
Barovič meni, da bi z oblikovanjem Pivovarne Laško v pogodbeni koncern, čemur je NLB na lanski skupščini nasprotovala, Laščani lažje zagotovili vračanje dolgov. NLB kot največja upnica skupine Pivovarna Laško je po njegovih navedbah ves čas ovirala dogovor z bankami upnicami za dolgoročnejše reprogramiranje trenutnih dolgov podjetij iz skupine. Kot poudarja Barovič, to nima nobene ekonomske logike za upnika, ki želi dobiti povrnjene svoje naložbe.
NLB je v povezavi z vodstvom Kada in Mercatorja tudi lobirala, tako Barovič, da je politika Laščanom preprečila samostojno prodajo skoraj četrtinskega deleža v Mercatorju, s čimer bi Laško iztržilo skoraj 200 milijonov evrov in bi na ta način (ter morda z delnim reprogramiranjem ostalih dolgov) spet lahko normalno poslovalo. "Pivovarna Laško mora zaradi vsega tega bankam samo za obresti vsako leto plačati preko 20 milijonov evrov, kar pomeni, da požrejo kompleten dobiček vseh podjetij in seveda neposredno zmanjšujejo vrednost podjetij, s tem pa delujejo v škodo tako davkoplačevalcev kot malih delničarjev Pivovarne Laško," poudarja poslanec.
"Možno je upravičeno sklepati, da jih želijo namenoma bankrotirati"
Po Barovičevih besedah NLB že vsaj eno leto lobira za razprodajo skupine Pivovarna Laško, za vsako podjetje posebej, s čimer bi, kot poudarja, iztržili manj kot za celotno skupino. Je pa dejstvo, še dodaja poslanec, da ima NLB veliko večino kreditov do skupine Pivovarna Laško zavarovanih z delnicami Pivovarne Union, "zato je možno upravičeno sklepati, da želijo krovno družbo namenoma bankrotirati oz. postopoma finančno izčrpati, da bi lažje unovčili garancije za kredite v delnicah Uniona".
Dogovor s potencialnimi kupci?
Po Barovičevem mnenju obstaja tudi možnost, da je nekdo že od lani dogovorjen s potencialnimi kupci, da se skupina razproda, še pred tem pa se finančno izčrpa do te mere, da jo je potem mogoče v celoti ali po delih kupiti praktično zastonj. "Tak scenarij pa bi seveda potencialno tudi pomenil, da se je lahko kdo v tej verigi tudi osebno okoristil s provizijo, ki bi jo bil kakšen potencialni kupec za namerno zniževanje cene podjetja," še navaja poslanec SNS.