Slovenski letalski prevoznik Adria Airways je vložil odškodninske tožbe in kazenske ovadbe proti nekdanjim vodilnim.
Neuradno so tožbe in ovadbe vložili proti nekdanjemu komercialnemu direktorju Tomažu Kostanjšku in njegovemu pomočniku Tomažu Škoficu, piše Dnevnik. Šlo naj bi za sklepanje fiktivnih pogodb za posredništvo pri prodaji letalskih vozovnic. Adria Airways je po informacijah časnika že lani, ko je družbo še vodil Klemen Boštjančič, vložila odškodninske tožbe in kazenske ovadbe proti Kostanjšku in Škoficu.
V družbi so vložitev tožb potrdili, a podrobnosti ne razkrivajo, prav tako so na tožilstvu v Kranju potrdili, da so prejeli kazensko ovadbo zoper dva osumljena in da je postopek v fazi dodatnega zbiranja obvestil. Po neuradnih informacijah časnika gre za Kostanjška in Škofica.
Očitali jima naj bi sklenitev škodljivih pogodb in odobritev izplačil
Adria naj bi jima očitala sklenitev škodljivih pogodb in odobritev izplačil, saj da sta vedela, da podjetji, katerima je Adria zaupala posredništvo pri prodaji vozovnic ter nadzor in pospeševanje prodaje, obveznosti ne izpolnjujeta.
Za delo, ki ga niso opravili, nakazali 400.000 evrov?
Zastopstvo za prodajo vozovnic na trgih ZDA, Kanade in Južne Amerike je Adria zaupala podjetju Melius, ki ga zastopa Aziz Kreso, sedež podjetja pa je v restavraciji Kreso's Restaurant v Kentuckyju, pogodbo za nadzor in pospeševanje prodaje na trgih ZDA, Kanade, Brazilije, Kolumbije in Čila pa je sklenila s podjetjem Estrategias iz Mehike, katere zastopnik je prav tako Kreso.
Za iste trge je imela tako Adria pogodbi z dvema podjetjema z istim predstavnikom, pri čemer naj bi prvo karte prodajalo, drugo pa prodajo nadziralo. A v Adrii so ugotovili, da nobeno od navedenih podjetij vozovnic ni prodajalo, niti ni agentom, ki so jih dejansko prodajali, nudilo nobene podpore. Kljub temu naj bi Adria obema družbama od leta 2009 do lani izplačala več kot 400.000 evrov.
Melius, ki naj bi bil ustanovljen zgolj za namen sklenitve pogodbe z Adrio, pri čemer naj bi se Kostanjšek s Kresom vnaprej dogovoril o poslu, po informacijah časnika nikoli ni prodajal vozovnic, ampak je za prodajo zgolj pobiral provizijo.
V Adrii naj bi ugotovili, da sta obe pogodbi fiktivni, oba posla pa naj bi družba izvajala v skladu z navodili Kostanjška in njegovega namestnika Škofica. Dokazov za to, da bi njuna takrat nadrejena, Tadej Tufek in Marjan Ravnikar, vedela za njuno početje, v Adrii po informacijah časnika niso našli.
Sporna tudi pogodba za turški trg?
Podobno škodljivo pogodbo naj bi imela Adria podpisano z zastopnikom za turški trg. Kostanjšek naj bi z družbo Adria Turizem sklenil pogodbo oziroma dodatek k pogodbi, po katerem naj bi ta za Adrio za prevoze osebja turške prevozne družbe organizirala rezervacije, sezname potnikov in podobno. A Adria je bila do teh storitev po trditvah virov upravičena že na podlagi prej sklenjene pogodbe z isto družbo in to za bistveno nižjo ceno. Od maja 2007 do junija 2011 naj bi Adria turški družbi tako plačevala dvakrat za iste storitve, po neuradnih informacijah okoli 300.000 evrov preveč.